Wylewka samopoziomująca – ile schnie, ile kosztuje i jaką wybrać?

Każdy, kto planuje remont podłóg wie, że niezbędne jest wykonanie wylewki. Wyrównanie podłoża jest równie ważne w przypadku nowych mieszkań, jak i podczas modernizacji starszych lokali. Pracę usprawni wylewka samopoziomująca. Pomoże wygładzić grunt pod płytki ceramiczne, panele lub ogrzewanie podłogowe. Wylewka samopoziomująca na zewnątrz sprawi, że otoczenie domu będzie estetyczne i bezpieczne.

Główne rodzaje podłoży samopoziomujących

Zaprawy do wyrównywania posadzki można podzielić ze względu na skład i zastosowanie. Popularna, cementowa wylewka samopoziomująca nadaje się do większości pomieszczeń. Jest trwała i odporna na wilgoć. Jeśli zostanie prawidłowo położona, daje gwarancję wieloletniego użytkowania. Zaprawy cementowe stosowane są od piwnic po strych, choć na poddaszu lepiej będzie zastosować podkład anhydrytowy. Inną opcją są zaprawy cementowe o zredukowanej masie, gdyż są znacznie lżejsze. Jeśli ktoś zastanawia się jaka wylewka samopoziomująca najlepiej sprawdzi się w mieszkaniu, to rzeczywiście anhydrytowa masa będzie odpowiednia do suchych pomieszczeń. Tam, gdzie panuje wilgoć, czyli w kuchni, łazience czy w piwnicach, a także na zewnątrz, użyć należy masy cementowej. Wylewka betonowa jest w dodatku mrozoodporna co znacznie podnosi jej użyteczność na zewnątrz.

Wykonanie warstwy jastrychu- od czego zależy?

Jastrych to inna, mniej znana nazwa wylewki samopoziomującej. To jednocześnie element pośredni między surowym betonem a wykończeniem. Wiadomo, że do osiągnięcia odpowiedniego efektu prostej podłogi, potrzebna jest wylewka samopoziomująca jak zrobić ją samemu? Nie jest to skomplikowana czynność. 

  1. Należy oczyścić podłoże, w domu można użyć specjalnego odkurzacza. 
  2. W starym podłożu trzeba naprawić spękania. Do tego celu wykorzystuje się np. żywicę epoksydową.
  3. Gruntowanie warstwy spodniej przy pomocy szerokiego pędzla.
  4. Zabezpieczenie styku podłogi i ściany, czyli dyletacja.
  5. Wymieszanie suchej masy na wylewkę samopoziomującą z wodą. W tym celu przyda się wiadro i elektryczne mieszadło.
  6. Równomierne rozprowadzenie warstw wylewki o odpowiedniej grubości.
  7. Masa wylewana jest pasami, równolegle, a następnie odpowietrzona, wyrównana i pozostawiona do przeschnięcia.
  8. Sprawdzenie wilgotności wylewki i ewentualnie położenie kolejnej warstwy.
  9. Schnięcie wylewki trwa od kilku godzin do kilku dni. Na zewnątrz ten czas może być dłuższy.

Czas suszenia wylewki w domu i na zewnątrz

Podczas prac remontowych i wykończeniowych istotną rolę odgrywa czas. Pod płytki w domu została wykonana wylewka samopoziomująca ile schnie taka warstwa – to kolejne pytanie. Niestety zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści nie zawsze potrafią precyzyjnie na nie odpowiedzieć. Można założyć, że wylewka samopoziomująca w domu wyschnie od kilku godzin do nawet 2-3 dni, a następnie można na niej położyć płytki lub panele. Jednak dla pewności wykonuje się test wilgotności. Można do tego użyć specjalnego miernika lub kawałka gazety, by sprawdzić, czy pojawia się wilgoć. Cienkie i szybkoschnące wylewki gotowe do użytku są nawet po kilku godzinach. Grubsza, betonowa wylewka samopoziomująca na zewnątrz schnie czasem i kilka tygodni. To oczywiście optymistyczny wariant przy słonecznej pogodzie i niskiej wilgotności otoczenia. Orientacyjny czas schnięcia podaje producent zaprawy, jednak gotowość do wykańczania trzeba zawsze ocenić indywidualnie.

Różnice w cenach gruntów wyrównujących posadzki

Standardowe opakowanie z zaprawą samopoziomującą ma 25 kg. Jeśli na liście zakupów jest taka wylewka samopoziomująca cena waha się od 20 do 50 złotych. Najprostsze, cienkie zaprawy krajowych producentów kosztują ok. 20-30 złotych. Wylewki szybkoschnące i o specjalnym przeznaczeniu (np. do pomieszczeń wilgotnych), osiągają ceny rzędu 40-50 zł za worek ważący 25 kg. Jeśli kogoś interesuje konkretna wylewka samopoziomująca cena jest zróżnicowana i zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od przeznaczenia, jakości, marki-producenta i dodatków ułatwiających wysychanie. Cena wylewki anhydrytowej i cementowej jest zbliżona. 

Wykonanie wylewki wymaga podstawowej wiedzy budowlanej i umiejętności. Czy można ją nosić samemu? Na małej powierzchni zapewne tak, jednak przy większych podłogach wymagających precyzji i doświadczenia lepiej powierzyć to zadanie ekipie profesjonalistów.


Opublikowano: 31 października 2021

Zamów fachowca do zbudowania szafy przesuwnej

szafy przesuwane

Zagospodarowanie odpowiedniej przestrzeni do przechowywania spędza sen z powiek zarówno w prywatnych mieszkaniach, jak i w biurach. Nagromadzenie różnych przedmiotów powoduje, że dobre zaplanowanie szaf staje się koniecznością. Istnieje kilka sposobów na to, aby zapewnić w pomieszczeniu porządek i z łatwością odnajdować się w zgromadzonych rzeczach. Sklepy meblarskie oferują szereg gotowych rozwiązań. Sprawdzą się one przy dużej wolnej przestrzeni do zagospodarowania. W przypadku, gdy chcemy umieścić mebel o określonych wymiarach, dużo lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na wykonanie szafy na wymiar. Taką usługę można zlecić profesjonalnej firmie, która zajmuje się wykonaniem elementów oraz ich montażem. 

Gdzie sprawdzą się szafy przesuwne?

Szafy przesuwane wykonane na indywidualne zamówienie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie mamy do schowania wiele rzeczy, których nie chcemy eksponować na wierzchu. Dobrze zaprojektowane wnętrze mebla sprawi, że zmieści się tam o wiele więcej, niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. W zależności od przeznaczenia można zamontować tam półki, ciągi szuflad lub drążki do wieszania. Inwencja jest nieograniczona. Firma, która zajmuje się takimi zleceniami, z pewnością doradzi optymalne rozwiązanie. 

Szafy tego typu, są najczęściej wybierane jako jeden z mebli przy urządzaniu garderoby, czy przedpokoju. Służą wtedy do przechowywania ubrań. To wygodne rozwiązanie, ponieważ przy dobrym zaplanowaniu pomieszczą się rzeczy całej rodziny. Można zaprojektować zarówno półki, jak i szuflady. W ten sposób, wszystko co najważniejsze pozostanie w zasięgu wzroku. Dodatkowo, gdy zdecydujemy się na szafę przesuwaną z lustrem uzyskamy wizualny efekt powiększenia pomieszczenia. 

Wykorzystanie szafy do zabudowy w garderobie nie jest jedyną możliwością, w jaki sposób można ją wykorzystać. Równie dobrze sprawdzi się w pokoju dziecięcym lub domowym biurze. W każdym z tych miejsc zapewni miejsce do przechowywania wielu przedmiotów i pomoże w zapanowaniu nad niepotrzebnym chaosem. 

Szafy poza instalacją w prywatnych domach i mieszkaniach, są także chętnie wybierane, jako meble do biur. Możliwości jakie dają są nie do powtórzenia przez gotowe meble. Wysoka zabudowa oraz łatwy dostęp do zawartości sprawiają, że to rozwiązanie warte inwestycji. 

Zalety szaf z przesuwanymi drzwiami

Szafy wykonywane na indywidualne zamówienie posiadają szereg zalet. Przez to, że mogą być dopasowane rozmiarem do pomieszczenia dobrze jest zamontować je  naturalnych wnękach lub wszędzie tam, gdzie widzimy dla nich odpowiednie miejsce. Przesuwane drzwi nie zabierają dodatkowej przestrzeni. Nie ma więc obaw, że ciężko będzie sięgnąć po zawartość, która jest ukryta w głębi. Szafy mogą być wykonane z różnych materiałów. Sprawia to, że pasują do pomieszczeń o rozmaitym stylu wykończenia. 

Szafy z przesuwanymi drzwiami pozwalają na schowanie wszystkich rzeczy, których nie chcemy eksponować na wierzchu. Podyktowane jest to zarówno względami estetycznymi, jak i zdrowotnymi. Alergicy nie mogą być narażeni na osiadający kurz, a nadal chcą się cieszyć swoim księgozbiorem lub hobbystyczną kolekcją. Szafa jest, więc dla nich idealnym rozwiązaniem.

Idealne wymiary dobrze zaprojektowanej szafy 

Jeśli zastanawiamy się jak wymierzyć drzwi przesuwne do szafy, to najlepiej jest pozostawić to fachowcom. Firmy, które zajmują się profesjonalnym montażem takich mebli w cenie usługi wykonują także dokładny pomiar. Uwzględniając projekt, dopasowują jego wielkość do przestrzeni, która ma zostać zagospodarowana. Nie ma wtedy ryzyka, że powstaną zbędne zakamarki, w których będzie zbierał się kurz lub będzie problem ze swobodnym przesuwaniem drzwi. Decydujące są czasami milimetry, więc tym bardziej ustalenie wymiarów warto zlecić profesjonalistom.Podjęcie decyzji o zamontowaniu szafy na wymiar z przesuwanymi drzwiami może okazać się strzałem w dziesiątkę. Indywidualnie dopasowany projekt, wnętrze zaplanowane do naszych potrzeb oraz profesjonalny montaż mebla sprawią, że będzie to dobra inwestycja.


Opublikowano: 28 października 2021

Jakie wybrać krzewy do ogrodu?

kkrzewy do ogrodu

Jakie krzewy ozdobne stworzą wyjątkowy ogród marzeń?

Są nie tylko ozdobą i naturalną dekoracją ogrodu, ale spełniają też szereg dodatkowych funkcji. Aranżacja zielonej przestrzeni jest wymagająca. Jeśli ma być spójna i wizualnie zaskakiwać to warto dobrze przemyśleć dobór roślin. Krzewy odgrywają kluczową rolę, ponieważ kreślą temat i charakter zakątka. Byliny są odzwierciedleniem potrzeb i upodobań właścicieli. Ich autorskim popisem.

Krzewy ozdobne jako tło całego krajobrazu

Gatunki zimozielone i liściaste są odpowiednie do tworzenia wyższych struktur roślinnych, stanowiących naturalne płoty i ogrodzenia. Obie kategorie powinny występować jednocześnie, ponieważ ogrody, w których znajdują się wyłącznie iglaki już dawno odeszły do lamusa.

Porada

Wykorzystując krzewy do budowania palisad, nie należy ograniczać się tylko do jednego rodzaju roślin. Kompozycje łączone ożywią przestrzeń i pozwolą na uniknięcie monotonii.

  • Krzewy ozdobne wysokie nadają się na żywopłoty formowane lub występujące luźno. Niektóre z nich oplatają ściany i mury. Wśród tych roślin wyróżnia się odmiany powyżej 3 metrów wysokości i średnie, których wzrost nie przekracza 2-3 metrów. Pierwszą grupę stanowią iglaki, które mają chronić przed wiatrem, hałasem i zanieczyszczeniami. Do nich zalicza się: świerki, sosny, modrzewia, jodły, cyprysowce i sekwoje. Krzewy liściaste wysokie tworzą graby, derenie, judaszowce, kaliny, klony i hortensje dębolistne. Odmiany bardziej egzotyczne to: złotokap Watera, berberys Thunberg, sumak octowiec i perukowiec podolski. Jako kolorystyczny akcent zielonego tła warto wziąć pod uwagę jarzębinę, głóg i lilaki.
  • Krzewy ozdobne średnie to przede wszystkim tuje, które reprezentuje żywotnik zachodni. Niebanalną ozdobą jest miniaturowa odmiana sosny białej Conica, której wysokość sięga do 2 metrów. Iglaki średnie stanowi także popularna kosodrzewina albo bardziej egzotyczna, niska jodła koreańska Abies Koreana, którą wyróżnia przepiękne ubarwienie niebiesko-purpurowych szyszek. Liściaste gatunki średniej wysokości to krzewuszki, pęcherznice, jaśminowce, forsycje, śnieguliczki i berberysy.
  • Krzewy ozdobne niskie zazwyczaj nie przekraczają 1 m wysokości. Stanowią dobry materiał jako obwódki do ścieżek. Dekoracje małe sadzi się poniżej wysokich bylin. Jeżeli dobrze znoszą cień, będą ładnie komponować się na tle drzew. Pięknie na rabatach wyglądają wrzośce, lawendy, igry, mahonie oraz żylistki. Miniaturowe iglaki stanowią: cyprysy, niskie odmiany żywotników oraz karłowate sosny i cisy.

Ozdobne krzewy kwitnące – obowiązkowa dekoracja ogrodu

 Porada

W aranżacjach ogrodów o romantycznym charakterze warto stosować solitery. To pokaźne krzewy, które zachwycają kształtem korony, ulistnieniem i barwą nie tylko kwiatów, ale owoców, pokroju i listowia. Pojedyncze, naturalne dzieła ogrodowe, do których zalicza się m.in. magnolie, kasztanowce i wierzby.

Nasadzenia krzewów kwitnących należy dobrze zaplanować, ponieważ są architekturą ogrodu, która wyznacza jego styl i charakter. To rośliny, którymi można cieszyć się wiele lat, ale i takie, których żywotność jest wyłącznie sezonowa. Kwitnące byliny są elementem dekorującym pejzaż zielonego zakątka.

  • Krzewy ozdobne wieloletnie tworzą popularne i często spotykane bzy, azalie, forsycje, róże i migdałki. Roślinę, którą warto wziąć pod uwagę, jest budleja Dawida, zwana również krzewem motylim. Ubarwienie i zapach przyciągają owady, a kwiatostany cieszą widokiem aż do października. Jaśminowce o intensywnym zapachu są odporne na mróz, a pigwowce niewymagające w uprawie.
  • Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni stanowią przedłużenie lata. Wiciokrzewy i powojniki nadają się jako ozdoby murów i pergoli. Tworzą kolorowe ściany, które prezentują kwiecie różnej maści od kwietnia do października. Ładnie prezentują się odmiany hortensji, ketmii syryjskiej i pięciorników. Tawuła japońska jesienią zdobi ogrodową przestrzeń przeróżnymi wybarwieniami liści. Latem prezentuje pełne kwiatostany, które potem zamieniają się w brązowe owoce. Okryte pierwszymi przymrozkami tworzą ciekawe, ogrodowe dekoracje.
  • Krzewy ozdobne kwitnące, na które warto zwrócić szczególną uwagę to kalina Dawida, która zmienia kolor kwiatów z różowego na biały. Franklinia amerykańska prezentuje dużą, 7-centymetrową średnicę kwiatów, które rozwijają się dopiero jesienią i są ozdobą aż do pierwszych mrozów. Ognik szkarłatny to pożyteczny krzew, który osiąga wysokość około 2 metrów. Białe kwiaty zamieniające się w atrakcyjne żółte i pomarańczowe owoce, są pokarmem dla licznych owadów i ptaków.

 Jak pielęgnować krzewy ozdobne do ogrodu?

Młode rośliny należy regularnie odchwaszczać i podlewać. Zanim wytworzy się ich system korzeniowy, potrzebują obfitego nawadniania. Starsze krzewy podlewa się wyłącznie w okresach suszy. Czynność zaleca się wykonywać po zachodzie słońca, by zapobiec nadmiernemu parowaniu wody i można łączyć ją z nawożeniem. Preparaty wzmacniające, w połączeniu z wodą dobrze się rozpuszczają. Istotne jest cięcie i formowanie roślin, które sprzyja namnażaniu się kwiatów i owoców. Kiedy przycinać krzewy ozdobne? Zwykle wczesną wiosną dokonuje się czyszczenia sanitarnego, podczas którego wycina się obumarłe, chore i uszkodzone pędy. W celu dobrego rozwoju rośliny warto wycinać gałązki skierowane do wewnątrz, by zapewnić jej optymalny dostęp światła. Krzewy, które kwitną wiosną, należy przycinać zaraz po zakończeniu kwitnienia. Odmiany rozwijające kwiatostany latem przycina się na wiosnę kolejnego roku. Obowiązkowe jest jesienne usuwanie opadłych liści, aby zapobiegać rozwijaniu się chorób wywoływanych grzybami. Przed zimą każdy krzew musi mieć czystą wokół siebie przestrzeń.

 Wartość ogrodu stanowią jego rośliny. Tylko krzewy o różnym ulistnieniu i kwiatostanie stworzą malownicze oblicze wokół domu. Kanwa ogrodu może być bujna, ale nadrzędną cechą jest jej spójność i nieprzypadkowość. Krzewy ozdobne powinny tworzyć ramę, nawet jeśli ogród ma naturalistyczny charakter. Ich ogromna różnorodność pozwala na zaprojektowanie takiej przestrzeni, o jakiej się marzy.


Opublikowano: 14 października 2021

Montaż kabiny prysznicowej – poradnik dla samodzielnych monterów

Montaż kabiny prysznicowej

Podczas projektowania łazienki dochodzi się do momentu, w którym należy wybrać pomiędzy wanną a prysznicem. Decyzja ta w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji, nie mniej jednak coraz więcej osób stawia na bardziej uniwersalne i ergonomiczne kabiny prysznicowe. Dzięki ogromnemu wyborowi można bez problemu znaleźć taką, która wpasuje się wizualnie do koncepcji wnętrza. 

Jaką kabinę prysznicową wybrać do swojej łazienki?

Wybór odpowiedniej należy zacząć od zapoznania się z tym jakie kabiny prysznicowe dostępne są na rynku oraz które z nich spełniają wszystkie założenia użytkowania. Najważniejszy jest jej wymiar i to od niego należy zacząć selekcję. Zwłaszcza w małych łazienkach ma to ogromne znaczenie, ponieważ pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Najczęściej wybieranym rozmiarem jest kabina 80×80 cm, która ze względu na uniwersalność sprawdzi zarówno na dużej, jak i ograniczonej powierzchni. Standardowe rozmiary, które również można bez problemu spotkać, to 90×90 cm i 80×70 cm. W dalszej kolejności wybiera się kształt kabiny, który zależy od jej miejsca docelowego. Dostępne są kabiny prysznicowe z brodzikiem:

  • półokrągłe,
  • prostokątne,
  • kwadratowe,
  • wielokątne – najczęściej pięciokątne,

oraz typu walk-in, która zdobywa coraz większą popularność.

Samodzielny montaż krok po kroku:

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak się montuje kabiny prysznicowe i czy można to zrobić samemu. Nie jest to skomplikowane, wystarczy przestrzegać następujących kroków: 

  1. Na podłodze należy zamontować syfon i podłączyć go do kanalizacji.
  2. Następnie przygotować brodzik – przykręcić do niego nóżki i wypoziomować je. Całość zamontować i uszczelnić miejsce styku ze ścianą za pomocą silikonu.
  3. Sprawdzić, czy odpływ jest szczelny i przymocować nóżki brodzika oraz założyć jego zabudowę.
  4. Ustawić listwy przyścienne z zaznaczeniem miejsc, w których trzeba wywiercić otwory na kołki rozporowe.
  5. Przy pomocy kołków rozporowych należy przymocować listwy przyścienne po obu stronach na ścianie.
  6. Montowanie ramy powinno odbywać się na podłodze. Zaczyna się od wsunięcia łączników do górnej i dolnej szyny – należy tutaj zwrócić uwagę na elementy przeznaczone dla prawego i lewego łącznika, a górnej szyny nie można na tym etapie dociskać do końca.
  7. Montowanie szyb do stabilnego stelaża rozpoczyna się od uszczelnienia powierzchni styku szyby z dolną szyną za pomocą silikonu.
  8. Po włożeniu szyny na miejsce blokuje się ją za pomocą zaczepu. Następnie trzeba uszczelnić powierzchnię pomiędzy szybą a pionowym profilem.
  9. W taki sam sposób montuje się drugą szybę.
  10. Po zakończeniu należy wsunąć do końca górną szynę i uszczelnić ją przy pomocy silikonu.
  11. Profil górny i dolny ze ściankami stałymi łączy się za pomocą łączników z listwami przyściennymi.
  12. Należy sprawdzić, czy listwy przyścienne znajdują się pionowo przy ścianie.
  13. Następnie umocować systemy jezdne, które muszą być zabezpieczone przed nadmierną eksploatacją za pomocą ograniczników.
  14. Przy użyciu uszczelki zabezpieczyć kabinę prysznicową przed przeciekaniem.
  15. Po zewnętrznej i wewnętrznej stronie drzwi założyć uchwyty i ostatecznie uszczelnić kabinę za pomocą silikonu z zewnętrznej strony.

Jakie błędy można popełnić w trakcie samodzielnego montażu?

Podczas remontu łazienki i pracy przy zakładaniu kabiny prysznicowej, należy pamiętać, że jej montaż można rozpocząć najwcześniej po upływie doby od nałożenia silikonu pomiędzy brodzikiem a ścianą. Najczęściej popełnianym błędem jest pozostawienie zbyt małej ilości miejsca w okolicy kabiny, co utrudnia korzystanie z niej. Niejednokrotnie spotyka się też nieprecyzyjne przymocowanie elementów do ściany, czego konsekwencją jest zmniejszona wytrzymałość oraz problemy z przesuwaniem drzwi. Najważniejsze jednak jest dokładne uszczelnienie wszystkich elementów konstrukcji, ponieważ w przeciwnym wypadku woda będzie zalewała łazienkę za każdym razem, podczas używania z prysznica.

Montaż kabiny prysznicowej nie jest skomplikowany, musi jednak być wykonany z należytą starannością i dokładnością. Warto podkreślić, że to ile posłuży kabina, zależy też od jej odpowiedniego wyboru. Decyzja o zakupie musi być dobrze przemyślana, a pod uwagę powinien być wzięty każdy szczegół – zaczynac od metrażu pomieszczenia i przebiegu kanalizacji, kończąc na estetyce.


Opublikowano: 10 października 2021

Własna wędzarnia w ogrodzie

Własna wędzarnia w ogrodzie

Własnoręcznie przygotowane wędliny to niesamowita przygoda podczas ich przygotowywania, radość oraz wspaniały smak. Wszystko bowiem możesz wykonać wedle swojej własnej procedury, z użyciem odpowiednich ulubionych składników. Jaką wędzarnię wybrać i jak wykonać ją samodzielnie? Odpowiadamy.

Własna wędzarnia- jak zrobić? 

Wędzarnie ogrodowe to świetna sprawa pozwalająca przygotować ulubione produkty w odpowiedni sposób. Jednak aby mogły w pełni spełnić swoje funkcje, powinny być złożone z odpowiedniego paleniska, kanału dla dymu oraz komory wędzarniczej, w której wędzić będziemy produkty. Ma to duże znaczenie dla prawidłowo przeprowadzonego procesu wędzenia. Domowa wędzarnia pozwoli nam przygotować samodzielnie produkty takie jak różnego rodzaju wędliny, ryby wędzone i inne.

W zależności od wybranych rozwiązań i materiałów samodzielnie możemy przygotować wędzarnie takie jak:

  • wędzarnia drewniana,
  • wędzarnia murowana,
  • wędzarnia metalowa.

Jeśli chodzi o kwestie różnic pomiędzy rozwiązaniami, to wędzarnia murowana będzie zdecydowanie bardziej widowiskowa, jednak jej własnoręczne przygotowanie może być dla nas o wiele bardziej czasochłonne i problematyczne. Pomimo tego zdecydowanie warto ją wybrać ze względu na trwałość i odporność. Z kolei wędzarnie żeliwne, metalowe i drewniane są o wiele prostsze w do wykonania oraz nie pociągają za sobą wielu funduszy. Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest odpowiednie przygotowanie i wykonanie tak, aby uzyskane rezultaty prezentowały się dobrze.

Wędzarnia ogrodowa drewniana- jak ją wykonać?

Wędzarnia ogrodowa drewniana to dość tradycyjny wybór. Sukces wędzenia w głównej mierze zależny jest od wybranego rodzaju drewna. Najlepiej zdecydować się na jedno z drzew liściastych. Polecane gatunki to najczęściej buk i dąb ze względu na trwałość oraz brak dużej ilości żywicy. Drewno to powinno być bowiem pozbawione wilgoci, tylko wtedy będzie ono odpowiednie do wykonania domowej wędzarni. W tej wędzarni palenisko powinno być murowane lub żeliwne. Sama wędzarnia ogrodowa powinna mieć kształt domku o spadzistym dachu oraz szczelne drzwiczki. To pozwoli potrawom o wiele lepiej i szybciej się przygotować. Rura do wędzarni powinna być zamontowana od dołu, stąd też warto zaopatrzyć się w odpowiednio wysokie nóżki.  

Wędzarnia metalowa- czym powinna się charakteryzować?

Metalowa wędzarnia i jej wykonanie jest stosunkowo najprostsze. Można bowiem uzyskać ją dzięki wykorzystaniu beczki niepotrzebnej, lub specjalnie zakupionej na ten cel. W tym miejscu wystarczy usunąć dno i pokrywę a na dole zamontować filtr w postaci siatki. Górę można zabezpieczyć, wykorzystując dowolny szczelny materiał. Całość następnie należy połączyć z rurą, która będzie w tym miejscu pełnić funkcje komina, oraz dobrać palenisko. Pomimo tego, że nie jest ona zbyt widowiskowa, to z pewnością będzie ona trwała i ekonomiczna.

Wędzarnia murowana- jak powinna wyglądać?

Wędzarnia murowana wymaga od nas przygotowania odpowiedniego projektu. Możemy wykorzystać gotowe plany dostępne, chociażby w internecie. Do budowy wędzarni warto wykorzystać bloczki betonowe, kamienie polne, a także cegły klinkierowe. Warto dopasować wybrane materiały względem posiadanej aranżacji budynku czy ogrodu. Ogólne kwestie związane z zaplanowaniem konstrukcji są podobne jak w poprzednich przypadkach. Tutaj dodatkowo mamy możliwość dobudowania wnęki lub schowka przydatnego w przechowywaniu drewna do późniejszego wędzenia. 

Domowa wędzarnia- czy warto?

Własna wędzarnia to wiele korzyści nie do przecenienia. Aby możliwe było wykonanie wędzarni na własną rękę konieczne jest posiadanie odpowiednich umiejętności jak również nieco wiedzy technicznej. Jednak tego typu rozwiązania nie są jedynymi. Dodatkowo często wybierana jest wędzarnia elektryczna, czyli ta, w której nie ma konieczności użycia ognia, a cały proces przebiega za pomocą grzałki elektrycznej. Tego typu system można wybrać w każdym z możliwych rozwiązań. Dodatkowo jest ona o wiele prostsza w obsłudze i pozwala wyeliminować do minimum błędy ludzkie. 


Opublikowano: 6 października 2021

Rodzaje biokominków dostępnych na rynku

biokominek w salonie

Biokominki stają się coraz popularniejsze na polskim rynku. Warto jednak pamiętać, że wraz z rosnącym uznaniem, rośnie również ilość dostępnych produktów. Dlatego należy ze szczególną uwagą zapoznać się z oferowanymi rozwiązaniami, aby wybrać to, które w pełni sprosta wymaganiom inwestora. W tym artykule zostaną przedstawione najpopularniejsze modele, a także innowacyjne rozwiązania, o których warto pamiętać inwestując w biokominek.


Opublikowano: 29 września 2021

Jak prawidłowo kłaść panele ścienne?

panele ścienne

W sklepach z materiałami budowlanymi i elementami wystroju wnętrza dostępne są różne rodzaje paneli ściennych. Ich zaletą jest atrakcyjna cena, stylowy wygląd i możliwość samodzielnego montażu, co znacznie obniża koszty remontu lub wykończenia pomieszczeń. Ostatnio bardzo modne są panele ścienne 3d. Często panele sprzedawane są w zestawie, który ułatwia montaż. Zatem nawet amator majsterkowania poradzi sobie z dekoracją ścian przy pomocy paneli. 


Opublikowano: 22 września 2021

Jak prawidłowo wykonać dach?

jak zrobić dach

Dach to jeden z elementów domu, który nieprawidłowo wykonany będzie sprawiał wiele problemów! Każde niedociągnięcie powstałe na tym etapie inwestycji będzie skutkowało większymi lub mniejszymi problemami w trakcie eksploatacji budynku. Odpowiednia konstrukcja, dobrej jakości materiały i solidne wykonanie – to wszystko składa się na prawidłowo wykonany dach.


Opublikowano: 15 września 2021

Funkcjonalny przedpokój – jak go urządzić?

jak urządzić przedpokój

Przedpokój to wizytówka każdego mieszkania, dlatego musi być jednocześnie miejscem funkcjonalnym i estetycznym. Największy problem stwarza zagospodarowanie takiej przestrzeni na małym metrażu, na przykład w bloku. Dzięki pewnym sprawdzonym rozwiązaniom można jednak poradzić sobie z każdym problemem, jaki napotykamy przy aranżacji wąskiego przedpokoju. Jak urządzić przedpokój i o czym warto pamiętać?


Opublikowano: 8 września 2021

Przygotuj się na zimę, wybierz idealny piec na ekogroszek

piec na ekogroszek

Zastanawiasz się nad wymianą swojego obecnego pieca? Zależy Ci na tym, by Twoje nowe urządzenie było ekonomiczne oraz doskonale spełniało swoje zadanie? Jeśli tak, to świetnie się składa, ponieważ specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty stworzyliśmy ten krótki tekst, z którego dowiesz się wszystkiego na temat pieca na ekogroszek. Zainteresowany? Jeśli tak, to nie czekaj ani chwili dłużej i już teraz przejdź do dalszej części artykułu.


Opublikowano: 1 września 2021