Budujesz dom? Sprawdź zlecenia budowlane z Wrocławia

Konkurencja w branży budowlanej jest bardzo duża. Firmy budowlane muszą ze sobą konkurować o nowych klientów. Kluczem do sukcesu jest reklama. Warto np. skorzystać z licznych portali internetowych (takich jak Oferteo.pl), aby tam umieścić swoje ogłoszenia. Dobrze jest także pamiętać o innych szczegółach dotyczących zleceń budowlanych.

Co powinna zawierać umowa na zlecenia budowlane?

Zlecenia budowlane Wrocław to bardzo szeroka gałąź. Podejmując się jednak jakiejkolwiek współpracy konieczne jest podpisanie umowy. Powinna być ona sporządzona pisemnie i powinna dokładnie określać warunki współpracy. W ten sposób zabezpieczone są interesy zarówno zleceniodawcy jak i zleceniobiorcy. Umowa powinna regulować wiele kwestii i nie pozostawiać żadnych wątpliwości. 

Warto zaznaczyć, że nie istnieje jeden, uniwersalny wzór umowy na roboty budowlane. Wszystko zależy od systemu zleceniowego. Można mówić o:

  1. kompleksowej realizacji całej inwestycji, 
  2. generalnym wykonawstwie, 
  3. wykonawstwie częściowym itp. 

Dlatego umowa powinna być skonstruowana indywidualnie we współpracy z prawnikiem, który najlepiej się zna na sprawie. Sporządzając umowę w pierwszej kolejności trzeba określić jej rodzaj. Powinna to być umowa o roboty budowalne lub o dzieło. W niektórych kwestiach warto pozostawić odnośniki do przepisów Kodeksu Cywilnego. 

Sporządzając umowę, konieczne jest także ustalenie systemu realizowania robót budowlanych. Oznacza to, że trzeba określić wszystko to, co powinien zrobić wykonawca, począwszy od projektu, dostarczenia pozwolenia na budowę, nadzoru, znalezienie pracowników, wykonanie robót. Wszystko powinno być dokładnie określone, żeby w trakcie współpracy nie było żadnych kwestii spornych i nieporozumień. 

Umowa musi także określać co powinno być zrobione i w jaki sposób. Jeżeli ta część dokumentu jest wadliwie wykonana może dojść do wielu nieporozumień. Ważne jest też uściślenie rodzaju i pochodzenia materiałów, które będą użyte do pracy.

Mówiąc o umowie budowlanej nie sposób  pominąć terminów wykonania danych usług. To właśnie prace nieterminowe są powodem największej irytacji wśród inwestorów. Dlatego, trzeba konkretnie określić od kiedy do kiedy dana usługa powinna być wykonana. Ważna jest też cena. 

Cennik zleceń budowlanych

Umowa budowlana powinna konkretnie określać cenę całej usługi. Można zastosować różne systemy np. cenę kosztorysową, albo ryczałt czyli cenę niezmienną. Mówiąc o ryczałcie warto spojrzeć na kalkulację ceny i dać ją specjaliście do sprawdzenia przed zawarciem umowy. Decydując się na umowę ryczałtową, nie można zmienić ceny, która została ustalona. Dlatego konieczne jest jej precyzyjne określenie. Sytuacja wygląda trochę inaczej w przypadku kosztorysu. Jest on oparty na projekcie i wymaga wzięcia pod uwagę wielu kwestii. 

zlecenia budowlane wrocław

Jak znaleźć zlecenia budowlane?

Chcąc znaleźć zlecenia budowlane Wrocław, warto skorzystać z wielu niezależnych od siebie źródeł. W ten sposób można zyskać najszersze pole widzenia. Im więcej wykorzystanych ścieżek, tym większe szanse na powodzenie. Przede wszystkim można zwrócić uwagę na tzw. pocztę pantoflową. Warto przekazać informacje do rodziny, znajomych, znajomych znajomych itd. W ten sposób naprawdę wiele osób może się dowiedzieć o prowadzonej działalności. Klienci łatwiej zaufają komuś znajomemu niż anonimowemu wykonawcy. 

Kolejną drogą są przetargi budowlane. Wygrana przetargu organizowanego przez urząd miasta, pozwala na uzyskanie naprawdę sporych zysków. Konkurencja jest spora, procedura trwa długo, ale z pewnością się opłaca. Ogłoszenia o swojej działalności można też pozostawiać na serwisach z ogłoszeniami. Rejestrują się tam budowlańcy, a także wszelkie podmioty, które szukają wykonawców. Można tam znaleźć wiele ciekawych ogłoszeń. 

Kolejną możliwością są firmy deweloperskie. Kontrakt z takimi podmiotami pozwala na owocną współpracę i gwarantuje regularny zarobek. Ogłoszenia budowlane można też umieszczać na internetowych tablicach internetowych. Za darmo możliwe jest opublikowanie zwyczajnych ogłoszeń, a odpłatna wersja premium pozwala na lepszą reklamę i dostanie się do szerszego grona odbiorców. 

Zasady odpowiedzialności

Zawierając umowę pomiędzy firmą budowlaną a inwestorem, obowiązywać będą ogólne zasady, które zostały określone w kodeksie cywilnym. Można umówić się na kary umowne, zwłaszcza w przypadku odstąpienia od umowy, czy zerwania terminów. Nie ma przepisu, który by jasno i konkretnie określał, jakie są stawki kar, jednak w praktyce często jest to od 0,1 do 1 % kwoty wynagrodzenia za każdy dzień zwłoki. 

Zlecenia budowlane to bardzo szeroka kwestia. Chcąc podjąć współpracę z firmą budowlaną, warto spisać rzetelną umowę, która określić całą współpracę i pozwoli na zabezpieczenie interesu obydwóch stron. Jest to bardzo ważne. W razie jakichkolwiek problemów, dobrze jest skorzystać z pomocy prawnika, który zna się na prawie budowalnym. Ogłoszenia budowlane są dostępne na różnych portalach i tablicach, można je także umieszczać za pośrednictwem sprawdzonych witryn budowlanych czy urzędów miasta.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »