Zlecenia budowlane w Warszawie – jak znaleźć dobrego fachowca?

Mogłoby się wydawać, że wszystkie trudności za nami. Dopełnione zostały wszystkie niezbędne formalności, a jednak odbierając klucze od mieszkania, niezależnie czy od dewelopera czy od wcześniejszego właściciela, często staje się przed tym samym dylematem. Choć najczęściej wiadomo jak nowe lokum ma wyglądać, to jednak równie często nie wiadomo, jak zabrać się za zlecenie budowlane i doprowadzić lokum do wymarzonego stanu. A sprawa wygląda na całkiem prostą – wystarczy przecież jeden telefon i fachowiec stanie w progu drzwi. Po pierwszym telefonie można wywnioskować, że nie jest tak łatwo znaleźć rzetelnego fachowca.

zlecenia budowlane w Warszawie

Zlecenia budowlane, czyli jak znaleźć prawdziwego fachowca

Wynajmując fachowca prac budowlanych, obojętnie czy to jest szpachlarz, murarz, elektryk, hydraulik, glazurnik czy malarz, chce się, aby była to rzetelna osoba, mająca należyte kompetencje, która wykona wszystkie zlecone prace możliwie szybko i jeszcze w rozsądnych cenach. Najlepiej, gdyby jeszcze pracowała bez nadzoru. Okazuje się jednak, że rzeczywistość znacząco odbiega od marzeń. W dużych miastach, takiej jak Warszawa, Poznań, Gdańsk czy Kraków wśród wielu specjalistów jest wciąż bardzo mało fachowców. Otwarte granice, emigracja zarobkowa powoduje, że osoby o bardzo wysokich kwalifikacjach pracują na zachodzie, pozostawiając miejsce na rynku pracy swoim młodszym kolegom lub przybyszom zza wschodniej granicy. To wszystko powoduje, że w tzw. “budowlance” wciąż jest brak rąk do pracy. Terminy oczekiwania się wydłużają, podobnie jak i stawki za wykonaną robociznę wciąż osiągają nowe maksima. Przyjrzyjmy się zatem stołecznemu rynkowi prac budowlanych.

Gdzie szukać fachowca?

Chcąc uzyskać wsparcie w pracach budowlanych najczęściej poszukuje się  sprawdzonego fachowca. Wypytując rodzinę, zasięgając porady u znajomych zwiększa się prawdopodobieństwo znalezienia osoby, której powierzy się prace. Najczęściej każdy z nas ma doświadczenia w tym zakresie, którymi może się podzielić. Co, jeśli nie można skorzystać z rekomendacji najbliższych osób? Wtedy pozostaje poszukiwanie fachowca na własną rękę. Jak zacząć? W internecie można znaleźć wiele informacji dotyczących zleceń budowalnych w Warszawie. Na portalu typu Oferteo czy Zleceniabudowlane24h.pl można przedstawić swoją ofertę. W ten sposób możliwe jest otrzymanie wielu propozycji współpracy. Z której skorzystać?

Wybór odpowiedniej ekipy budowlanej

W pierwszej kolejności warto umówić się na spotkanie z wybranymi ekipami budowlanymi. Tylko w ten sposób ma się szansę poznać osoby, którym chce się powierzyć prace remontowe. Należy zadbać o to, aby spotkanie odbyło się w miejscu przyszłych prac – tak, aby fachowcy mogli zapoznać się nie tylko z zakresem prac, lecz także z warunkami ich wykonywania.

Podczas rozmowy warto doprecyzować wszystkie kwestie – np. pokazać projekt, zapoznać z ograniczeniami (przepisy wspólnotowe, czy w mieszkaniu ktoś będzie przebywał etc.), omówić ewentualny harmonogram oraz zapytać kto będzie wykonawcą (czy mamy do czynienia z pośrednikiem czy prawdziwym fachowcem). Koniecznie należy zapytać o dotychczasowe realizacje (portfolio) i zweryfikować otrzymane informacje (np. kontaktując się z poprzednim zleceniodawcą). Efektem spotkania powinien być kosztorys prac budowlanych i harmonogram ich wykonania. I co najważniejsze - w trakcie takiego spotkania należy wyrobić sobie zdanie czy chce się współpracować z danymi osobami czy też nie.

Zlecenia budowlane i przykładowy cennik

Otrzymując wycenę prac budowlanych najczęściej człowiek zastanawia się, dlaczego kwoty są aż tak wysokie. Niestety, dzisiejsze realia są takie, że prace wykończeniowe kosztują od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Wszystko zależy od skomplikowania, terminów, jak również wielkości samego mieszkania.

Przykładowo, w Warszawie koszt ułożenia 1 m kw. glazury waha się od 50 do 120 zł. A przed położeniem płytek trzeba przecież przygotować podłoże (skuć stare kafelki, wyprostować ściany, zagruntować a czasem również zabezpieczyć przed wilgocią).

Cena położenia gładzi, zeszlifowania oraz pomalowania to kolejne 50-100 zł. Samo postawienie kabiny prysznicowej waha się w granicach 300-500 zł. Gdy doda się wszystkie elementy wychodzi całkiem pokaźna suma. A gdzie koszt materiałów?

Otrzymując wycenę prac remontowych należy pamiętać, że najczęściej jest to sama robocizna, tzn. koszty materiałów leżą po stronie zleceniodawcy. Podczas zakupów korzystając z pomocy ekipy warto zadbać o wgląd w rachunki. Gdy chce się samodzielnie dostarczyć wszystkie materiały nie wolno zapominać o cenie zakupu, kosztów transportu i poświęconym czasie.

zlecenia budowlane warszawa

Droższa umowa, ale bez ukrytych kosztów

Dając zlecenie budowlane w Warszawie warto formalizować współpracę. Umowa cywilno-prawna jest gwarancją niezmienności ceny a jej zapisy zobligują dwie strony do określonych warunków współpracy. Dobrym pomysłem oprócz zakresu i terminu wykonania prac jest wpisanie określonych konsekwencji w przypadku nieprawidłowości – np. braku naprawy usterek, zniszczenia, przekroczenia terminu wykonania. Tylko na tej podstawie strony mogą dochodzić do swoich praw w przypadku braku osiągnięcia porozumienia.

Zlecenie budowlane - na efekty pracy będziemy patrzeć latami

Wybierając fachowca do współpracy nie wolno opierać się tylko na cenie wykonania usługi. Kluczowe jest to, że na efekty jego pracy najczęściej będziemy spoglądać się latami. Koniecznie należy pamiętać więc o sformalizowanych zasadach współpracy, ponieważ część ekip, którym zleca się prace budowlane w Warszawie wymaga zaliczek jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek działań. Fachowców często pozna się po pierwszych rozmowach. Zapraszając ich na spotkanie warto wypytać o doświadczenie i wykonane realizacje. Jeżeli okażą się prawdziwe i będą odpowiadające to dobry prognostyk na dalszą współpracę. Wyposażenie ekip to kolejna podpowiedź. Korzystanie z urządzeń renomowanych firm jest gwarancją poprawy wykonania. O końcowych efektach będzie można się wypowiedzieć po skończonych wszystkich pracach. Zadowolony ze współpracy klient na pewno zostawi takie kontakt.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »