Gotowy na remont? Sprawdź zlecenia remontowo budowlane

Opowieści na temat nieodpowiedzialnej ekipy remontowej lub budowlanej spędzają sen z powiek niejednej osoby planującej remont w domu lub mieszkaniu. Do najczęściej powtarzających się historii są te o robotnikach, którzy przeciągają proces w nieskończoność lub naciągają właściciela obiektu na dodatkowe wydatki. W tym poradniku dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru ekipy remontowej lub budowlanej. Dzięki podanym wskazówkom będziesz mógł uniknąć tego typu sytuacji i cieszyć się z dobrze wykonanego zlecenia remontowo-budowlanego.

zlecenia remontowo budowlane


Zlecenia remontowo budowlane – zacznij od podstaw

Przed wyborem usług konkretnej firmy realizującej zlecenia remontowo-budowlane powinno się mieć świadomość specyfiki planowanych prac budowlanych lub wykończeniowych. Rzecz jasna, krótkie rozeznanie nie sprawi, iż zostanie się specjalistą w tej dziedzinie. Warto jednak poświęcić temu zagadnieniu nieco czasu, gdyż dzięki temu można dowiedzieć się czego oczekiwać od ekipy. Wystarczającym źródłem wiedzy mogą okazać się gazety branżowe, a nawet artykuły w internecie i opinie znajomych. Będąc świadomym procesów koniecznych do przeprowadzenia prac remontowych lub budowlanych znacznie łatwiej będzie przypilnować ekipę i uniknąć niepotrzebnych kosztów.

Przygotuj kosztorys i określ budżet

Kolejną niezwykle istotną kwestią przed rozpoczęciem procesu remontowego jest określenie budżetu na to przedsięwzięcie. Kiedy obliczy się średnią cenę niezbędnych materiałów i robocizny, będzie można szukać ekipy budowlanej w konkretnym przedziale cenowym. Aby to zrobić, można skorzystać z dostępnych w sklepach budowlanych przeglądów cen materiałów. Warto mieć też świadomość, iż koszty wynajęcia ekipy budowlanej są różne, w zależności od położenia geograficznego. Niekiedy bardziej opłaca się wynająć robotników z sąsiedniego województwa. W takiej sytuacji jednak do kosztów należy doliczyć transport i zakwaterowanie pracowników. Pomocnym w określaniu budżetu na remont lub prace wykończeniowe mogą okazać się także kalkulatory budowlane. 

Wypróbuj marketingu szeptanego

Większość ma wśród znajomych osoby, które mają doświadczenie w korzystaniu z usług ekip remontowych lub wykończeniowych. To właśnie marketing szeptany, czyli z tzw. "polecenia" może sprawić, iż skorzysta się z konkretnego zlecenia remontowo-budowlanego. Ma to znaczenie szczególnie w momencie, gdy osobiście można sprawdzić efekty pracy danego wykonawcy. Znajomi i przyjaciele mogą również zdradzić inne kwestie związane z realizacją zlecenia, takie jak terminowość i pełne koszty realizacji remontu. 

zlecę remont

Jedna firma czy grono specjalistów?

Zlecenia remontowo-budowlane realizowane przez jedną firmę sprawiają, iż całość procesu jest znacznie prostsza. W praktyce oznacza to bowiem, iż podpisując jedną umowę można liczyć na kompleksową obsługę. Nie ma więc potrzeby dodatkowego poszukiwania hydraulika, elektryka czy murarza. To rozwiązanie jest coraz częściej wybieranym, nie tylko ze względów logistycznych, ale również w kontekście odpowiedzialności. W przypadku popełnienia błędu, firma jest zobowiązania do jego usunięcia. Nie zawsze na taką obsługę można liczyć ze strony pojedynczego fachowca.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby dobrać odpowiednie grono specjalistów z różnych dziedzin na podstawie osobnych umów. Warto zdecydować się na to rozwiązanie w momencie, gdy fachowcy są zaufani, w przeciwieństwie do lokalnych firm realizujących zlecenia remontowo-budowlane. Należy jednak mieć świadomość, iż ten proces najlepiej sprawdza się u osób, które mają odpowiednią ilość czasu na organizacje prac oraz ich kontrolowanie.

Zapytaj o wycenę całości prac

Godny zaufania fachowiec nie jest w stanie określić wyceny w trakcie krótkiej rozmowy z klientem. Aby mógł zrobić to rzetelnie koniecznym będzie wgląd we wstępny kosztorys oraz oględziny. W tym celu warto umówić się z kilkoma przedstawicielami ekip remontowych lub budowlanych. Dzięki temu będzie można poznać nie tylko średnią cenę realizacji prac, ale również wybrać usługi konkretnego specjalisty. W trakcie spotkania można również poznać przyszłych wykonawców, co dla niektórych zleceniodawców ma szczególne znaczenie.

Porównaj stawki poszczególnych firm

Zapraszając kilku przedstawicieli ekipy remontowo-budowlanej można poznać uśrednioną stawkę za całość zlecenia. Jeśli jedna z firm zaproponuje wycenę znacznie odbiegającą od innych, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wykonawca jest naciągaczem. W przypadku sytuacji odwrotnej, czyli zbyt niskiej stawki można spodziewać się ekipy fachowców z niewielkim doświadczeniem. Ta kwestia nie musi być jednak związana z niekompetencją danych specjalistów. Czasem wynika ze stałej współpracy danej ekipy remontowej z hurtownią materiałów budowlanych, która sprzedaje produkty po niższych cenach. Warto więc ustalić przyczynę rozbieżności cenowej jeszcze przed podjęciem decyzji o powierzeniu zlecenia remontowo-budowlanego.

Wybór rzetelnej ekipy budowlanej wymaga posiadania minimalnej wiedzy na temat tego procesu. Będąc świadomym własnych oczekiwań i tendencji niektórych ekip remontowo-budowlanych można znacznie lepiej dobrać fachowców do realizacji własnego zlecenia.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »