Zlecenia budowlane w Krakowie, czyli znajdź zaufaną ekipę budowlaną

Zaczynając budowę domu, lub jakiegokolwiek innego budynku, należy mieć na uwadze wiele czynników. Jeśli coś pójdzie nie tak na którymkolwiek etapie, można mieć do czynienia z ogromnymi kosztami naprawy lub innymi katastrofalnymi skutkami. Czym się kierować przeglądając zlecenia budowlane w Krakowie? Jakich błędów unikać?

zlecenia budowlane kraków

Na co zwracać uwagę przy wyborze ekipy budowlanej?

Przede wszystkim, warto najpierw sprawdzić daną firmę w Internecie, pod kątem opinii klientów, którzy już skorzystali z jej usług. Warto też popytać wśród znajomych, których poglądom się ufa – być może znają oni firmy budowlane, które sprawdziły się u nich lub u ich bliskich. W Internecie istnieje wiele porównywarek i kalkulatorów tego typu usług, dzięki którym łatwo jest porównać ceny i rankingi różnych wykonawców. Fora internetowe także zawierają wiele cennych informacji. Należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie przykre doświadczenia wypowiadających się klientów. Na tego typu stronach znajdują się także konkretne zlecenia budowlane i porady budowlano-remontowe oraz praktyczne wskazówki prawne. Po wyborze danej ekipy, dobrze jest przejrzeć jej poprzednie realizacje i sprawdzić opinie byłych klientów. Radzi się także dobrze przygotować przed rozmową z szefem zespołu. To właśnie ten etap jest najważniejszy i często decydujący w wyborze firmy budowlanej.

Udając się na rozmowę, trzeba znać swoje wymagania i oczekiwania. Sporządzając listę pytań, należy pamiętać o następujących kwestiach:

  • czy budowa domu będzie odbywać się na podstawie jego projektu,
  • jakie elementy muszą być wykonane dokładnie z zaleceniami architekta,
  • w których miejscach dopuszczana jest swoboda firmy budowlanej,
  • konkretną datę planowanego zakończenia budowy i konsekwencje niedotrzymania terminu,
  • rodzaj, jakość i środek transportu używanych do budowy materiałów,
  • wykształcenie i doświadczenie poszczególnych pracowników zespołu,
  • narzędzia, jakimi dysponuje firma budowlana, a jakie są potrzebne do realizacji danego zlecenia budowlanego w Krakowie.

Nie wolno bać się swojej niewiedzy – często wprawia ona w zakłopotanie i chęć ustępowania, lecz może mieć to bardzo negatywne skutki. Zatracając pewność siebie i pomijając naglące pytania łatwo dać się oszukać nieuczciwej lub nieumiejętnej firmie.

Spory, prawo i zabezpieczenia

Dokumentem wiążącym, o którym zawsze należy pamiętać jest umowa pisemna. Jej prawidłowa konstrukcja jest niezwykle ważna i decyduje m.in. kto ponosi odpowiedzialność za dane szkody, jak będzie przebiegać praca budowlana i wykończeniowa, jaki jest planowany czas ukończenia i koszt budowy. Solidnie sporządzona umowa (najlepiej pod okiem adwokata lub doradcy prawnego) zabezpiecza obie strony i stanowi punkt odniesienia w przypadku powstania sporów. Im bardziej szczegółowy i dokładny będzie ten dokument, tym mniej niespodzianek, jakie mogą się pojawić w trakcie prac budowlanych. Warto uwzględnić w nim konsekwencje i kary za niestosowanie się do postanowień, spożywanie alkoholu lub innych substancji odurzających, a także paragraf dotyczący terminów wypłacania wynagrodzenia.

W sytuacji, gdy zakupów dokonuje firma budowlana, trzeba zawsze pamiętać o gromadzeniu faktur i paragonów, celem późniejszego rozliczania się i posiadania gwarancji do ewentualnych sporów sądowych. Rozwiązywanie powstałych sporów i nieporozumień najlepiej załatwiać drogą sądową. Osoba bezstronna skuteczniej osądzi daną sytuację i przedstawi sprawiedliwe rozwiązanie, zgodne z umową i prawem polskim. Zlecenia budowlane Kraków firm, które oferują wykonanie projektu szybko, od ręki i bez formalności z pewnością nie są godne zaufania. Nie należy wchodzić w żadną współpracę z zespołem budowlanym bez wcześniejszego sporządzenia dokumentu wiążącego.

zlecenia budowlane w krakowie

Ceny usług budowlanych

Cennik cennikowi nierówny, ale czy drogi zawsze oznacza lepszy? Nie zawsze - wiele firm zawyża stawki swoich usług, aby pozornie zwiększyć swój prestiż i wiarygodność dobrej jakości. Niestety, bywa, że nie przekłada się to na rzetelność i profesjonalizm usługi. Po dobrym rozeznaniu się w temacie, można znaleźć naprawdę korzystne zlecenia budowlane Kraków - solidnych i wiarygodnych usługodawców. Zdarza się, że dobry fachowiec ma bardzo duże obłożenie i trzeba czekać na niego nawet kilka miesięcy, lecz jest to zaledwie niewielki fragment niedogodności, w porównaniu ze źle wykonanym budynkiem. Internet jest niezastąpionym źródłem informacji także w tym temacie - jak przekłada się cennik firmy na jakość wykonywanych przez nią zleceń. Ceny usług pełnionych przez firmy budowlane są bardzo różne i zależą od wielu czynników, dlatego nie sposób podać uniwersalnych nawiasów. Jasne informacje na ten temat można uzyskać na rozmowie z kierownikiem zespołu budowlanego; jest to też odpowiedni czas na negocjacje, przed sporządzeniem umowy.

Istnieje wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze firmy budowlanej do realizacji danego projektu. Nie jest to prosta decyzja i ciężko o stuprocentową gwarancję jakości usług budowlanych, za które się płaci, lecz solidna i szczegółowa umowa oraz stosowanie się do prawa budowlanego dają poczucie bezpieczeństwa zarówno inwestorowi, jak i usługodawcy.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »