71 307
Firm Budowlanych

                                   

Otrzymaj Oferty Teraz »

Rozbudowa Domu

szybka rozbudowa domu

Są sytuacje, w których rozbudowa domu wydaje się koniecznością. Należą do nich narodziny dziecka lub przyjęcie pod swój dach nowych domowników. Jednak nad rozbudową warto zastanowić się także w sytuacji, w której zależy Ci na poprawieniu warunków, w których mieszka Twoja rodzina. Dodatkowe piętro lub pozioma rozbudowa domu zapewniają dodatkową przestrzeń, którą możesz wykorzystać do stworzenia wspólnego salonu lub wydzielenia dodatkowych pokojów dla dorastających dzieci.

Rozbudowa domu - podstawowe informacje

Zakres prac związanych z rozbudową domu to kwestia indywidualna. Warto jednak pamiętać, że dodatkowe pomieszczenia powinny być rozplanowane w taki sposób, aby zapewnić w nich dostęp do niezbędnych mediów. Planując podjęcie czynności mających na celu zwiększenie powierzchni mieszkaniowej, koniecznie trzeba zlecić wykonanie projektu architektonicznego. Projekt rozbudowy domu musi zostać wykonany przez wykwalifikowanego architekta, który jest członkiem izby samorządu zawodowego. Budynek po rozbudowie musi bezwzględnie spełniać wszystkie restrykcyjne normy prawne. W planach budynku musi znaleźć się każde nowe pomieszczenie jeszcze przed wykonaniem jakichkolwiek czynności. Aby konstrukcja domu była odpowiednio połączona, należy zadbać o to, aby w ścianach przeznaczonych do rozbudowy znajdowały się podciągi. Koniecznie do rozbudowy domu muszą być przystosowane także fundamenty, aby bryła była odpowiednio zakotwiczona.

Rozbudowa domu - konieczność czy potrzeba?

Osoby, które posiadają dom o niewielkiej powierzchni, ale dysponują jeszcze dodatkowym gruntem wokół, bardzo często decydują się na rozbudowę nieruchomości. Wówczas można nie tylko powiększyć przestrzeń, ale także zmodernizować nieco przestarzałe rozwiązania zastosowane wiele lat temu. Zakres prac przy takiej operacji to kwestia indywidualna, bowiem każdy właściciel nieruchomości wie najlepiej, jakie ulepszenia będą najkorzystniejsze i niezbędne w jego przypadku. Warto jednak pamiętać, że rozbudowa domu wiąże się z koniecznością załatwienia wielu formalności. Pod żadnym pozorem nie można pominąć kilku istotnych kwestii, bowiem rozbudowa domu może zostać uznana za bezprawną. Poniżej znajdują się wszystkie przydatne informacje, które pominięte mogą negatywnie wpłynąć na przebieg całej operacji.

Rozbudowa domu powinna zacząć się od stworzenia profesjonalnego projektu, który pozwoli określić jej cele i sposoby realizacji. Warto rozważyć wszystkie możliwości rozbudowy, w tym powiększenie poddasza mieszkalnego lub stworzenie nowych pomieszczeń mieszkalnych dzięki zabudowie tarasu przylegającego do domu. Dobrej jakości plan działań pozwoli Ci określić jakie środki i materiały będą potrzebne do wykonania prac, a także zaplanować kosztorys i harmonogram przyszłych działań. Stworzenie szczegółowego projektu pozwoli Ci uniknąć wielu problemów w trakcie rozbudowy i sprawnie przeprowadzić prace, aby jak najszybciej cieszyć się dodatkową przestrzenią.

Zadbaj o swoją przestrzeń życiową

Jeżeli nie masz doświadczenia w budownictwie, to warto powierzyć stworzenie projektów i wykonanie prac firmie, która posiada odpowiednie doświadczenie. Rozbudowa domu to spore przedsięwzięcie, które wymaga odpowiednich kwalifikacji, a także materiałów i maszyn, dlatego warto zlecić ją firmie, która cieszy się dobrą opinią. Przed podpisaniem umowy warto zasięgnąć rady bliskich osób, które mogą polecić sprawdzonego wykonawcę, lub sprawdzić w Internecie opinie na temat poszczególnych firm oferujących wykonywanie prac związanych z rozbudową domów, aby wybrać najlepszą opcję.

rozbudowa domu

Rozbudowa domu a formalności 

Planując rozbudowę domu należy koniecznie zapoznać się z aktualnie obowiązującymi przepisami Prawa Budowlanego oraz z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego danego terenu. Plan adekwatny dla danej gminy otrzymać można w Urzędzie Gminy po złożeniu odpowiedniego wniosku lub znaleźć w internecie. W dokumencie MPZP znajdują się wszystkie niezbędne informacje odnośnie parametrów i wymagań, które musi spełnić budynek już po rozbudowie. W sporadycznych przypadkach może się zdarzyć, iż konkretna działka nie będzie widniała w MPZP.  Wówczas należy złożyć w gminie wniosek o wydanie Decyzji o Warunkach Zabudowy. We wniosku należy umieścić wszelkie niezbędne informacje dotyczące zakresu prac i parametrów, jakimi dom będzie charakteryzował się już po rozbudowie. Rozpatrzenie takiego wniosku trwa zwykle od dwóch do nawet czterech miesięcy. Po sprawdzeniu wszystkich wytycznych lub po otrzymaniu decyzji można przystąpić do organizacji prac. W pierwszej kolejności należy: 

  • wyznaczyć kierownika budowy,
  • zarejestrować dziennik budowy,
  • zawiadomić starostwo powiatowe o terminie rozpoczęcia prac.

Pozwolenie na budowę i odległości od sąsiadującej działki

Obecnie nie ma już wymogu posiadania Pozwolenia na Budowę w przypadku rozbudowywania nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że brak konieczności posiadania pozwolenia obowiązuje wyłącznie w przypadku osób, które planują rozbudowę domu jedynie w obrębie jednej działki. Wówczas należy zachować odpowiednie odległości od granicy i zgłosić fakt rozbudowy w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Wymagania dotyczące stosownych odległości przedstawiają się w sposób następujący: 

  • odległość nie mniejsza niż 4 m - w przypadku ściany z oknami lub drzwiami,
  • odległość nie mniejsza niż 3 m - w przypadku ściany bez otworów.

Zezwolenie na budowę jest natomiast potrzebne, jeśli inwestor decyduje się na dostawienie swojej części budynku bezpośrednio do konstrukcji znajdującej się na sąsiadującej działce. W takich przypadkach nie obowiązują oczywiście przepisy dotyczące minimalnych odległości od granicy działki. 

Rozbudowa domu - czy warto?

Rozbudowa domu to dość skomplikowana operacja. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności należy bezwzględnie zapoznać się z obowiązującymi normami i przepisami prawa. Konieczne jest również zamówienie planu budowy u architekta, wyznaczenie kierownika budowy, zarejestrowanie dziennika budowy oraz zgłoszenie terminu rozpoczęcia prac do starostwa. Jeśli inwestycja nie zakłada dobudowywania części budynku do konstrukcji znajdującej się na sąsiadującej działce, nie trzeba ubiegać się o Pozwolenie na Budowę. Wówczas należy jedynie pamiętać o zachowaniu minimalnych odległości od granicy działki.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »