Ile kosztuje remont łazienki?

Generalny remont łazienki - niezależnie od jej wymiarów - jest poważną inwestycją, którą trzeba starannie zaplanować. Zastanawiając się nad tym, ile wyniosą koszty remontu łazienki w bloku, warto precyzyjnie określić zakres prac i ustalić ich kolejność. Dzięki temu cena remontu nie zrujnuje domowego budżetu, a my oszczędzimy sobie stresów.

Koszt remontu łazienki

Tani generalny remont łazienki jest jak najbardziej możliwy, trzeba tylko wiedzieć, jak się do tego zabrać. Cennik usług remontowych jest bardzo zróżnicowany, w zależności od regionu, użytych do remontu materiałów i takich kwestii, jak koszt robocizny. Jednak nawet kompleksowa renowacja może odbyć się sprawnie i bez problemów, pod warunkiem, że sporządzimy rzetelny kosztorys łazienki. Poniższy przykładowy kosztorys remontu łazienki dotyczy remontu łazienki 7m2 o łącznej powierzchni ścian 23 m2.

Przykładowy kosztorys remontu łazienki

W gruncie rzeczy remont każdej łazienki można podzielić na 4 etapy:

  • Opracowanie projektu - dobrze zaprojektowana łazienka będzie komfortowym i eleganckim pomieszczeniem, więc zanim zaczniemy sprawdzać, ile wyniesie koszt remontu łazienki od podstaw, trzeba wykonać projekt. Z przygotowanym wcześniej projektem możemy być pewni że mocno wpływamy na to, ile trwa remont łazienki. Czas wykonywania prac możemy znacznie skrócić. Można to zrobić samodzielnie, na przykład z użyciem darmowych aplikacji projektowych, ale lepszym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy doświadczonego projektanta, który podpowie praktyczne i ciekawe rozwiązania aranżacyjne. Koszt takiej usługi, w zależności od rodzaju projektu to około 10-55 zł/m2.
  • Opracowanie kosztorysu - dobry kosztorys pozwoli uniknąć niespodzianek i ułatwi organizację prac. Dzięki niemu poznamy nie tylko koszt całkowitego remontu, ale sprawdzimy też, jaka jest cena robocizny i policzymy koszt remontu łazienki bez robocizny. Na tym etapie warto wykorzystać kalkulator remontu łazienki, aby sprawdzić, czy uwzględniliśmy wszystkie potencjalne wydatki. Prezentowany kosztorys podaje koszt remontu łazienki 7m2 ze ścianami liczącymi 23 m2.
  • Przygotowanie łazienki do prac remontowych - zanim zaczniemy właściwy remont, łazienkę trzeba posprzątać. Przygotowania oznaczają przede wszystkim skucie starych płytek oraz usunięcie starych urządzeń sanitarnych. Skucie płytek kosztuje średnio 22 zł/m2, więc łącznie (7m2 podłogi i 23 m2 ścian) zapłacimy około 660 zł. Zakładając, że demontaż obejmie wannę, umywalkę i WC, a za każde urządzenie trzeba zapłacić 100 zł, to całkowity koszt demontażu wyniesie 300 zł. Warto w tym momencie rozważyć również wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Średni koszt robocizny przy wymianie jednego punktu hydraulicznego to około 200 zł. Jeśli wymieniamy rury przy wannie, toalecie, pralce i umywalce, to całkowity wydatek wyniesie 800 zł. Za wymianę jednego punktu elektrycznego trzeba zapłacić 69 zł. Wymieniając 6 punktów (3 gniazdka, włącznik, lampa sufitowa, oświetlenie przy lustrze), zapłacimy więc ponad 400 zł.
  • Realizacja remontu łazienki - etap najważniejszy i najbardziej pracochłonny. Obejmuje zakup wszystkich materiałów, a następnie układanie płytek i malowanie ścian, biały montaż oraz ewentualnie dodatkowe roboty, związane z wymianą drzwi, montażem mebli i wymianą grzejników.

Remont łazienki - układanie płytek i malowanie ścian

Koszt remontu łazienki musi uwzględniać cenę ułożenia płytek. Zależy ona od powierzchni łazienki, rozmiarów i rodzaju płytek, a także skomplikowania wzoru. W naszej przykładowej łazience ułożymy standardowe płytki 30x30 w prosty układ bez konieczności dodatkowego docinania. Robocizna za ułożenie płytek wynosi około 50 zł/m2. Oznacza to, że za ułożenie płytek na podłodze i ścianach zapłacimy 1500 zł (7m2 plus 23m2 x 50 zł). Potrzebne materiały to płytki ( 41 zł/m2), fuga (13,52 zł/kg), klej do płytek (1,20 zł/kg) oraz preparat gruntujący powierzchnię (6,25 zł/kg). Jeśli chodzi o malowanie, to potrzebna będzie farba lateksowa (24,00 zł/litr). Do pomalowania sufitu wystarczą 2l. Do ceny remontu trzeba doliczyć robociznę za skuwanie, układanie i malowanie. Teraz możemy policzyć, ile wynosi koszt tych prac - łącznie z robocizną to kwota około 3.000 zł.

Remont łazienki - wymiana urządzeń sanitarnych i biały montaż

Wyliczając koszt remontu łazienki od podstaw, należy wziąć pod uwagę, że jak duży wpływ na ceny remontu ma wymiana urządzeń sanitarnych. Konieczne jest uwzględnienie zakupu wanny (lub prysznica), umywalki, WC, a czasami również bidetu. Oto orientacyjne dane, ile wynosi koszt sanitariatów:

  • Wanna - średnia cena wanny to około 450 zł. Do tego trzeba doliczyć obudowę (260-380 zł plastikowa, 500-1.500 zł wykonanie obudowy z płytek) , baterię (230 zł) plus cena robocizny, co łącznie daje kwotę 1.100 zł.
  • Prysznic - tańsze rozwiązanie niż wanna. Ile kosztuje kabina prysznicowa? To zależy od jakości - 500-2.000 zł. Należy doliczyć baterię ze słuchawką (150 zł) i montaż (200-250 zł). Jeśli zakładamy tani remont łazienki, to prysznic z brodzikiem będzie idealnym pomysłem. Łączna kwota to 1.350 zł.
  • Umywalka - zakup umywalki podszafkowej to wydatek średnio 330 zł. Trzeba też kupić baterię (130 zł) i doliczyć montaż (70 zł). Za całość zapłacimy 520 zł.
  • WC - zakup toalety to około 400 zł (model z podwieszaną miską i zabudowanym zbiornikiem). Montaż to koszt około 80 zł, co łącznie daje sumę 480 zł.
  • Bidet - zakup razem z baterią i montażem - około 700 zł.

Koszt remontu łazienki - inne wydatki

Koszty remontu łazienki obejmują również inne pozycje, wpływające na ceny remontu. Należy do nich doliczyć wymianę drzwi (cena za drzwi z ościeżnicą - 460 zł plus montaż - 170 zł) czyli łącznie 630 zł, zakup nowego grzejnika - 350 zł, dwóch szafek - 520zł i innych przydatnych akcesoriów, takich jak półka, uchwyt do papieru toaletowego czy wieszaki na ręczniki. Razem otrzymujemy kwotę, podwyższającą koszt całkowitego remontu o 1.600 zł.

Podsumowanie - ile kosztuje remont łazienki?

Jak widać, podany przez nas przykładowy kosztorys remontu łazienki, remont wcale nie musi być drogi. Co więcej, jeśli ktoś potrafi niektóre prace wykonać samodzielnie, to zapłaci jeszcze mniej, bo koszt remontu łazienki bez robocizny jest jeszcze niższy. Przed podjęciem decyzji o wynajęciu konkretnej ekipy warto sprawdzić cennik usług w okolicy i wybrać najlepszą ofertę od sprawdzonych wykonawców. Całkowity koszt remontu łazienki jest uzależniony również od materiałów, ale na nich nie warto oszczędzać.

remont łazienki koszt
Słowa kluczowe:

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »