Ile kosztuje montaż klimatyzacji w mieszkaniu?

Upały w okresie wakacyjnym dają się wszystkim we znaki, zwłaszcza osobom mieszkającym w nagrzanych mieszkaniach w bloku oraz właścicielom domków jednorodzinnych, których lokalizacja sprzyja działaniom promieni słonecznych. Rozwiązaniem może być montaż klimatyzacji. Urządzenie to może znacznie polepszyć komfort użytkowania pomieszczenia oraz zminimalizować uczucie ospałości, charakterystyczne dla wysokich letnich temperatur. Poniższy artykuł odpowiada na pytanie:ile kosztuje montaż klimatyzacji w mieszkaniu oraz pozwala oszacować koszty związane ze zużyciem energii. 

ile kosztuje montaż klimatyzacji w mieszkaniu

Jak zamontować klimatyzację w domu?

Osoby, które chcą zdecydować się na montaż klimatyzacji w swoim mieszkaniu lub domu, mają do wyboru dwa rozwiązania. Pierwszym z nich są przenośne urządzenia, które zwykle można nabyć za cenę kilkuset złotych. Najczęściej przeznacza się je do obsługi jednego pomieszczenia, dlatego nie wymagają one podejmowania żadnych skomplikowanych działań montażowych. Wystarczy jedynie podłączyć zakupione urządzenie do prądu i zadbać o prawidłowe odprowadzanie ciepłego powietrza na zewnątrz. Osoby nieco bardziej wymagające, którym zależy na możliwości utrzymywania stałej temperatury w pomieszczeniu, mogą skorzystać z nieco bardziej zaawansowanych urządzeń. Klimatyzatory stacjonarne typu split, bo o nich mowa, posiadają jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. W tym przypadku warto zdecydować się na usługę montażu wykonaną przez profesjonalną firmę. Proces instalacji tego typu urządzeń jest bowiem dość skomplikowany i może być zbyt trudny dla laika. W tym przypadku należy także pamiętać, iż montaż jednostki zewnętrznej w bloku wymaga uzyskania zgody zarządcy lub administratora. 

Ile kosztuje montaż klimatyzacji?

Wszystkim osobom zainteresowanym odpowiedzią na pytanie ile kosztuje montaż klimatyzacji w domu lub w mieszkaniu podpowiadamy, iż ostateczny koszt uzależniony jest od skomplikowania działań związanych z procesem instalacji. Zwykle jednak montaż klimatyzacji w standardowych warunkach to koszt oscylujący w granicach 1 000 - 2 000 złotych. Na cenę najczęściej składają się już wszystkie elementy montażowe, takie jak kształtki i złączki, przewody itp. Na pojęcie "warunki standardowe" zwykle składają się następujące założenia: 

  • długość instalacji do 15m, 
  • kable ukryte w plastikowych korytkach, a nie w bruzdach, 
  • łatwy dostęp do instalacji elektrycznej. 

Jakiekolwiek komplikacje przyczyniają się do tego, iż ostateczny koszt montażu będzie stosunkowo wzrastał. Czasem zdarza się też, iż firmy montażowe do ostatecznej ceny doliczają jeszcze dodatkową kwotę, jeśli mieszkanie znajduje się na wyższych piętrach bloku lub wieżowca. 

montaż klimatyzacji

Klimatyzacja a koszt zużycia energii

Koszt zużycia energii w kontekście użytkowania klimatyzacji będzie się różnił w zależności od wielkości mieszkania. W pierwszej kolejności należy obliczyć szacunkowy pobór energii klimatyzatora. W tym celu można podzielić przez trzy moc chłodniczą urządzenia. Uzyskaną wartość w kW należy pomnożyć przez ilość godzin, w których urządzenie będzie włączone, a następnie przez ilość dni w miesiącu. Wynikiem będzie miesięczna liczba zużytych kWh. Wartość tę należy pomnożyć przez cenę 1 kWh, według obowiązującej taryfy. Ten wynik będzie zaś orientacyjnym kosztem miesięcznym użytkowania klimatyzatora. 

Dla przykładu, standardowy klimatyzator, stosowany w pomieszczeniach o powierzchni 25m2, pobiera 3,5 kW. Wobec powyższego, pobór energii klimatyzatora wynosił będzie w zaokrągleniu 1,2 kW. Jeśli klimatyzator będzie pracował codziennie przez 5 godzin, należy pomnożyć 1,2 kW (pobór energii klimatyzatora) x 5 h (dzienna ilość godzin) x 30 (ilość dni w miesiącu), co daje wynik 180 kWh. Przy założeniu, że według standardowej taryfy cena 1 kWh to zwykle koszt około 60 gr brutto, miesięczny koszt zużycia energii wynosił będzie 240 zł (180 kWh x 60 gr). 

Posiadanie klimatyzacji w domu to świetne rozwiązanie ze względu na zwiększony komfort użytkowania pomieszczenia. Montaż klimatyzacji, zwłaszcza urządzeń zaawansowanych technologicznie, które wykorzystują obecność jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, nie należy jednak do najprostszych. W tej materii warto więc zaufać sprawdzonym firmom, które posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie. Zwykle koszt montażu klimatyzacji oscyluje w granicach od 1 000 do 2 000 złotych. Wartość usługi może się jednak zwiększyć, jeśli klient zechce ukryć kable w inny sposób niż za pomocą standardowych plastikowych korytek. Na ostateczny koszt montażu wpływ ma także łatwość dostępu do instalacji elektrycznej, a także lokalizacja piętra, na którym ma zostać zamontowana jednostka zewnętrzna. Warto podkreślić, że w przypadku urządzeń montowanych na elewacji bloku, koniecznie trzeba uzyskać zgodę zarządcy lub administratora. Oczywiście koszt montażu klimatyzacji to nie wszystko. Decydując się na zakup tego typu urządzenia, warto wcześniej przeanalizować także koszty związane ze zużyciem energii na ochłodzenie pomieszczenia. Wartość ta będzie się różniła, w zależności od  wielkości mieszkania lub domku jednorodzinnego. 

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »