Remont małej łazienki od A do Z

Remont małej łazienki to zwykle ogromne wyzwanie. Na niewielkiej przestrzeni koniecznie trzeba zmieścić wszystkie niezbędne elementy wyposażenia, takie jak prysznic, wannę, pralkę, umywalkę, sedes, kaloryfer, szafkę, lustro, kosz na pranie itp... Mogłoby się wydawać, że mała przestrzeń równa się niewielkie możliwości, ale nic bardziej mylnego. Okazuje się, że odpowiednio zaplanowana inwestycja nie musi być udręką, a jej efekt finalny może być doprawdy zachwycający. O tym jak przetrwać remont małej łazienki w bloku i nie zwariować oraz jakie są koszty takiego przedsięwzięcia, przeczytasz w poniższym artykule. 

remont małej łazienki koszt

Remont łazienki – podstawowe zasady

W małej łazience musisz zadbać przede wszystkim o odpowiednie zaplanowanie przestrzeni. W pierwszej kolejności zastanów się więc, co bezwzględnie musi znaleźć się w Twoim pokoju kąpielowym. Przemyśl, czy decydujecie się na wstawienie wanny, prysznica czy może dwóch opcji naraz. Wylicz odległości od ścian do umywalki, sedesu i innych sanitariatów. Oblicz maksymalny wymiar prysznica, wielkość sprzętów i szafek. Wszystko to pozwoli Ci odpowiednio zaplanować poszczególne prace, a dzięki odpowiedniemu przygotowaniu unikniesz błędów i pomyłek na etapie realizacji. Pamiętaj też o następujących zasadach podstawowych, które pozwolą Ci optycznie zwiększyć przestrzeń i stworzyć funkcjonalne pomieszczenie:

  • kwadratowe płytki na podłodze układaj w karo, 
  • stawiaj na błyszczące powierzchnie, 
  • postaw na podwieszaną muszlę sedesową ze stelażem podtynkowym, 
  • wybierz kabinę prysznicową typu walk-in, 
  • zadbaj o kilka źródeł światła, 
  • wykorzystaj element dekoracyjny w postaci luster. 

Remont łazienki krok po kroku 

Jeśli masz już plan remontu, możesz przystąpić do działań właściwych. Aby remont przebiegł dość szybko i bezboleśnie, musisz wykonać następujące kroki: 

  • Krok nr 1 - Usunięcie starej okładziny - Jest to właściwie jedno z najbardziej wymagających zadań podczas całego remontu, zwłaszcza w kontekście zmęczenia fizycznego, ponieważ dawniej płytki przytwierdzano na cement, przez co trudno się ich pozbyć. Na tym etapie musisz oczyścić każdą przestrzeń z gruzu i płytek.  
  • Krok nr 2 - Prace hydrauliczne - Po usunięciu starej glazury widać dokładnie gdzie znajdują się wszystkie rury i piony kanalizacyjne oraz jak biegnie instalacja elektryczna. Wówczas można zatrudnić hydraulika, który zajmie się doprowadzeniem wody do pralki oraz pod baterię prysznicową, umywalkową itp. Konieczna może okazać się także wymiana rur, na których przez lata mogła pojawić się widoczna korozja. Na tym etapie warto rozważyć także wymianę kaloryfera na nowy, aby nie musieć w przyszłości skuwać dobrze wyglądającej glazury. 
  • Krok nr 3 - Wymiana instalacji elektrycznej - W małych łazienkach najlepiej sprawdzi się kilka punktów świetlnych, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zainstalowanie punktów halogenowych, umieszczonych w podwieszanym suficie. Na tym etapie należy także doprowadzić niezbędne przewody pod ewentualne kinkiety.  
  • Krok nr 4 - Wyrównanie ścian - Często po skuciu glazury okazuje się, że ściany są nierówne i wymagają podjęcia odpowiednich działań, aby całość dobrze się prezentowała. Na tym etapie należy więc zakryć rury i wyrównać nierówne powierzchnie za pomocą zielonych, wodoodpornych płyt gipsowo-kartonowych. 
  • Krok nr 5 - Układanie glazury - Jeśli ściany są już w pełni równe, można przejść do układania nowej glazury. Ostatnia płytka pod sufitem powinna zmieścić się w całości, aby ściana prezentowała się estetycznie. Jeśli wszystkie ściany nie będą pokryte glazurą, powinieneś w tym kroku zająć się również malowaniem. Do tego zadania wykorzystaj specjalną wodoodporną farbę do wnętrz. 
  • Krok nr 6 - Wymiana sanitariatów - Kiedy łazienka nabrała już odpowiednich kształtów, możesz przejść do montowania sanitariatów, które podlegają wymianie. 
  • Krok nr 7 - Prace wykończeniowe - Na tym etapie powinieneś zająć się fugowaniem oraz położeniem silikonu we wszystkich niezbędnych miejscach. Zamontuj armaturę nad umywalką i wanną oraz pod prysznicem. 
  • Krok nr 8 - Dekorowanie - Ostatni etap remontu to moment, w którym łazienka nabiera ostatecznego kształtu. Dobór dodatków zależy wyłącznie od tego, w jakim klimacie chcesz urządzić tę konkretną przestrzeń. Pamiętaj, aby w niewielkiej łazience nie stosować zbyt wielu ozdób. Stwórz spójną i ciekawą przestrzeń, która nie będzie zbytnio przeładowana. 
remont małej łazienki w bloku

Remont małej łazienki - koszt 

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje remont małej łazienki, musimy Cię nieco rozczarować, ponieważ nie istnieje uniwersalna odpowiedź na to pytanie. Wszystko zależy bowiem od zakresu zmian i wielu indywidualnych czynników. Na rynku istnieje wiele różnego rodzaju propozycji glazury, sanitariatów, dodatków itp. Ostateczny koszt remontu zależny jest więc w dużej mierze od Twoich indywidualnych wyborów i tego czy zdecydujesz się na wybór poszczególnych elementów wyposażenia z górnej, średniej czy niskiej półki cenowej. Generalny remont łazienki o niewielkiej powierzchni ze skromnym, ale optymalny wyposażeniem, to zwykle koszt w granicach 10 tysięcy złotych. Warto więc przed przystąpieniem do remontu stworzyć listę rzeczy do kupienia, która pozwoli oszacować sumę wszystkich pojedynczych kosztów. 

Wizja remontu małej łazienki bywa przytłaczająca. Jak się jednak okazuje, nie musi tak być. Wystarczy zaplanować poszczególne działania, które pozwolą zoptymalizować stres i wyeliminować ryzyko popełnienia kosztownych błędów. Remont łazienki należy więc rozpocząć od stworzenia szczegółowego planu. Później można wdrożyć właściwe działania - usunąć starą glazurę, wykonać niezbędne prace hydrauliczne i elektryczne, wyrównać ściany, ułożyć nową glazurę, wymienić sanitariaty, wykonać niezbędne prace wykończeniowe i zadbać o dobór odpowiednich dekoracji, które pozwolą stworzyć spójny, oryginalny efekt. 

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »