Ile kosztuje remont kuchni z wykończeniem?

Nadszedł czas na odnowienie wnętrza? Zacznij od kuchni, która nie bez powodu bywa nazywana sercem domu. W tym określeniu nie ma przesady - jest ona miejscem, w którym nie tylko przygotowuje się posiłki dla domowników. Ile kosztuje remont kuchni? Szczegółowe wyliczenia znajdziesz w tym wpisie!

ile kosztuje remont kuchni

To w kuchni często koncentruje się życie towarzyskie całej rodziny i odbywają się ważne rozmowy. Trudno się zatem dziwić, że o eleganckie i stylowe wykończenie kuchni każdy troszczy się szczególnie. Generalny remont mieszkania to idealna okazja, aby przeprowadzić również remont kuchni, zwłaszcza jeżeli po kilku latach użytkowania poszczególne elementy wyposażenia ulegną zabrudzeniu lub zniszczeniu. Urządzenie kuchni na nowo pozwoli się znów cieszyć urokami tego miejsca i z dumą pokazywać je znajomym.

Przed przystąpieniem do prac remontowych, warto się do nich dokładnie przygotować. Dzięki temu będzie można uniknąć wielu niespodzianek i niepotrzebnego stresu. Przygotowanie powinno obejmować przede wszystkim określenie zakresu remontu, opracowanie projektu i ustalenie harmonogramu prac. Przydaje się również kosztorys kuchni, dzięki któremu jeszcze przed rozpoczęciem robót dowiemy się przynajmniej orientacyjnie, ile kosztuje remont kuchni. Koszty remontu kuchni uzależnione są od jej powierzchni oraz koncepcji aranżacji. Poniżej udostępniamy przykładowy kosztorys kuchni o powierzchni 9 m2, pozwalający wstępnie oszacować: jaki jest koszt remontu kuchni.

Remont kuchni - na początku jest projekt

Jak każde poważne przedsięwzięcie, również remont kuchni wymaga projektu. Osoby z wyobraźnią przestrzenną, uzdolnieniami plastycznymi i z odrobiną zmysłu technicznego mogą zaprojektować każdy metr kuchni samodzielnie, zgodnie z własną wizją i potrzebami, ale zazwyczaj przydaje się pomoc specjalistów. Profesjonalny projekt na zamówienie wraz z aranżacją całego wnętrza to koszt 60-90 zł za metr kuchni, nieco tańsze są gotowe projekty z katalogu. Mając w ręce projekt i kosztorys można przystąpić do pierwszego etapu robót, którym jest przygotowanie pomieszczenia, czyli demontaż mebli, sprzętów i starych elementów wyposażenia.

Generalny remont kuchni -  koszt. Co trzeba wziąć pod uwagę?

Oto podstawowe kwestie, które poza ceną projektu należy wziąć pod uwagę, sprawdzając, ile kosztuje remont kuchni od podstaw.

 • koszty demontażu starego wyposażenia
 • koszty wymiany instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej
 • koszty wykończenia podłogi, ścian i sufitu
 • koszty wymiany mebli
 • koszty wymiany armatury kuchennej i sprzętu AGD

Remont kuchni, a demontaż starego wyposażenia

Generalny remont kuchni zaczyna się od sprzątania. Usuwanie starych sprzętów i uporządkowanie pomieszczenia to koszty remontu kuchni, z którymi trzeba się liczyć. Do najważniejszych wydatków należą:

 • demontaż mebli kuchennych - 250- 400 zł
 • usunięcie futryn drzwiowych - 50-70 zł/sztuka
 • skucie starych płytek z podłogi i ścian - robocizna waha się pomiędzy 15-30 zł/m2, średnio 22zł/m2, co w przypadku naszej przykładowej kuchni oznacza sumę 198 zł za podłogę i około 220 zł za ściany
 • usunięcie powłok malarskich lub okładzin - 5 zł/m2
 • wynajęcie specjalnego kontenera na śmieci remontowe - 200 - 600 zł. Kontener można wynająć w administracji lub od firm usuwających odpady komunalne.

Wymiana starej instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej

Kosztorys kuchni powinien uwzględniać:

 • wymianę starej instalacji elektrycznej - stare aluminiowe rdzenia warto zastąpić miedzianymi przewodami. Całościowy koszt takiej usługi zależy przede wszystkim od od ilości i rozmieszczenia punktów elektrycznych oraz materiału, z którego zbudowane są ściany kuchni. Zakładając, że w kuchni mamy 7 punktów (gniazdka, włącznik światła, lampa, oświetlenie podszafkowe), a cena za jeden punkt wynosi 55-110 zł/punkt (średnio 69 zł), to całkowity koszt to 480 zł wraz z materiałami i robocizną.
 • wykonanie oświetlenia - to bardzo ważny element, dzięki któremu wykończenie kuchni nabierze odpowiedniego charakteru. Cena jednej lampy sufitowej to około 89 zł, cena jednego punktu oświetlenia podszafkowego - około 59 zł. Za robociznę zapłacimy 50 zł/punkt. Zakładając, że mamy do zamontowania 4 punkty oświetleniowe, całkowity koszt wraz z robocizną - 525zł
 • wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej - koszt za jeden punkt to około 200 zł. Zazwyczaj w grę wchodzi zlewozmywak oraz zmywarka, więc całkowity koszt to 400 zł.

Wykończenie podłogi, ścian i sufitu

Koszt remontu kuchni to przede wszystkim wykończenie podłogi, ścian i sufitu. Sprawdźmy, jaki jest koszt wykończenia kuchni:

 • podłoga - największy koszt to zakup płytek. Średnia cena to około 42zł/m2, co oznacza wydatek 378 zł. Niezbędny jest również klej do płytek - 65 zł, fugi - 42 zł oraz preparat gruntujący - 4,69 zł. Po skuciu starych płytek (robocizna - 22 zł/m2, razem 198zł) trzeba ułożyć nowe. Koszt robocizny to zwykle 50 zł/m2, razem - 450zł. Jak łatwo wyliczyć, łączny koszt remontu kuchni w tym zakresie to około 1.140 zł.
 • ściany i sufit - koszt urządzenia kuchni obejmuje również płytki na ścianach nad blatami - to część szczególnie narażona na zabrudzenia podczas pracy w kuchni. Łączna cena za zakup płytek to 415zł. Za fugę zapłacimy 47,32 zł, za preparat gruntujący 5,21 zł, a za klej do płytek - 72,00 zł. Robocizna za skucie to 220 zł, a za ułożenie nowych płytek - 500,00 zł. Dochodzą jeszcze koszty malowania: farba gruntująca to 22,67 zł, dobra, lateksowa farba kolorowa - 47,60 zł, a robocizna - około 204 zł. Otrzymujemy łączną kwotę około 1.533 zł.

Remont kuchni - koszt wymiany mebli kuchennych

Koszt urządzenia kuchni także wymianę starych mebli kuchennych. Ile kosztuje kuchnia? To zależy od materiału, jakości wykonania, a także tego, czy wybierzemy gotowy komplet ze sklepu, czy zdecydujemy się na meble wykonane na wymiar. Oto przykładowe ceny:

 • zestaw najtańszych mebli ze sklepu - 600 zł
 • zestaw 7-9 szafek średniej jakości - 2.800-3.000 zł
 • zestaw 9 szafek wysokiej jakości - 5.000-6.000 zł
 • koszt blatu - 50-200 zł/m
 • montaż szafek - około 500 zł
 • meble wykonane na zamówienie - 600-2.500 zł za metr kuchni
160 432 zleceń budowlanychWymiana armatury kuchennej i sprzętu AGD

Urządzenie kuchni to również koszty związane z wymianą sprzętu AGD. Lodówka o pojemności 220 l kosztuje około 1.200 zł, zmywarka - 1.200 zł, elektryczna kuchenka z piecykiem - 1.300 zł, a kuchenka gazowa z piecykiem elektrycznym - 949 zł. Okap kuchenny to koszt około 240 zł. Łącznie, wymiana AGD to koszt 3.600 zł.

Kolejny element to zlewozmywak. Sam zlewozmywak kosztuje 250 zł, ale trzeba do tego dodać również baterię ( 160 zł), zestaw wężyków, syfon i odpływ (78 zł) oraz montaż - 150 zł.

Jeśli chcemy wymienić inne elementy wyposażenia, to koszt wykończenia kuchni wzrośnie o cenę grzejnika (300-400 zł), drzwi (250-1.000 zł za komplet drzwi z ościeżnicą plus 180 zł za zamontowanie) oraz koszty związane z wymianą okien - 75,00 zł/m2.

Podsumowanie - ile kosztuje remont kuchni od podstaw?

Jak widać, trudno udzielić konkretnej odpowiedzi na pytanie, jaki koszt remontu kuchni? Wszystko zależy od zakresu prac, projektu, powierzchni kuchni i innych czynników. Odświeżenie kilku elementów to wydatek 2-3 tysięcy zł, natomiast planując kompleksową renowację i wymianę całego wyposażenia trzeba się liczyć z wydatkiem około 20.000 zł.

build a house cost calculator 1.0

Słowa kluczowe:

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »