Czym jest inwentaryzacja budowlana?

inwentaryzacja budynku

Nie każdy właściciel budynku dysponuje jego pełną dokumentacją techniczną. Szczególnie, jeżeli dane obiekty zostały wzniesione dawno temu np. w czasach przedwojennych, albo kiedy często zmieniały właściciela. Na co dzień, tego typu dokumenty nie są specjalnie potrzebne, jednak w niektórych sytuacjach, skompletowanie pełnej dokumentacji jest konieczne. Szczegółowe plany mogą się przydać np. w przypadku planowanej przebudowy lub kiedy ktoś jest zainteresowany sprzedażą budynku. Oryginalne plany można zastąpić dokumentacją, która powstanie, gdy zostanie przeprowadzona inwentaryzacja budowlana


Opublikowano: 2 października 2020

5 zasad wyboru najlepszej firmy budowlanej

firma budowlana

Firma budowlana powinna wykonać swoją pracę solidnie, wedle planu i sztuki budowlanej. Każdy inwestor chciałby dobrze, szybko i bez większych problemów wykonać prace budowlane, jednak nie każda ekipa jest w stanie to zagwarantować. Wybierając budowlańców, warto kierować się kilkoma zasadami, które pozwolą uniknąć rozczarowania. 


Opublikowano: 28 września 2020

Dom ogrzewany pompą ciepła – zasady działania pompy ciepła

dom ogrzewany pompą ciepła

Pompa ciepła to nowoczesne, ekologiczne urządzenie dedykowane do ogrzewania wnętrza budynku i wody użytkowej. Gwarantuje niskie koszty utrzymania, bezobsługową eksploatację oraz wysoką niezawodność, będąc energooszczędną i wygodną alternatywą dla pieców gazowych, olejowych, na pellet czy węgiel. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje pomp ciepła, które można łatwo dostosować do potrzeb inwestora oraz warunków w najbliższym otoczeniu budynku. Jakie modele są oferowane na rynku, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego warto korzystać z tego typu urządzenia?


Opublikowano: 24 września 2020

Rozbiórka domu – ile kosztuje, jakie formalności należy spełnić?

ile kosztuje rozbiórka domu

Rozbiórka domu i budowa nowego to często najbardziej opłacalna inwestycja. Wyburzenia i rozbiórki są na porządku dziennym w Stanach Zjednoczonych. Tam nawet trzydziestoletnie domy uważane są za niemodne i przestarzałe. Kupującemu nieruchomość bardziej zależy na ziemi i dobrej lokalizacji niż na długotrwałych remontach starego domu. Dlatego wielu inwestorów woli wyburzyć zabudowania, zamiast latami doglądać remontów. Warto porównać szacunkowe koszty i czas realizacji obu rozwiązań: rozbiórka lub generalny remont.  Zapewne więcej plusów znajdzie się po stronie wyburzenia.


Opublikowano: 22 września 2020

Ile kosztuje montaż klimatyzacji w mieszkaniu?

ile kosztuje montaż klimatyzacji w mieszkaniu

Upały w okresie wakacyjnym dają się wszystkim we znaki, zwłaszcza osobom mieszkającym w nagrzanych mieszkaniach w bloku oraz właścicielom domków jednorodzinnych, których lokalizacja sprzyja działaniom promieni słonecznych. Rozwiązaniem może być montaż klimatyzacji. Urządzenie to może znacznie polepszyć komfort użytkowania pomieszczenia oraz zminimalizować uczucie ospałości, charakterystyczne dla wysokich letnich temperatur. Poniższy artykuł odpowiada na pytanie:ile kosztuje montaż klimatyzacji w mieszkaniu oraz pozwala oszacować koszty związane ze zużyciem energii. 


Opublikowano: 20 września 2020

Ocieplenie domu – poradnik nie tylko dla zmarzluchów

ocieplenie domu

Integralnym elementem budowy każdego domu jest jego ocieplenie. Dodatkowa warstwa termoizolacyjna wpływa nie tylko na walory estetyczne budynku, lecz także chroni go przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Mimo iż koszt wykonania ocieplenia jest wysoki, to w perspektywie kilku lat inwestycja się zwraca, gdyż dodatkowa warstwa ochronna pomaga zmniejszyć koszty energii i utrzymać w domu ciepło. Ze względu na to, iż okres grzewczy może trwać w naszym kraju nawet dziewięć miesięcy warto dołożyć wszelkich starań, aby wykonanie ocieplenia domu było precyzyjne i przeprowadzone z wykorzystaniem wysokiej klasy materiałów.


Opublikowano: 17 września 2020

Zlecenia budowlane w Krakowie, czyli znajdź zaufaną ekipę budowlaną

zlecenia budowlane kraków

Zaczynając budowę domu, lub jakiegokolwiek innego budynku, należy mieć na uwadze wiele czynników. Jeśli coś pójdzie nie tak na którymkolwiek etapie, można mieć do czynienia z ogromnymi kosztami naprawy lub innymi katastrofalnymi skutkami. Czym się kierować przeglądając zlecenia budowlane w Krakowie? Jakich błędów unikać?


Opublikowano: 14 września 2020

Jak profesjonalnie wytapetować ściany?

klejenie tapety

Drobne remonty i wykończenie wnętrz takie jak tapetowanie ścian wiele osób chce wykonywać na własną rękę. Motywuje się to faktem chęci uzyskania oszczędności, a także wykonaniem prac dokładnie tak, jak ma się zaplanowane, bez konieczności tłumaczenia pomysłów innym. Jednak wiedza o tym, jak położyć tapetę w profesjonalny sposób nie jest wcale taka oczywista, a w wielu sytuacjach okazuje się, że to doświadczenie odgrywa kluczową rolę. Jakimi zasadami warto kierować się podczas tapetowania, jakie narzędzia i materiały będą przydatne? Kiedy planując tapetowanie, powinno się zatrudnić profesjonalnych wykonawców?


Opublikowano: 11 września 2020

Budowa sauny w domu – na co zwracać uwagę?

budowa sauny w domu

Korzystanie z sauny ma korzystny wpływ na zdrowie i umożliwia zrelaksowanie się po ciężkim dniu w pracy. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na rozwiązanie, jakim jest sauna domowa, tworząc niezwykłe miejsce wypoczynku dla całej rodziny. Nowoczesne projekty są niezwykle estetyczne i dają poczucie luksusu. Osoby, które rozważają budowę sauny w domu, mają jednak wątpliwości, ile miejsca jest potrzebne i na co zwrócić uwagę przy wyborze ekipy. Podpowiadamy.


Opublikowano: 10 września 2020

Panele fotowoltaiczne – alternatywne źródło energii

panele fotowoltaiczne

Ceny energii elektrycznej z roku na rok stają się coraz większe. Właśnie dlatego spora część osób interesuje się alternatywnymi sposobami jej pozyskiwania. Najbardziej popularnym rozwiązaniem tego typu są panele fotowoltaiczne, którym naprawdę warto się przyjrzeć. W przypadku, gdy się na nią zdecydujemy, nasz dom będzie w stanie produkować własny prąd, co pozwoli nam na częściowo, a w przyszłości być może zupełne, uniezależnienie się od energii.

Energia elektryczna, jaka zostanie wytworzona przez naszą instalację, pozwoli nam zasilić wszelkie sprzęty, czy schłodzić dom w trakcie gorących dni za pomocą klimatyzacji. Co więcej, jeśli zdecydujemy się na odpowiednio moc systemu, będziemy nawet w stanie ogrzewać budynek za jego pomocą. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?


Opublikowano: 8 września 2020