Funkcjonalny przedpokój – jak go urządzić?

Przedpokój to wizytówka każdego mieszkania, dlatego musi być jednocześnie miejscem funkcjonalnym i estetycznym. Największy problem stwarza zagospodarowanie takiej przestrzeni na małym metrażu, na przykład w bloku. Dzięki pewnym sprawdzonym rozwiązaniom można jednak poradzić sobie z każdym problemem, jaki napotykamy przy aranżacji wąskiego przedpokoju. Jak urządzić przedpokój i o czym warto pamiętać?

jak urządzić przedpokój

Podłoga i ściany w przedpokoju – co powinno je charakteryzować?

Jak urządzić przedpokój, aby prezentował się doskonale na co dzień i nie wymagał częstych remontów? Kluczem do sukcesu jest zastosowanie materiałów odpornych na czyszczenie i uszkodzenia. Podłoga w korytarzu nie powinna być drewniana, ponieważ błoto i woda wnoszone na powierzchni butów bardzo szybko wpłyną negatywnie na jej wygląd. W takim pomieszczeniu najlepiej sprawdzą się więc płytki ceramiczne, gres czy laminaty, które łatwiej utrzymać w czystości. Z kolei ściany przedpokoju – często ulegające zachlapaniu i przetarciom – warto pokryć odpowiednią farbą odporną na szorowanie, tynkiem strukturalnym, panelami ściennymi lub modną cegiełką. Materiał wykończeniowy na ściany w korytarzu musi być przede wszystkim odporny na czyszczenie. Dobrze jednak jeśli przy okazji skutecznie maskuje wszelkie drobne uszkodzenia czy zarysowania.

Jakie meble do przedpokoju?

Przedpokój to miejsce, które wita i żegna mieszkańców oraz gości każdego domu. Nie może zabraknąć w nim zatem kilku mebli i dodatków, służących do przechowywania obuwia i odzieży oraz komfortowego przebierania się przed wyjściem. Funkcjonalnie urządzony przedpokój powinien zostać wyposażony w szafę na okrycia wierzchnie, półkę na akcesoria, takie jak czapka czy szalik oraz szafkę na obuwie. Wygodnym rozwiązaniem jest także siedzisko, na którym można komfortowo zmienić buty oraz duże lustro, dzięki któremu można rzucić okiem na swoją wyjściową stylizację. Jak urządzić mały przedpokój, aby pomieścić w nim te wszystkie elementy? Dobrym sposobem na praktyczne zagospodarowanie wąskiego korytarza jest budowa szafy na wymiar z przesuwnymi drzwiami, wykończonymi taflą lustra. Taki mebel pozwala estetycznie przechowywać odzież i maksymalnie wykorzystuje każdy centymetr dostępnej przestrzeni. Innym sprawdzonym sposobem na urządzenie bardzo małego przedpokoju jest wyposażenie go w mebel dwa lub trzy w jednym, czyli wieszak z siedziskiem lub wieszak z siedziskiem i lustrem. 

Jak urządzić przedpokój w bloku?

Problem związany z urządzeniem funkcjonalnego przedpokoju w bloku wiąże się przede wszystkim z brakiem odpowiedniej ilości miejsca oraz niedostateczną ilością naturalnego światła. Ciemny i ciasny korytarz jest nie tylko niepraktyczny, ale również nieprzytulny, dlatego należy szczególną uwagę poświęcić jego pomysłowej aranżacji. Jak urządzić mały przedpokój w bloku? Warto pamiętać przede wszystkim o takich rozwiązaniach jak zabudowa na wymiar. Jeśli szafę na zamówienie wykluczają względy finansowe, konieczny będzie minimalizm, czyli wykorzystanie tylko niezbędnych elementów wyposażenia, takich jak wieszaki ścienne czy niewielka pufa do zmiany obuwia. W takim przypadku większość okryć wierzchnich należy trzymać w szafach innych pomieszczeń, aby uniknąć bałaganu.

Jakie kolory do ciemnego i małego przedpokoju?

Bardzo istotne przy aranżowaniu wąskiego, ciemnego korytarza jest zastosowanie kilku sprawdzonych metod optycznego powiększania i rozjaśniania przestrzeni. Kluczem są jasne, dobrze odbijające światło kolory. Warto postawić także na kontrast - na przykład jasna ściana i ciemna podłoga, lub ciemna ściana i jasne dekoracje, aby efekt aranżacyjny miał swój wyjątkowy charakter. Mały przedpokój można powiększyć poprzez:

- wymianę drzwi w korytarzu na modele przeszklone,

- równomierne oświetlenie sufitu (oświetlenie punktowe),

- zawieszenie na ścianach dużych luster,

- wykorzystanie fototapety z widokiem, który poszerza perspektywę.

Przedpokój może być miejscem praktycznym i eleganckim nawet na najbardziej ograniczonym metrażu. Wystarczy tylko wiedzieć, jakich materiałów używać, jakie sztuczki optycznie powiększają pomieszczenie oraz czego unikać, aby korytarz pozostał łatwy w utrzymaniu i efektowny w oczach gości.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »