Rodzaje biokominków dostępnych na rynku

Biokominki stają się coraz popularniejsze na polskim rynku. Warto jednak pamiętać, że wraz z rosnącym uznaniem, rośnie również ilość dostępnych produktów. Dlatego należy ze szczególną uwagą zapoznać się z oferowanymi rozwiązaniami, aby wybrać to, które w pełni sprosta wymaganiom inwestora. W tym artykule zostaną przedstawione najpopularniejsze modele, a także innowacyjne rozwiązania, o których warto pamiętać inwestując w biokominek.

biokominek w salonie

Czym jest biokominek?

Jest to odpowiednik znanego z domów jednorodzinnych kominka. Jest jednak między nimi kilka znaczących różnic. W przeciwieństwie do swojego pierwowzoru, nie jest on zasilany węglem ani drewnem. W tym wypadku korzysta się ze specjalnego biopaliwa, jego skład jest oparty na alkoholu etylowym. Biopaliwo posiada również wszystkie niezbędne certyfikaty oraz zostało uznane przez Państwowy Instytut Higieny. Nie wydziela on drażniącego zapachu ani dymu, a po wypaleniu nie pozostawia popiołu. Jest on więc dużo czystszym rozwiązaniem, wymagającym znacznie mniej pracy, przy jego utrzymaniu. Co więcej, w przypadku tej instalacji, nie potrzeba odpowiedniego ciągu kominowego, oznacza to, że można zamontować ją nie tylko w domu jednorodzinnym, ale również w mieszkaniu i niemalże każdym innym pomieszczeniu, gdzie tradycyjny kominek, niestety nie mógłby działać. 

Rodzaje dostępne na rynku.

Na rynku można znaleźć wiele modeli oraz rodzai biokominków, które idealnie odnajdą się w najróżniejszych aranżacjach. Można podzielić je przez wzgląd na sposób montażu. W tym wypadku wyróżnia się trzy grupy.

  • Biokominek do zabudowy

Jest to niezwykle popularny rodzaj biokominka. Można zabudować go we wnęce i w ten sposób wykorzystać fragment wolnej przestrzeni, która została do zagospodarowania. Taki model, szczególnie przypomina tradycyjny kominek, nadając wnętrzu przytulnego, ciepłego charakteru. Z łatwością można znaleźć materiały do wykończenia tego paleniska, tak aby wpasowało się w ogólną aranżację wnętrza. Ważne jedynie aby były one odporne na ogień. W nowoczesnych wnętrzach, świetnie sprawdzi się biokominek narożny lub taki, otwarty z kilku stron. Natomiast jeśli chodzi o wnętrza klasyczne, dobrym rozwiązaniem będzie biokominek otwarty tylko od frontu.

  • Biokominek wolnostojący

Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Taki biokominek, nie wymaga praktycznie żadnej instalacji. Wystarczy jedynie postawić go w dowolnie wybranym miejscu. Można wybierać wśród wzorów i rozmiarów. Najmniejsze sprawdzą się nawet jako dekoracja stołu, czy innych mebli. Dzięki temu nawet przy ograniczonej ilości przestrzeni, można mieć wymarzony biokominek w salonie. Jest to również idealna opcja na udekorowanie i nadanie niepowtarzalnego klimatu na balkonie lub tarasie. W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych, bez trudu można przenieść go do środka. 

  • Biokominek wiszący

Jest to ostani rodzaj biokominka, który wyróżnia się ze względu na montaż. W tym przypadku są to modele zazwyczaj montowane na ścianach, za pomocą specjalnych zaczepów. Montaż ten jest prosty i intuicyjny, z pomocą załączonej instrukcji, z powodzeniem można go wykonać samodzielnie. Jeśli chodzi o wygląd modele te są zazwyczaj eleganckie, oszczędne w formie, sprawdzają się we wnętrzach w stylu skandynawskim lub minimalistycznym. Dzięki zamontowaniu na ścianie zajmują mało miejsca, a dodatkowo można je zastosować w przestrzeni, w której nie były pierwotnie planowane. Warto wiedzieć, że dostępne są również modele wiszące, mocowane bezpośrednio do sufitu, za pomocą najczęściej metalowych lin. Są to rozwiązania bardzo designerskie, trudniej dostępne i wymagające dużej przestrzeni aby w pełni zaprezentować ich urok.

Jak rozpalić biokominek?

Jest to bardzo prosta czynność. Wystarczy napełnić zbiornik na biopaliwo, następnie za pomocą długiej zapałki, przy zachowaniu odpowiedniego dystansu podpalić palenisko. Nie wolno dolewać paliwa do już palącego się biokominka, może to grozić zniszczeniem urządzenia, a także spowodować zagrożenie dla użytkownika. Wygaszenie następuje przez odcięcie dopływu tlenu, za pomocą specjalnej rączki. 

Jest to więc rozwiązanie niezwykle praktyczne i efektowne. Z łatwością można dobrać model idealnie pasujący do wnętrza. Buduje klimat i dodaje ciepła pomieszczeniu. A dzięki zastosowanej technologi jest bezpieczne dla środowiska i użytkowników.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »