Jak prawidłowo kłaść panele ścienne?

W sklepach z materiałami budowlanymi i elementami wystroju wnętrza dostępne są różne rodzaje paneli ściennych. Ich zaletą jest atrakcyjna cena, stylowy wygląd i możliwość samodzielnego montażu, co znacznie obniża koszty remontu lub wykończenia pomieszczeń. Ostatnio bardzo modne są panele ścienne 3d. Często panele sprzedawane są w zestawie, który ułatwia montaż. Zatem nawet amator majsterkowania poradzi sobie z dekoracją ścian przy pomocy paneli. 

panele ścienne

Niezbędnik majsterkowicza przydatny podczas kładzenia paneli

By prawidłowo położyć panele ścienne niezbędne będą proste narzędzia. Poziomica pozwoli sprawdzić proste linie, zwijana miarka konieczna jest do mierzenia, także sznurki miernicze lub linki do wyznaczania prostych linii mogą być bardzo pomocne. Jeśli w zestawie nie ma kołków lub innych elementów do montażu, trzeba się dodatkowo zaopatrzyć w gwoździe lub wkręty. Wiertarka i wkrętarka też będą konieczne. W przypadku paneli klejonych nie ma takiej potrzeby. Do paneli klejonych (panele ścienne 3d) wystarczy klej, przecinak, miarka i poziomica. 

Proste w montażu panele z efektem trójwymiarowym

Płaskie ściany często potrzebują urozmaicenia. Alternatywą dla tapet i ozdobnych tynków są panele ścienne 3d. Choć ich montaż wymaga znajomości podstawowych zasad przeprowadzania remontów, to nawet amator poradzi sobie z udekorowaniem ściany przy ich pomocy. Każdy produkt posiada swoja specyfikę, więc jeszcze przed zakupem warto przeczytać instrukcję montażu i wszelkie uwagi producenta. To pomoże uniknąć podstawowych błędów. Jednym z najczęściej popełnianych jest nieodpowiedni dobór paneli do pomieszczenia. Przykładowo panele ścienne 3d nie powinny mieć kontaktu z wodą. Mogą zostać umieszczone w łazience, lecz nie bezpośrednio przy prysznicu czy wannie. Należy pamiętać, że w pomieszczeniach, gdzie znajduje się źródło wody dobrze jest zagruntować panele dodatkową warstwą. Z kolei na sufit najlepiej montować lekkie panele z poliuretanu. W sypialniach, jako zagłówek idealnie sprawdzą się panele ścienne tapicerowane.

Montaż paneli 3 D krok po kroku

  1. Sprawdzenie wszelkich informacji na opakowaniu paneli 3D.
  2. Przygotowanie niezbędnych akcesoriów, rozłożenie paneli według wzoru.
  3. Oczyszczenie i zagruntowanie powierzchni pod panele ścienne. Usunięcie gniazdek, kinkietów i wszelkich zewnętrznych elementów będzie konieczne.
  4. Montaż paleni ściennych z trójwymiarowym efektem przy pomocy specjalnego kleju (gipsowego lub montażowego)
  5. Opcjonalnie dodatkowe gruntowanie i malowanie paneli, jeśli jest taka potrzeba.

Popularne panele PCV i ich montaż

Tworzywo PCV jest odporne na zabrudzenia, wilgoć i upływ czasu. Dlatego w większości pomieszczeń można je położyć samodzielnie. By nie popełnić błędu, trzeba dobrze zaznaczyć siatkę linii, wzdłuż których panele ścienne pcv będą przytwierdzane dom powierzchni ściany, skosu lub sufitu. Prawidłowe odmierzenie linii pionowych lub poziomych to połowa sukcesu. Do wykonania takiej wstępnej siatki linii niezbędna jest miarka, sznurek mierniczy i poziomica. Następnie można przystąpić do montażu. Najpierw montowane są specjalne łaty a dopiero do nich panele wykończeniowe. Oba elementy są integralną częścią zestawu. 

Tapicerowane ściany w stylowych wnętrzach-jak uzyskać wymarzony efekt?

Bezwzględnym hitem ostatnich lat stały się panele ścienne tapicerowane. Można je zobaczyć w hotelach, kawiarniach, a w domu gwarantują klimat przytulnego, ciepłego i wygodnego wnętrza. Są efektowne i doskonale wyglądają w sypialniach. Wszędzie tam, gdzie potrzebne jest oparcie lub miękki zagłówek, można montować panele ścienne tapicerowane. W tym przypadku jedyne narzędzia, jakie będą potrzebne to miarka i poziomica. Tapicerowane panele sprzedawane są na sztuki jako moduły, które można ze sobą dowolnie zestawiać. Warto jednak wybierać panele tych samych rozmiarów, co ułatwi i usprawni montaż. Do paneli tapicerowanych stosuje się klej lub taśmę montażową.

Przed zakupem paneli warto przeanalizować sposób ich montażu. W sklepach z produktami do wykończenia wnętrz wybór paneli jest bardzo duży. Różnią się miedzy sobą nie tylko wyglądem, ale też sposobem montażu. Doskonały efekt wizualny można osiągnąć przy pomocy klejonych paneli tapicerowanych, uniwersalnych paneli PCV lub oryginalnych paneli z efektem 3D.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »