Niwelacja terenu – wszystko, co musisz wiedzieć przy budowie domu i zakładaniu trawnika

niwelacja terenu pod trawnik

Przed rozpoczęciem prac budowlanych oraz założeniem trawnika konieczne są czynności, związane z wyrównaniem podłoża, wyznaczeniem odpowiedniego poziomu oraz przygotowaniem terenu w postaci usunięcia gruzu, kamieni oraz innych, niepożądanych elementów, znajdujących się w glebie. Prawo budowlane nie określa definicją terminu “niwelacja terenu“, jednak w praktyce stosuje się go w dwóch znaczeniach. Dostosowanie terenu działki do poziomu drogi jest niezbędne dla bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowania, a także estetyki. 


Opublikowano: 5 sierpnia 2021

Malowanie mieszkania – samodzielnie czy warto skorzystać z usług profesjonalistów?

malowanie mieszkania

Nowoczesne obiekty mieszkalne, dostarczane na rynek deweloperski wymagają prac wykończeniowych. W niektórych przypadkach wykonano wstępne prace, jak ułożenie podłogi, czy biały montaż. W dalszym ciągu pozostaje kwestia finalnego wykończenia pomieszczeń, w tym ich malowania. W związku z kosztami samego kupna mieszkania, wiele osób zastanawia się nad sposobem samego wykonania prac. To naturalne, iż w głowie pojawia się myśl: “być może sam pomaluję pokoje”. Może wydawać się to dość sensownym sposobem na pewne oszczędności. Trzeba jednak pamiętać, iż spora część kosztów, związanych z malowaniem wynika z ceny farb i innych materiałów.


Opublikowano: 30 lipca 2021

Likwidacja szamba przydomowego – wszystko, co powinieneś wiedzieć

likwidacja starego szamba

Szambo (czyli zbiorniki przeznaczone na ciekłe nieczystości) to rozwiązanie, które jest stosowane najczęściej przez posiadaczy działek nieposiadających obecnie możliwości podłączenia do miejskiej kanalizacji. Warto przy tym zauważyć, że ci spośród właścicieli, którzy uzyskali możliwość podłączenia się do swojej sieci kanalizacji (na przykład wskutek rozbudowy sieci kanalizacyjnej na terenie miasta), mają obowiązek podłączenia się do takiej sieci. Taka sytuacja oznacza również inny obowiązek, jakim jest niezwłoczna likwidacja starego szamba.


Opublikowano: 16 lipca 2021

Sufit podwieszany – kompleksowe informacje

sufity podwieszane

Sufit podwieszany oprócz tego, że maskuje instalacje, kable, wycisza pogłos w pomieszczeniu, to daje sposobność dużych możliwości aranżacyjnych. Może być zamontowany w sypialni, salonie, ale także w kuchni, łazience czy na poddaszu. Konstrukcja sufitu podwieszanego to najczęściej struktura składająca się z profili i dopasowanych do siebie różnych elementów.


Opublikowano: 2 lipca 2021

Minikoparka – rodzaje, zastosowanie, zalety

minikoparka

Minikoparka zaliczana jest do grupy jednonaczyniowych koparek hydraulicznych. Swoją budową przypomina klasyczną maszynę, a najważniejszymi elementami jej konstrukcji jest: podwozie gąsienicowe, obrotowa kabina, lemiesz, boom swing (mechanizm obrotu wysięgnika). To bardzo uniwersalne i wielofunkcyjne sprzęty, które dadzą sobie radę tam, gdzie większe maszyny nie mają szans efektywnie pracować. Pierwsza minikoparka pojawiła się na rynku w 1971 roku, od tego czasu znalazła wiele zastosowań i jest coraz chętniej wybierana.


Opublikowano: 30 czerwca 2021

Budowa domu bez pozwolenia o powierzchni do 70m2. Co warto wiedzieć?

budowa domu bez pozwolenia

Na początku 2020 roku rząd znowelizował ustawę Prawo budowlane, dając obywatelom możliwość postawienia parterowych budynków rekreacyjnych bez pozwolenia. W myśl ustanowionych przepisów na 500-metrowej działce stanąć może jeden domek o powierzchni 35m2, a jego właściciel nie musi starać się o zezwolenie na budowę. Powołując się na sukces małych budynków w “Nowym Ładzie” zamieszczono kolejną propozycję dla inwestorów. Odtąd dom bez pozwolenia będzie mógł mieć powierzchnię użytkową nawet do 70 m2. O czym warto wiedzieć?


Opublikowano: 16 czerwca 2021

Ocieplanie domu styropianem – jak to zrobić?

ocieplenie domu styropianem

Ocieplenie domu jest absolutnie konieczne. Nie jest to trudne przedsięwzięcie, choć potrzeba do niego odpowiednich umiejętności i wiedzy. Jednak nawet one nie wystarczą, jeśli wybierzemy nieodpowiedni materiał. Styropian nadaje się do tego zadania idealnie, ale nie istnieje tylko jeden jego rodzaj. Jak wybrać odpowiedni i jak sprawić, aby ocieplanie było wykonane poprawnie? Na to, jak i inne pytania, postaramy odpowiedzieć się w poniższym artykule.


Opublikowano: 2 czerwca 2021

Roboty ziemne – czym są, kiedy są potrzebne i ile kosztują takie usługi?

co to są roboty ziemne

Roboty ziemne, jak sama nazwa wskazuje, polegają na odpowiednim przygotowaniu gruntu pod wszelkiego rodzaju prace budowlane. Stosuje się je nie tylko na lądzie, ale również pod wodą. Prace ziemne to podstawa w realizacji większości konstrukcji budowlanych, dlatego niezwykle ważne jest w tym wypadku solidne i poprawne ich wykonanie. 


Opublikowano: 31 maja 2021

Czy warto skorzystać z pomocy hydraulika?

usługi hydrauliczne

Budowa oraz działanie instalacji wodnej może wydawać się dla nas mało skomplikowaną sprawą. Stąd też niezwykła popularność do przeprowadzania samodzielnych napraw. W przypadku drobnych usterek oczywiście możemy poradzić sobie sami, jednak w przypadku skomplikowanych awarii nie warto zastanawiać się nad tego typu działaniami. Hydraulik to osoba, którą koniecznie powinniśmy zaalarmować podczas wystąpienia jakiegokolwiek problemu z prawidłowym działaniem urządzeń lub instalacji wodnej.


Opublikowano: 28 maja 2021

Jak wybrać sprawdzona firmę świadcząca usługi budowlane?

usługi budowlane cennik

Każdy, kto decyduje się na budowę nowego domu albo remont starego mieszkania, potrzebuje do tego zadania doświadczonej firmy świadczącej usługi budowlane. Takie przedsiębiorstwo powinno zatrudniać wykwalifikowanych pracowników oraz dysponować nowoczesnymi urządzeniami budowlanymi.


Opublikowano: 26 maja 2021