Czym są roboty ziemne?

Rozpoczęcie budowy wymaga przede wszystkim odpowiedniego przygotowania terenu. Prace takie powinny być przeprowadzone przez specjalistów, którzy doskonale orientują się w tej dziedzinie. Roboty ziemne mogą być również czasochłonne, dlatego zlecenie tego typu czynności zewnętrznej firmie, jest najlepszym rozwiązaniem.

roboty ziemne kraków

Czym są roboty ziemne?

Co to są roboty ziemne? Tak określa się najczęściej wydobywanie gruntu naturalnego, który przeszkadza w położeniu fundamentów pod budowę. Czynności te obejmują usuwanie ziemi z pola budowy, a także przemieszczanie czy kształtowanie całego terenu. Warto od razu zaznaczyć, że działania związane z robotami ziemnymi muszą być zgodne z ustalonym wcześniej projektem – jego wymaganiami oraz przepisami.

Prace związane z przygotowaniem terenu wykonuje się na różny sposób. Najczęściej niezbędny jest do tego sprzęt ciężki, czyli różnego rodzaju maszyny - na przykład koparki bądź ogromne wiertła. Popularne są również metody ręczne, jednak nie zawsze będą one skuteczne. W przypadku, gdy dany teren poznaczony jest skałami lub gruntami twardymi i zbitymi, niezbędne będzie użycie materiałów wybuchowych, które pomogą rozkruszyć twardy grunt, dzięki czemu jego wydobycie będzie znacznie prostsze. W wyborze najbardziej odpowiedniej metody z pewnością pomogą klientom pracownicy firmy, która zajmuje się robotami ziemnymi.

Rodzaje robót ziemnych

Prace związane z wykopywaniem oraz wydobywaniem ziemi to niejedyne czynności, które wykonuje się w ramach robót ziemnych. Mogą mieć one różną formę - w zależności od tego, gdzie konkretnie wykonywane są prace. Najczęściej występują:

  • nasypy - tego typu przekształcenia terenu mogą być kontrolowane - układa się je wówczas warstwami i odpowiednio zagęszcza, a także niekontrolowane. Odkłady zwałowe, bo tak je nazywamy, powstają w wyniku wydobywania ziemi, a ich ułożenie nie jest w żaden sposób zaplanowane;
  • wykopy - powstałe przy wydobywaniu ziemi z płaskiego terenu miejsca mogą być wąsko bądź szeroko przestrzenne. Wykopy umożliwiają przemieszczenie czy przewożenie ziemi na danym terenie lub poza jego obręb. Mogą być one również tymczasowe - tworzy się je na przykład w celu położenia instalacji wodno-kanalizacyjnej lub gazowej.

Przekształcenia terenu, które tworzone zostają w czasie robót ziemnych, nie muszą być tymczasowe. Zdarza się bowiem, że zarówno wykopy, jak i nasypy tworzą stały krajobraz. Może być on różne ukształtowany - jego wygląd zależy w dużej mierze od sposobu jego pozyskania, a także rozległości terenu.

Roboty ziemne Kraków

Roboty ziemne są zawsze ogromnym wyzwaniem - bez względu na ich zakres. Zainteresowani takimi usługami w Krakowieroboty ziemne mogą zlecić profesjonalnej firmie. Zatrudnienie do tego celu specjalistów jest najbardziej korzystnym, a przede wszystkim bardzo bezpiecznym rozwiązaniem. Przeprowadzanie procesów związanych z przekształcaniem terenu wymaga bowiem doświadczenia, a także odpowiednich umiejętności. Wykonywanie robót ziemnych przez osoby, które nie mają o tym pojęcia, jest po prostu niebezpieczne i wiąże się z ogromnym ryzykiem.

Przy tego typu działaniach pracuje najczęściej kilka osób, które planują oraz wykonują niezbędne czynności. Zgranie takich prac jest bardzo ważne i sprawia, że prowadzenie robót ziemnych przejdzie szybko i sprawnie. Decydując się na firmę do robót ziemnych z Krakowa, warto przede wszystkim zapoznać się z opiniami, jakie na jej temat mają byli klienci. Informacje tego typu są łatwo dostępne w internecie, a wybranie sprawdzonej firmy gwarantuje każdemu zainteresowanemu całkowite zadowolenie z takiej współpracy. Istotną kwestią jest również zapłata za wykonanie prac. 

Cennik robót ziemnych w Krakowie zależny jest od wielu czynników - między innymi rozległości koniecznych prac. Wiele firm budowlanych proponuje jednak swoim klientom przystępne ceny, które nie będą stanowiły wielkiego obciążenia finansowego. Decydując się na wyrównanie terenu warto wiedzieć, że mimo konkretnie rozplanowanych działań, proces może się opóźnić, a jego koszty wzrosnąć.

Słowa kluczowe:

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »