Minikoparka – rodzaje, zastosowanie, zalety

Minikoparka zaliczana jest do grupy jednonaczyniowych koparek hydraulicznych. Swoją budową przypomina klasyczną maszynę, a najważniejszymi elementami jej konstrukcji jest: podwozie gąsienicowe, obrotowa kabina, lemiesz, boom swing (mechanizm obrotu wysięgnika). To bardzo uniwersalne i wielofunkcyjne sprzęty, które dadzą sobie radę tam, gdzie większe maszyny nie mają szans efektywnie pracować. Pierwsza minikoparka pojawiła się na rynku w 1971 roku, od tego czasu znalazła wiele zastosowań i jest coraz chętniej wybierana.

minikoparka

Rodzaje minikoparek

Minikoparki można podzielić, biorąc pod uwagę ich wyposażenie, a zwłaszcza rodzaje łyżek. Dostępne są urządzenia z:

  • łyżkami chwytającymi
  • łyżkami zabierakowymi
  • łyżkami wygarniającymi

Poszczególne rodzaje łyżek różnią się od siebie kształtem, szerokością i zastosowaniem. Chwytakowe wykorzystuje się do oczyszczania, pogłębiania, ale także załadunku i wyładunku danych materiałów sypkich. Jeśli chodzi o łyżki zabierakowe, ich zadaniem jest wykopywanie i zbieranie ziemi, natomiast wygarniające służą do wygarniania jej i wspierania drążenia. Modele tych maszyn różnią się także rodzajem gąsienic. Na rynku dostępne są sprzęty z gąsienicą gumową i metalową. Zazwyczaj lepszym rozwiązaniem jest gąsienice gumowe, gdyż są one lżejsze i sprawdzą się do pracy w betonie i asfalcie. Minikoparki kołowe polecane są do prac w zamkniętych pomieszczeniach. Maszyny w zależności od danego modelu mogą mieć również odmienne parametry (moc, waga). Ile waży minikoparka? Waga tych sprzętów oscyluje przeważnie w granicy 1500-2000 kg.

Jaka minikoparka najlepsza?

Na rynku dostępnych jest wiele nowych i używanych maszyn. Wybór konkretnego modelu zależy przede wszystkim od potrzeb, wymagań i przeznaczeniu sprzętu. Często wybierane są modele wyposażone w gąsienice, dzięki czemu możliwa jest regulacja szerokości maszyny. Przydają się one do działań wykonywanych w ciasnym miejscu, są dobrą opcją zwłaszcza do prac przy murze i ogrodzie. Do wykonywania działań przy asfalcie, betonie i podłożu podatnym na uszkodzenia, przyda się minikoparka z gumową gąsienicą. Te z metalowymi odznaczają się większą wagą i nadają się do trudniejszych robót. Ile wykopie minikoparka w godzinę? Nie można stwierdzić jednoznacznie, ile da radę wykopać minikoparka w ciągu godziny, gdyż zależy to od wielu czynników. Istotna jest przede wszystkim moc sprzętu, rodzaj podłoża, ale także umiejętności operatora.

Gdzie znajduje zastosowanie minikoparka?

Minikoparka jest dobrym wyborem do prac na bardzo lekkim gruncie oraz w miejscach trudno dostępnych, gdzie tradycyjne sprzęty nie są w stanie funkcjonować, ze względu na ich większą wagę i rozmiar. Minikoparka jest pełnoobrotowa, można dowolnie sterować jej ramieniem roboczym w każdą stronę. Ma ona wiele zastosowań. Można nią wykonywać wykopy pod fundamenty, pod szamba, wszystkie instalacje, kostkę brukową. Przydaje się też do usuwania korzeni, wyrównywania i formowania terenu. Dzięki niej możliwe są różne prace: przesuwanie, zagęszczanie, ubijanie, ładowanie, kopanie, korytowanie, przenoszenie, zdzieranie, rozbijanie.

Zalety minikoparek

Maszyny te cenione są przede wszystkim za swoją dużą moc roboczą w stosunku do ich masy Pozwalają na przeprowadzanie robót ziemnych w miejscach trudno dostępnych i ciasnych. Świetnie sprawdzą się do przeprowadzenia robót w aglomeracji miejskiej. Można je transportować lawetą, ale także przyczepką samochodową. To sprzęty wielofunkcyjne, gdyż wyposażone są w wymienny osprzęt roboczy, dzięki czemu dadzą sobie radę w różnych pracach. Do takiej maszyny można zamontować ubijaki płytowe, świdry ziemne czy młoty hydrauliczne. Ze względu na swój mały rozmiar, ich obsługa jest prosta i sprawniejsza. Odznaczają się mobilnością, zwrotnością i funkcjonalnością. Co ważne, nadają się do pracy wewnątrz budynków, nie niszczą podłoża, są lekkie i pracują cicho. Sprawdzą się także na bardzo nierównym podłożu. Ich zaletą są także niskie koszty eksploatacyjne. Nie zużywają dużo paliwa, a więc są ekonomiczne. Prace przy ich użyciu przeprowadzane są precyzyjnie i szybko.

Minikoparka to świetny uniwersalny sprzęt o szerokim zastosowaniu. Jest doskonałym rozwiązaniem do prac ziemnych wszelakiego typu. Taka maszyna jest praktyczniejsza aniżeli tradycyjna koparka o dużej masie i sporych gabarytach.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »