Czym jest budownictwo kubaturowe?

Co to jest budownictwo kubaturowe? Jaka jest definicja budownictwa kubaturowego i jaki obiekt można nazwać obiektem kubaturowym? Jakie rodzaje obiektów kubaturowych wyróżniamy? Odpowiedzi na te (i inne) pytania znajdują się w poniższym artykule.

obiekty kubaturowe

Budownictwo kubaturowe – definicja

Należy zacząć od przepisów Prawa Budowlanego. Niestety nie określają one w sposób dostatecznie wyczerpujący definicji budownictwa kubaturowego. Pozwalają jedynie uzyskać odpowiednie informacje dotyczące pozwoleń na budowę. Samą zaś definicję budownictwa kubaturowego stworzył w 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. W wyroku II SA/Kr 1527/13 z dnia 14 lutego 2014 roku sąd stwierdził, że budownictwo kubaturowe to tworzenie obiektów budowlanych, zarówno trwale, jak i tymczasowo wybudowanych, o znacznej objętości. Trzeba zaznaczyć, oczywiście, że niektóre obiekty nie klasyfikują się tak jasno, jak inne, dlatego nieraz przypadek danego obiektu jest rozpatrywany indywidualnie, na przykład pod względem norm bezpieczeństwa.

Z tych informacji wynika, że każdy obiekty kubaturowe, zgodnie z powyższą definicją, to obiekty posiadające objętość. Parametr objętościowy jest tutaj decydujący. W praktyce chodzi o bardzo wiele obiektów, a zakres definicji jest niezwykle szeroki. Budynki użyteczności publicznej czy obiekty sanitarne spełniają kryteria definicji w takim samym stopniu jak obiekty przemysłowe (chociaż budownictwo przemysłowe to osobny temat).

Rodzajem budownictwa kubaturowego jest również budownictwo liniowe, czyli na przykład ciągi kanalizacyjne czy linie kolejowe.

Rodzaje obiektów kubaturowych

Budownictwo kubaturowe to szereg przeróżnych obiektów. Rodzaje budynków, które wpisują się w definicję budownictwa kubaturowego, to:

  • obiekty przemysłowe,
  • obiekty użyteczności publicznej (na przykład szpitale),
  • sklepy, galerie handlowe,
  • hotele, ośrodki wczasowe i wypoczynkowe,
  • biurowce,
  • budynki mieszkalne: domy jednorodzinne, bloki mieszkalne, kamienice.
 budownictwo kubaturowe definicja

Dla każdego z budynków wymienionych wyżej musi zostać wyliczony parametr objętościowy, by dany obiekt mógł zostać zaklasyfikowany jako kubaturowy. Podczas obliczania kubatury obiektu pomija się niektóre elementy budynku. Schody zewnętrzne czy elementy takie jak gzyms nie są wliczane do kubatury całkowitej budynku. Inaczej ma się sprawa z dobudówkami. Jeśli budynek ma werandę albo przejście, to i werandę, i przejście wlicza się w kubaturę całkowitą obiektu.

Obiekty kubaturowe - kto je zbuduje?

Jeśli chodzi o dom jednorodzinny, to jego zbudowania podejmie się każde przedsiębiorstwo budowlane. Inaczej ma się sprawa z inwestycją sanitarną czy obiektem użytku publicznego. Wtedy inwestycja zostanie zrealizowana przez generalnego wykonawcę budownictwa kubaturowego. Taka firma zna się najlepiej na tworzeniu tego typu inwestycji. Dlaczego? Nie tylko ze względu na doświadczenie, ale również z tego względu, że tworzenie projektów (architektoniczny czy wykonawczy) i uzyskiwanie zezwoleń jest łatwiejsze dla takiej firmy, a Prawo Budowlane nie ma przed nią tajemnic.

Nie da się ukryć, że budownictwo kubaturowe zyskuje na znaczeniu w Kraju nad Wisłą. Warto więc wiedzieć, czym ono jest i kto może podjąć się zbudowania takiego obiektu. Wiedza jest zawsze przydatna, zwłaszcza wtedy, kiedy przychodzi do wybudowania obiektu kubaturowego.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »