Roboty ziemne – czym są, kiedy są potrzebne i ile kosztują takie usługi?

Roboty ziemne, jak sama nazwa wskazuje, polegają na odpowiednim przygotowaniu gruntu pod wszelkiego rodzaju prace budowlane. Stosuje się je nie tylko na lądzie, ale również pod wodą. Prace ziemne to podstawa w realizacji większości konstrukcji budowlanych, dlatego niezwykle ważne jest w tym wypadku solidne i poprawne ich wykonanie. 

co to są roboty ziemne

Co to są roboty ziemne?

Z definicji roboty ziemne to wydobywanie gruntów naturalnych, usuwanie ich z miejsca budowy oraz przemieszczanie i odpowiednie ich kształtowanie. Klasyfikacja prac związanych z robotami ziemnymi jest dość szeroka. Prace te polegają na przerabianiu gruntów, a więc odkopywaniu, przemieszczaniu, zasypywaniu, usypywaniu, zagęszczaniu oraz załadunku i rozładunku. Wszystkie roboty ziemne wymagają zastosowanie odpowiedniego sprzętu, jakim są między innymi koparki, koparko ładowarki, spycharki, równiarki czy walce.  

Klasyfikacja prac ziemnych - rodzaje wykopów

Klasyfikacja zakłada trzy podstawowe rodzaje robót ziemnych:

  • Roboty ziemne porządkowe - zalicza się do nich ogólne przygotowanie gruntu pod kolejne zadania, obejmują między innymi usuwanie zbędnych przedmiotów i roślin znajdujących się w gruncie, spulchnianie gleby oraz odprowadzenie wód opadowych z gruntu,
  • Roboty ziemne podstawowe - to właściwe prace ziemne wykonywane pod konkretne konstrukcje budowlane. Są to wszelkiego rodzaju wykopy szeroko oraz wąskoprzestrzenne, tworzenie nasypów itp. 
  • Roboty ziemne wykończeniowe - do tej grupy zalicza się prace związane z wyrównywaniem dna wykopów lub skarp, profilowaniem nasypów oraz kształtowaniem architektury w miejscu budowy.

Ile kosztują roboty ziemne?

Jeśli chodzi o roboty ziemne cennik jest dość zróżnicowany. Ceny usług różnią się w zależności od ich zakresu oraz regionu. Najczęściej wykonywaną usługą związaną z pracami ziemnymi jest oczywiście wykop pod fundamenty. Na podstawie dostępnych danych można zauważyć, że najniższe ceny usług występują w województwie podlaskim i łódzkim. Najwyższe zaś w województwie lubelskim i lubuskiem. Ceny mogą różnić się również ze względu na wielkość miejscowości. Roboty ziemne Kraków lub Warszawa wyceniane będą z pewnością wyżej niż prace wykonywane w niewielkich miastach.

rodzaje wykopów

Średnia cena ręcznego wykonania wykopu waha się w granicach 120 zł - 160 zł za metr bieżący. Cena usługi z wykorzystaniem koparko ładowarki wraz z operatorem to kwota w granicach 140 zł - 200 zł za godzinę, natomiast usługa spycharką to koszt około 200 zł - 270 zł za godzinę. Przedstawione ceny są średnią ustaloną na podstawie ofert kilku wykonawców, dlatego też mogą różnić się od tych otrzymanych indywidualnie dla konkretnego zlecenia.  

Ceny usług ziemnych zależą od kilku czynników, jednak często są kwestią bardzo indywidualną. Charakterystyka gruntu oraz zakres potrzebnych prac znacznie wpływają na poziom skomplikowania całego procesu. Jednak ponieważ grunt jest bazą dla każdej konstrukcji budowlanej, niezwykle ważne jest precyzyjne wykonanie prac ziemnych, aby zapewnić pełna stabilność i bezpieczeństwo budowli. 

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »