Studnia jako własne źródło wody

Zaczynając budowę domu, każdy staje przed wyborem dotyczącym źródła wody pitnej i użytkowej. Najpopularniejszym sposobem jest podpięcie do miejskiej sieci wodociągowej. Co jednak w sytuacji, gdy nie ma takiej możliwości? Rozwiązanie jest jedno - wykop własnej studni.

ile kosztuje studnia

Jaką studnię wybrać?

Spośród dostępnych rodzajów studni można wyróżnić:

  • studnie głębinowe
  • studnie kręgowe
  • studnie abisyńskie 

Zdecydowanie najpopularniejsze są dwa pierwsze rodzaje i to na nich warto się skupić.

Studnie głębinowe

Studnie głębinowe, to inaczej studnie wiercone. Wykonuje się je za pomocą specjalnych wiertnic, a ich głębokość bardzo często przekracza 10 metrów. Do jej prawidłowego działania, wymagane jest zastosowanie rury filtracyjnej, która znajduje się w warstwie wodonośnej, a także rury osłonowej, która znajduje się nieco wyżej. Studnie głębinowe powyżej 8 metrów, wymagają użycia pompy tłoczącej, ze względu na brak możliwości zassania wody. Przed przystąpieniem do wiercenia studni, wymagane jest przeprowadzenie badań geologicznych, które określą budowę geologiczną obszaru i jego warunki hydrogeologiczne. W ich wyniku otrzymuje się obraz profilu litologicznego, dzięki któremu wiadomo, na jakiej głębokości znajdują się warstwy wodonośne. Po przeprowadzeniu badań hydrolog wskazuje miejsce odwiertu.

Koszt studni głębinowej to około 110 do 140 zł za metr. W przypadku studni o głębokości powyżej 30 metrów, wymagane będzie także pozwolenie wodnoprawne. 

Studnie kręgowe

Studnie kręgowe nazywa się również kopanymi. Metoda kopania studni jest bardzo stara i w obecnych czasach coraz rzadziej stosowana. Studnie kopane, od głębinowych różnią się przede wszystkim głębokością. Najczęściej jest to od 4 do 12 metrów, ale może sięgać nawet do 20 metrów. Budowa studni polega na wykopaniu odpowiedniego otworu, w którym umieszcza się betonowe kręgi. W tej metodzie również najważniejsze jest odnalezienie warstwy wodonośnej. Tak jak w przypadku studni głębinowych, można skorzystać z pomocy hydrologa, albo radiestety (tzw. "różdżkarza", który odnajduje żyłę wody przy pomocy różdżki). Do pobierania wody, zazwyczaj wystarczające są zestawy hydroforowe, ale w przypadku głębszych studni, może być konieczne użycie pompy głębinowej.

Na koszt studni kopanej wpływa wiele czynników. Przyjmuje się, że jest to koszt około 150 zł za metr. W zależności od metody kopania i średnicy użytych kręgów, cena może się zmieniać. Dużą zaletą studni kręgowych jest fakt, iż można je wykonać samodzielnie.

ile kosztuje studnia głębinowa

Studnia głębinowa czy kręgowa?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno głębinowe, jak i kręgowe studnie mają swoje zalety i wady. Przed podjęciem wyboru, należy dokładnie zbadać możliwości, przeznaczenie i budżet. W zależności od potrzeb i warunków, można wybrać spośród tych dwóch wariantów.

Czy warto mieć własną studnie?

Nawet mając dostęp do miejskiej sieci wodociągowej, można zdecydować się na własną studnię. Koszt inwestycji po czasie z pewnością się zwróci, a posiadając własną studnię nie trzeba się martwić o ewentualne awarie i problemy z dostawą wody przez wodociąg. Dużą zaletą jest fakt, iż można regularnie kontrolować jakość wody we własnej studni i używać jej bez obaw jako wody pitnej.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »