Ogrodzenia z klinkieru – kompleksowy poradnik

Ogrodzenia klinkierowe, to bardzo ciekawe rozwiązanie na ogrodzenie domu. Ich największą zaletą jest przede wszystkim wygląd i wytrzymałość. Cena ogrodzenia klinkierowego, niestety jest bardzo duża, przez co nie każdy jest sobie w stanie na nie pozwolić.

ogrodzenia klinkierowe

Ogrodzenie klinkierowe – co to takiego?

Nazwa tego ogrodzenia, pochodzi od cegły klinkierowej – podstawowego materiału do budowy ogrodzenia klinkierowego. Cegła ta, charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością i łatwością w konserwacji. Odporna jest również na działania atmosferyczne, więc niezależnie od pogody nie niszczeje. Cegły klinkierowe dostępne są w wielu kolorach, jednak najczęściej wybierane są te w odcieniach brązu i czerwieni. 

Cena cegły, uzależniona jest od jej typu i koloru. W przypadku czerwonych ażurowych cegieł jest to koszt około 2 zł za jedną sztukę. Droższe natomiast są cegły pełne, gdzie cena zaczyna się od 4 zł za sztukę i rośnie w przypadku innego koloru niż klasyczna czerwień.

Cena ogrodzenia klinkierowego

Na cenę ogrodzenia klinkierowego wpływa wiele czynników. Przede wszystkim jest to:

  • długość ogrodzenia
  • materiały
  • wypełnienie
  • robocizna

Pierwszy czynnik jest oczywisty, gdyż wiadomo, że w przypadku dłuższego płotu, przyjdzie zapłacić większą kwotę. Największą rolę, gra jednak sama robocizna i materiał. Tak jak wyżej zostało wspomniane, ceny za jedną cegłę mieszczą się w przedziale od 2 do 6 złotych, a biorąc pod uwagę, że na takie ogrodzenie potrzebne jest ich nawet kilkanaście tysięcy, cena robi się ogromna. Poza samym kosztem cegieł, należy dodać również koszt zaprawy, zbrojenia i wykopów, gdyż ogrodzenie klinkierowego wymaga głębokiego fundamentu. 

Koszty robocizny są dość wysokie ze względu na skomplikowanie i czasochłonność. Ceny za metr układania kostki klinkierowej to około 80 do 100 złotych za metr bieżący.

ogrodzenia z klinkieru

Jak powstaje ogrodzenie klinkierowe?

Pierwszym etapem jest wykonanie fundamentu pod ogrodzenie. Jest to bardzo istotny element, gdyż to on zapewni stabilność ogrodzenia. Po zalaniu fundamentu, trzeba odczekać, aż beton będzie całkowicie związany i trwa to około tygodnia. 

Następnym etapem jest wykonanie podmurówki. Koszt metra bieżącego to około 30 do 40 złotych.

Gdy podmurówka jest już gotowa, należy zaizolować fundament od wilgoci. Używa się do tego papy lub masy bitumicznej, ale należy się wcześniej upewnić, że fundament jest całkowicie suchy.

Po wykonaniu powyższych czynności, rozpoczyna się etap układania cegieł

Ogrodzenie klinkierowe - czy warto?

Ogrodzenie klinkierowe to solidne i oryginalne rozwiązanie. Jak widać, proces jego powstania jest bardzo drogi i długi, ale nie powinno to stanowić dużego problemu dla zdecydowanych osób. Jeśli jednak cena ogrodzenia klinkierowego przewyższa możliwości budżetowe, warto zdecydować się na inne rozwiązanie jak na przykład płytki klinkierowe. Ogrodzenie będzie wyglądało jak z klinkieru, natomiast jego koszty będzie zdecydowanie niższy. Nie należy się jednak spodziewać po nim tej samej wytrzymałości i jakości co po prawdziwym ogrodzeniu klinkierowym.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »