Panele fotowoltaiczne – alternatywne źródło energii

Ceny energii elektrycznej z roku na rok stają się coraz większe. Właśnie dlatego spora część osób interesuje się alternatywnymi sposobami jej pozyskiwania. Najbardziej popularnym rozwiązaniem tego typu są panele fotowoltaiczne, którym naprawdę warto się przyjrzeć. W przypadku, gdy się na nią zdecydujemy, nasz dom będzie w stanie produkować własny prąd, co pozwoli nam na częściowo, a w przyszłości być może zupełne, uniezależnienie się od energii.

Energia elektryczna, jaka zostanie wytworzona przez naszą instalację, pozwoli nam zasilić wszelkie sprzęty, czy schłodzić dom w trakcie gorących dni za pomocą klimatyzacji. Co więcej, jeśli zdecydujemy się na odpowiednio moc systemu, będziemy nawet w stanie ogrzewać budynek za jego pomocą. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne – jak to działa?

W skład każdego ogniwa fotowoltaicznego wchodzi aż kilkadziesiąt pojedynczych, które wytworzone są z krzemu. Materiał ten pozwala nam na produkcję prądu, dzięki zaimplementowanej płytce półprzewodnikowej. W przypadku, gdy obwód elektryczny zostanie zamknięty, prąd zacznie płynąć za sprawą padających promieni słonecznych. Jeśli do tego dojdzie na jednym ogniwie, napięcie wyniesie 0,5 V a moc 2 W. Oczywiście jest to bardzo mało, dlatego celem zwiększenia ogniwa łączone są w kompletne moduły, które pokrywane są specjalną szybą hartowną oraz powłoką antyrefleksyjną. Dzięki oprawie w formie aluminiowych ram całość jest naprawdę bardzo solidna. Sprzęt tego typu jest wolny od korozji, wydajny oraz świetnie radzi sobie z warunkami atmosferycznymi. 

Co warto wiedzieć na temat ogniw monokrystalicznych oraz polikrystalicznych?

Na rynku możemy spotkać panele fotowoltaiczne, które wytwarzane są z krzemu monokrystalicznego lub polikrystalicznego. Produkty te różnią się od siebie przede wszystkim technologią produkcji oraz strukturą. Rozwiązania polikrystaliczne możemy bez większego problemu rozpoznać za sprawą prostokątnej budowy oraz jasnoniebieskiej barwy. Ich produkcja jest stosunkowo proste, dlatego są tańsze oraz popularniejsze niż inne propozycje. Z kolei ogniwa monokrystaliczne charakteryzują się swoją ciemnoniebieską, a niekiedy czarną barwą. Co więcej, monokryształ krzemu w swoim przekroju jest kotłem, dlatego takie ogniwa mają także zaokrąglone rogi. Ich wydajność jest większa, jednak cena też nie należy do najniższych.

Instalacja on-grid czy off-grid? 

Wyróżniamy dwa typy instalacji fotowoltaicznych. Pierwsza z nich to tak zwana on-grid, która jest bezpośrednio połączona z siecią energetyczną. Z kolei system off-grid jest od niej niezależny. Jakie różnice cechują te rozwiązania? Zarówno w jednym, jak i w drugim wypadku prąd jest produkowany przez panele fotowoltaiczne, później zamieniany w falowniku na prąd przemienny oraz wykorzystywany w danym domu. Instalacje wyspowe, czyli tak zwane off-grid mogą także funkcjonować w budynkach, jakie połączone są do sieci, jednak prąd, jaki jest przez nie produkowany, nie będzie do niej oddawany, tylko wykorzystywany na własne, prywatne, bieżące potrzeby lub będzie magazynowany w akumulatorach. W takich wypadkach falownik odpowiedzialny jest za tworzenie własnej mikrosieci, które będzie zasilała konkretny obwodu w budynku.

 panele fotowoltaiczne cena

W zależności od tego, do jakich celów będziemy wykorzystywali naszą instalację, będziemy zmuszeni zdecydować, czy chcemy korzystać z falownika sieciowego, czy też wyspowego. W tym pierwszym wypadku będziemy musieli liczyć się z zależnością od sieci energetycznej. Jest to niemała wada, gdyż w przypadku, gdy będziemy mieli do czynienia z brakiem napięcia, nasza instalacja przestanie działać ze względów bezpieczeństwa. Jest to jednak tańsze rozwiązanie, dlatego stosuje je wiele osób.

Panele fotowoltaiczne a cena

To, ile będzie nas kosztowała instalacja fotowoltaiczna, zależne jest od miejsca, w którym zamierzamy ją zamontować, a także jej mocy. Kiedy mamy do czynienia z systemami mocowanymi na dachu, koszta będą znacznie niższe, niż gdy zdecydujemy się na montaż na gruncie. Nie bez znaczenia jest także nachylenia dachu, na które warto zwrócić uwagę. Cena instalacji o mocy 3 kW to około 15 000 złotych. Nie możemy jednak zapomnieć o jej instalacji, za którą także będziemy musieli zapłacić, jeśli nie zrobimy tego sami.

W jaki sposób mocować panele fotowoltaiczne do połaci dachowych?

W zależności od tego, w jaki sposób wykończona jest konstrukcja dachowa, wykorzystuje się różne systemy mocowań paneli fotowoltaicznych. Kiedy mamy do czynienia z połaciami dachowymi, które pokrytą są dachówką ceramiczną, odpowiednim rozwiązaniem będą haki mocujące. Ich montaż jest dość czasochłonny, jednak nie ingerują one zbytnio w pokrycie dachowe. Z kolei, kiedy mamy do czynienia z blachodachówką, wykorzystywane są tak zwane szpilki. Należy jednak zwrócić uwagę, aby przejścia śruby przez blachę były bardzo szczelne. W przypadku, gdy popełnimy błędy w trakcie pracy, musimy liczyć się z korozją czy przeciekami. Nikt z nas nie chce takich sytuacji, dlatego warto zadbać o to, aby instalacja została zamontowana poprawnie.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »