Remont balkonu zgodnie z prawem budowlanym

Balkon - nieodzownie służy nam pomocą w ciepłe dni i zawsze wtedy, kiedy chcemy zaczerpnąć odrobiny świeżego powietrza bez konieczności opuszczania naszego domowego ogniska. Co jednak zrobić, kiedy chcemy go nieco odświeżyć? O czym powinniśmy pamiętać, planując remont balkonu? Czy musimy w tym celu spełnić jakieś urzędowe formalności? Wreszcie - jaki budżet powinniśmy przygotować, podejmując się tego zadania? Niniejszy artykuł rozwieje wszystkie Wasze balkonowe wątpliwości!

remont balkonu

Remont balkonu a prawy administracyjne

Element mieszkania czy własność spółdzielni?

To pierwsza zasadnicza kwestia, z jaką zmierzymy się, wykonując remont balkonu w bloku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami do właściciela mieszkania należy tylko zabudowana część balkonu. Oznacza to w praktyce, że możemy dowolnie remontować, modyfikować i przemalowywać jego ściany, sufit oraz podłogę. Inaczej rzecz ma się w przypadku jego części zewnętrznej — ta zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym musi zgadzać się kolorystycznie z resztą elewacji budynku, do którego przynależy. Jeżeli chcielibyśmy zmieniać jej kolor, musimy uzyskać odpowiednie zezwolenie. W niektórych przypadkach niedozwolone jest nawet umieszczanie na balkonie roślin doniczkowych, które sprawią, że wygląd zewnętrzny elewacji będzie niejednolity. Zatem warto przed podjęciem działań, mających na celu upiększenie naszego balkonu dokładnie zapoznać się z regulaminem spółdzielni, do której przynależy nasze mieszkanie oraz postępować zgodnie z jego zasadami.

Znaczna modyfikacja

Jeżeli planujemy przebudować nasz balkon, zwiększyć jego powierzchnię, wyposażyć go w dodatkową ściankę, czy w jakikolwiek inny sposób ingerować w jego architektoniczną strukturę, będziemy musieli uzyskać odpowiednie zezwolenie. Składamy wtedy właściwy wniosek do urzędu miasta, a opłata za wydanie odpowiedniej decyzji administracyjnej wynosi 107 zł.

Od czego zacząć remont balkonu?

W porządku - formalności mamy już załatwione. Od czego powinniśmy zatem zacząć remont balkonu? Na samym początku sprawdźmy jego stan techniczny - czy ściany wystarczy odmalować, czy też są one w stanie, domagającym się wypełnienia? Czy widać na nich wyraźnie zawilgocone fragmenty, wymagające odpowiedniej impregnacji? W jakim stanie jest posadzka? Wreszcie - jaki sposób urządzenia balkonu najlepiej spełni nasze potrzeby i wpasuje się w wystrój naszego mieszkania? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania jeszcze przed przystąpieniem do dzieła - dzięki temu będziemy mogli wyposażyć się w odpowiednie materiały, zaplanować pracę oraz wykonać ją szybko, sprawnie i bez zbędnych niespodzianek.

Ile kosztuje remont balkonu?

Jeżeli chodzi o remont balkonu cennik będzie się prezentował odmiennie w zależności od takich czynników, jak wielkość odnawianej powierzchni, materiały, których zdecydujemy się użyć, czy wreszcie obecny stan techniczny naszego balkonu.

Materiały, w które będziemy musieli się wyposażyć, to między innymi:

  • środek zabezpieczający zbrojenia,
  • preparat do stworzenia warstwy szczepnej i naprawczej,
  • gładź do wyrównania powierzchni i zagruntowania ścian,
  • impregnat zapobiegający zawilgoceniu ścian i posadzki,

W przypadku wymiany posadzki balkonu przydadzą się też: nowe kafelki lub panele przystosowane do użytku zewnętrznego, klej do ich zamontowania oraz narzędzia do usunięcia poprzedniej warstwy kafelek i oczyszczenia podłoża przed położeniem nowych. Przydatne mogą się też okazać wiertarka i pędzel lub wałek malarski.

Jeżeli chodzi o całkowitą sumę, jaką przyjdzie nam zapłacić za remont balkonu, to najlepiej przeliczyć ją w skali jednego metra kwadratowego remontowanej powierzchni. I tak nowa posadzka będzie nas kosztowała od 50 do 100 zł za metr kwadratowy, natomiast całkowity koszt remontu balkonu o powierzchni około 7 metrów kwadratowych powinien zamknąć się w granicach 2000 zł.

remont balkonu w bloku

Remont balkonu - czy warto?

Teraz mamy już wszystko, co potrzebne - znamy obowiązujące w zakresie odnawiania balkonu przepisy prawne, wiemy, jak przygotować się na remont oraz w jakie materiały powinniśmy się wyposażyć, a także, na co zwrócić uwagę przy ocenie stanu technicznego naszego balkonu. Wiemy, że przy podejmowaniu decyzji o jego odświeżonym wizerunku warto wziąć pod uwagę nie tylko nasze osobiste preferencje, lecz także ogólny efekt, jaki nasza zmiana przyniesie wizerunkowi całego zamieszkiwanego przez nas budynku. 

Na zakończenie warto zaznaczyć, że przedmiotem przytoczonych w niniejszym artykule zapisów prawnych jest nie tylko remont balkonu w bloku, lecz także w wielu osiedlach domków jednorodzinnych, których właściciele dążą do uspójnienia ogólnego wrażenia wizualnego budynków. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji w zakresie modyfikacji zewnętrznego wyglądu naszego domu lub mieszkania warto zawsze zasięgnąć informacji u osób zarządzających naszą nieruchomością lub terenem, na którym się ona znajduje.

A teraz nie pozostaje nam już nic innego, jak tylko przystąpić do dzieła i cieszyć się naszym nowym, pięknym balkonem!

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »