Budowa sauny w domu – na co zwracać uwagę?

Korzystanie z sauny ma korzystny wpływ na zdrowie i umożliwia zrelaksowanie się po ciężkim dniu w pracy. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na rozwiązanie, jakim jest sauna domowa, tworząc niezwykłe miejsce wypoczynku dla całej rodziny. Nowoczesne projekty są niezwykle estetyczne i dają poczucie luksusu. Osoby, które rozważają budowę sauny w domu, mają jednak wątpliwości, ile miejsca jest potrzebne i na co zwrócić uwagę przy wyborze ekipy. Podpowiadamy.

budowa sauny w domu

Ile muszę mieć miejsca w domu, aby wybudować saunę?

Budowa sauny w domu jest możliwa nawet przy ograniczonej przestrzeni – na mniejsze wystarczy wygospodarować część sypialni lub łazienki. W praktyce jednak abyśmy mogli wewnątrz czuć się w pełni komfortowo optymalne będzie pomieszczenie o powierzchni minimum 2×2 metry, choć zdarzają się nieco mniejsze.

Saunę można zorganizować nawet w stosunkowo niewielkim pomieszczeniu, w takim przypadku ważne jest jednak odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni, by była ona funkcjonalna. W takim przypadku istnieją pewne zabiegi, które sprawią, że pomieszczenie będzie wydawało się bardziej przestronne i zapewni maksymalną wygodę.

  • Przeszklony front - sprawia, że pomieszczenie jest optycznie powiększone, a wewnątrz nie czujemy się "jak w klatce". To szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które w tradycyjnej saunie czują się zbyt klaustrofobiczne. Zastąpienie jednej ściany szkłem (na przykład barwionym) daje również bardzo ciekawy efekt pod względem estetycznym.
  • Ławka bez podpór - tradycyjnie w saunach stosowane są masywne ławy z maskownicami. W przypadku mniejszych saun można je zastąpić mniej topornymi ławeczkami pozbawionymi podpórek.
  • Odpowiednie oświetlenie - standardowa lampa postawiona w rogu sauny może zostać zamieniona na taśmę LED pod ławami, lampy solne, czy podwieszany sufit z oświetleniem - do wyboru mamy bardzo wiele kreatywnych rozwiązań.

Budowa sauny w domu: wybierz odpowiednie materiały na boazerię i ławy, pomyśl o wykończeniu

Kolejnym krokiem będzie wybór odpowiednich materiałów, z którego wykonana zostanie boazeria i ławy. Wiele osób na tym etapie zwraca uwagę przede wszystkim na względy estetyczne (odcień desek i kształt słojów), należy jednak pamiętać przede wszystkim o właściwościach drewna, jego odporności na wilgoć i wysokie Z tych względów nie wykonuje się elementów do saun z drewna olchowego. Doskonale sprawdzi się natomiast świerk skandynawski, który ze względu na dobrą relację jakości do ceny jest najpopularniejszym wyborem. Zastosowanie osiki skandynawskiej, która cechuje się gładkim, jasnym drewnem o prawie niewidocznych słojach nada Twojej saunie luksusowego charakteru. Ekskluzywnym drewnem o silnym aromacie i pięknym kolorze jest cedr kanadyjski. Jeśli chodzi o siedzenia, bardzo przyjaznym dla skóry drewnem jest abachi, które za bardzo się nie nagrzewa.

Warto pamiętać o tym, że o charakterze pomieszczenia będzie decydować nie tylko wykorzystany materiał, ale i kształt desek - pragnąc stworzyć niebanalną aranżację można wybrać szersze deski, albo duże panele. Do bardzo modnych w ostatnich latach rozwiązań należy również "boazeria" z kamienia.

Idealna sauna domowa - piece do saun

Najważniejszą decyzją podejmowaną przy budowie sauny jest jednak wybór odpowiedniego pieca, który stanowi serce tego miejsca. To od niego zależy skuteczność ogrzewania. Do wyboru mamy kilka rozwiązań, wśród których warto wyróżnić dwa główne typy: piece elektryczne i piece ogrzewane drewnem. Popularniejszym rozwiązaniem są piece elektryczne, które są prostsze i wygodniejsze w obsłudze i utrzymaniu w czystości. Najprostsze i najtańsze w nich wyposażone są jedynie w dwa "pokrętła": czasomierz i termostat, bardziej zaawansowane urządzenia posiadają rozbudowane panele sterowania. Najczęściej spotykane są modele z zewnętrznym sterownikiem umożliwiającym ustawienie odpowiedniej temperatury i wilgotności. Tradycyjne piece opalane węglem stanowią bardzo ciekawe rozwiązanie. Wiążą się jednak z koniecznością budowy odpowiedniego komina i wykorzystaniem osłon. Ich obsługa jest również bardziej skomplikowana i czasochłonna. Aby skorzystać z sauny, trzeba w takim wypadku najpierw porąbać drewno, rozpalić w piecu...

sauna domowa

Jak wybrać ekipę budowlaną do wykonania sauny?

Sukces realizacji przedsięwzięcia zależy w dużej mierze od tego, jakiej ekipie budowlanej czy remontowej powierzymy pracę. Nie warto zlecać prac w ciemno, odpowiadając na pierwsze lepsze ogłoszenie - możemy w ten sposób się bardzo rozczarować. Zawsze należy sprawdzić, jakie są kompetencje ludzi, których zatrudnimy. Powinni oni posiadać odpowiednie wykształcenie techniczne i doświadczenie w realizacji podobnych projektów w przeszłości. Warto także popytać o kogoś sprawdzonego znajomych i poczytać opinie w Internecie.

Budowa domowej sauny może się wydawać bardzo skomplikowanym zadaniem. Rzeczywiście, jest to projekt, którego realizacja wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Z pomocą wykwalifikowanych fachowców można jednak stworzyć idealne miejsce do relaksu dla całej rodziny, by cieszyć się luksusem i prywatnością.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »