Bezpieczna instalacja gazowa – montaż

Instalacja gazowa to wygodne rozwiązanie, które jest stosowane w każdym domu lub mieszkaniu. Poprawnie zamontowana jest bezpieczna oraz służy przez wiele lat. Przed rozpoczęciem prac montażowych, jak i po ich zakończeniu, trzeba dopełnić niezbędnych formalności. Na co należy zwrócić uwagę podczas montażu oraz jakie przepisy prawne obowiązują w tym zakresie? 

instalacja gazowa cena

Instalacja gazowa – rodzaje

Instalacje gazowe mogą być zasilane gazem ziemnym lub płynnym. W pierwszym przypadku, budynek zostaje podłączony do sieci gazowej, a użytkownik może dokonywać opłaty w systemie ryczałtowym lub według faktycznego zużycia. Natomiast w przypadku gazu płynnego, zbiornik zostaje zamontowany na zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie jest droższe, ponieważ wiąże się z zakupem zbiornika. Możliwa jest również jego dzierżawa, opłacana w każdym miesiącu. Najczęściej umowa dzierżawy zobowiązuje klienta do korzystania z paliwa od określonego dostawcy – niezależnie od cen, które oferuje.

Z jakich elementów składa się instalacja gazowa?

Instalacja gazowa powinna zostać wykonana z wysokiej jakości elementów, które gwarantują szczelność. W jej skład wchodzą:

 • rury - mogą być stalowe (bez szwu lub ze szwem) oraz miedziane
 • złączki - są niezbędne do połączenia rur gazowych
 • obejmy - to elementy, za pomocą których rury mogą zostać przymocowane do ściany
 • armatura czerpalna - służy do podłączenia instalacji gazowej np. do kuchenki lub podgrzewacza
 • armatura regulacyjna - pozwala kontrolować dopływ gazu i w razie potrzeby go odciąć
 • gazomierze - umożliwiają kontrolowanie zużycia gazu
 • akcesoria ochronne i uszczelniające - należą do nich m.in.: filtry ochronne, pasty lub nici służące co uszczelniania połączeń gwintowych
 • reduktory ciśnienia - służą do ustawiania prawidłowego ciśnienia gazu w instalacji

Instalacje gazowe muszą także posiadać otwory rewizyjne, dzięki którym możliwy jest szybki dostęp to poszczególnych elementów. 

instalacje gazowe

Instalacja gazowa - wykonanie

Przed przystąpieniem do montażu instalacji gazowej, trzeba uzyskać pozwolenie. Kluczową rolę odgrywa projekt, który musi być zgodny z obowiązującymi przepisami. Stalowe przewody instalacji w piwnicach lub sutenerach, muszą zostać poprowadzone na powierzchni ścian lub pod stropami. W pozostałych kondygnacjach (np. kuchni) można je umieścić w bruzdach ściennych. W celach estetycznych, bruzdy mogą zostać zamaskowane nieszczelnymi ekranami lub wypełnione łatwo usuwalną masą tynkarską, np. gładzią szpachlową. Takie rozwiązania umożliwiają szybki dostęp do przewodów w razie ewentualnych awarii. Natomiast przepisy zabraniają maskowania rur miedzianych. Instalacja gazowa może zostać wykonana przez osobę lub firmę, posiadającą uprawnienia. Prace te wymagają prowadzenia dziennika budowy oraz uzyskania idealnej szczelności. Po zakończeniu prac instalacyjnych, niezbędny jest test szczelności wykonany w obecności kierownika budowy i właściciela budynku. Wyniki muszą zostać zapisane w protokole. Przed podłączeniem domowej instalacji do sieci, wymagane jest pozwolenie kominiarskie, które można uzyskać po przeprowadzeniu drożności kanałów wentylacyjnych i kominów. 

 Instalacja gazowa - cena wykonania 

Dokładny koszt instalacji gazowej jest ustalany indywidualnie przez specjalistę. System może służyć wyłącznie do zasilania kuchenki gazowej lub ogrzewania budynku w zimie oraz wody użytkowej przez cały rok.  Średnie ceny instalacji gazowych mieszczą się w następujących przedziałach:

 • Przygotowanie projektu - 600-1500 zł (w zależności od budowy instalacji)
 • Materiał z wykonaniem - 100-200 zł/mb
 • Odbiór przyłącza - 150 zł - 200 zł
 • Kocioł gazowy - 3000 zł - 15000 zł

Bezpieczeństwo i cena instalacji powinny iść w parze. Dlatego warto wybierać sprawdzonych specjalistów w tej dziedzinie, aby mieć pewność, że wykonana instalacja jest szczelna. O jakości wykonanej instalacji świadczy gwarancja obejmującą wykonanie oraz jej elementy. W domach jednorodzinnych przegląd instalacji powinien być przeprowadzany raz w roku i odpowiada za niego właściciel. Test szczelności jest też wymagany w przypadku budynków wyłączonych z użytkowania na okres co najmniej 6 miesięcy. 

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »