Betonowe posadzki – o czym warto pamiętać?

Podczas budowania domów oraz budynków użyteczności publicznej, bardzo duże znaczenie mają podłogi. Posadzki wylewane są na początku, mają one za zadanie izolowanie ciepła, a także ochrona przed wilgocią. Warto wiedzieć, w jaki sposób wylewać posadzki betonowe, o czym pamiętać i z jaką ceną się liczyć. 

wylewanie posadzki betonowej

Najważniejsze zasady przy wylewaniu posadzki 

Wylewka betonowa musi być wylewana w odpowiedni sposób. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby podłoga nie traciła ciepła. W procesie idealnej izolacji z pewnością może się przydać folia budowlana, która jest dostępna w każdym sklepie. Bez jej użycia podłoga może zwracać ciepło, a powietrze będzie zbyt wilgotne. 

Znaczenie ma także właściwe docieplenie posadzki betonowej. Brak dodatkowego wsparcia, sprawia, że podłoga nie będzie we właściwy sposób chroniła przed utratą ciepła. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest styropian. Materiał ten idealnie ociepla i świetnie się nada zarówno do ścian jak i do podłogi. Warto jednak postawić na cieńszą odmianę. 

Jaka powinna być idealna posadzka?

Wykonując posadzkę betonową, należy pamiętać o tym, aby była odpowiednio trwała i solidna. Jest to możliwe dzięki przeprowadzaniu zbrojenia, poprzez wykorzystanie siatki zbrojeniowej. Należy jednak pamiętać, aby posadzka nie była połączone ze ścianą. Między murami a podłogą, powinna mieć miejsce szczelina dylatacyjna, która pozwala na uzyskanie dodatkowego naprężenia. Szczeliny należy wypełnić specjalną pianką. 

Wykonanie posadzki betonowej 

Wylewanie posadzki betonowej to bardzo ważny proces. Można wyróżnić dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na wymieszaniu wszelkich składników we właściwych proporcjach i rozprowadzaniu uzyskanej masy po styropianowej izolacji. Jest to proste, ale i czasochłonne. 

Lepszą alternatywą jest wylewanie posadzki z użyciem właściwego sprzętu. Profesjonalne agregaty, które są odpowiedzialne za mieszanie i podawanie betonu, znacznie ułatwiają cały proces. Koszt zakupu takiej maszyny jest niemały, jednak spokojnie można ją wypożyczyć, co jest o wiele tańsze. 

Podczas wylewania posadzki, znaczenie ma także odpowiednie wypoziomowanie. Aby było to możliwe, należy wykorzystać specjalną łatę posadzkową oraz niwerator. 

posadzka betonowa

Na koniec należy dokładnie zacierać posadzkę. Może ono się odbywać w sposób tradycyjny przy pomocy pacy posadzkarskiej lub przy wykorzystaniu specjalnego sprzętu. Dobrym rozwiązaniem będzie także wykorzystanie zacieraczki elektrycznej. którą można spokojnie wypożyczyć. 

Podczas zacierania posadzki, dobrze jest także zaopatrzyć się w posadzkarskie buty, które zapobiegają niszczeniu się nawierzchni. Innym rozwiązaniem jest przyczepienie do butów styropianu. 

Wylewka betonowa cena

Mówiąc o wylewce betonowej, warto także zwrócić uwagę na koszty konieczne do poniesienia. Jak wspomniano wcześniej, w grę wychodzi wypożyczenie potrzebnych sprzętów. Wylewki maszynowe to koszt około 40 zł za metr kwadratowych. W przypadku izolacji akustycznej, koszt wzrasta do 90 zł. Dodatkowo należy pamiętać o koszcie robocizny. Dokładne cenniki są zależne od konkretnych firm.  

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »