Cyklinowanie parkietu – kiedy warto to zrobić?

Podłoga wykonana z litego drewna prezentuje się doskonale w każdym mieszkaniu i dodaje wnętrzu niebywałego uroku. Posiadając drewniany parkiet, należy pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji. Pomimo dużej wytrzymałości takiej podłogi, może ona po jakimś czasie intensywnego użytkowania, wymagać renowacji. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas jej cyklinowanie.

cyklinowanie parkietu

Na czym polega cyklinowanie podłogi i kiedy warto się na nie zdecydować?

Drewniany parkiet nie jest tanim sposobem wykończenia pomieszczenia, aczkolwiek ma swoje duże zalety. Jest on wytrzymały i wygląda bardzo elegancko, z tego względu jest tak często wybierany w nowoczesnych, ale i tych bardziej klasycznych wnętrzach. Cyklinowanie podłogi pozwala na odzyskanie jej estetycznego wyglądu, proces ten polega na zdarciu wierzchniej powłoki drewna. W ten sposób zostaje odsłonięta świeża faktura drewna, którą pokrywa się specjalnymi preparatami ochronnymi. Zabieg ten wykonuje się przy użyciu cykliniarki, przeważnie jest on kilkukrotnie powtarzany, w zależności od poziomu uszkodzenia podłogi. Cyklinowanie poleca się wykonywać co około 15 lat, jednak wszystko zależy od stopnia zużycia podłogi. Jeśli jest ona widocznie zniszczona, posiada rysy i ubytki, wówczas najlepiej zdecydować się właśnie na taki zabieg.

Cyklinowanie parkietu krok po kroku

Zanim prace zostaną rozpoczęte, należy właściwie przygotować pomieszczenie. Musi zostać ono opróżnione, trzeba zdemontować listy przyprogowe oraz zdjąć zasłony i firanki. Podczas cyklinowania będzie wytwarzała się duża ilość pyłu, z tego względu dobrze jest zabezpieczyć żyrandole oraz karnisze. Pomieszczenie musi zostać również odkurzone.

Cyklinowanie parkietu

Przy użyciu cykliniarki wyposażonej w gruboziarnisty papier ścierny rozpoczyna się szlifowanie parkietu. Dzięki temu usuwa się zalegający na powierzchni stary lakier czy inny preparat, a także pozbywa się zniszczonych warstw drewna. Papier musi być regularnie wymieniany, gdyż ulega szybkiego zużyciu. Po pierwszym zeszlifowaniu zmienia się papier ścierny na drobniejszy. Nie bez znaczenia jest kierunek szlifowania, podłoga z desek powinna być cyklinowana równolegle, a mozaika skośnie do brzegów włókien. Do trudno dostępnych miejsc przy ścianach sprawdzi się cykliniarka krawędziowa. Zabieg ten wykonywany jest do czasu, kiedy cała powierzchnia zostanie równomiernie zeszlifowana. Przeważnie konieczne jest 3 lub 5-krotnie szlifowanie powierzchni.

Szpachlowanie parkietu

Następnym krokiem jest szpachlowanie, czyli wypełnianie wszelkich ubytków oraz szpar w podłodze. Do tego celu używa się specjalnych płynów czy mas. Taki środek łączy się z pyłem powstałym przy ostatnim szlifowaniu, dzięki czemu masa służąca do uzupełnienia ubytków, uzyskiwana jest w kolorze podłogi. Szpachlówka schnie około 40 minut, po czym czasie przeprowadza się już ostatnie szlifowanie.

Polerowanie parkietu

Cykliniarkę wykorzystuje się również do polerowania, aby podłoga zyskała gładkość i piękny połysk. Używa się do tego wolnoobrotowego urządzenia wyposażonego w talerze szlifujące z drobnoziarnistym papierem ściernym. Warto pamiętać o tym, żeby cykliniarką poruszać się w tych samych warunkach, co przy cyklinowaniu. Po tym etapie pomieszczenie musi zostać odkurzone z pyłu i przewietrzone.

Nakładanie podkładu oraz lakierowanie parkietu

Na sam koniec powierzchnia musi zostać pokryta lakierem podkładowym, którego trzeba zostawić do całkowitego wyschnięcia. Kiedy podłoga będzie sucha, nakłada się odpowiedni lakier, który zabezpieczy powierzchnię przed uszkodzeniami chemicznymi oraz mechanicznymi. Do tego celu nakłada się zazwyczaj dwie warstwy. Środek do lakierowania musi być dobrany do rodzaju podłogi oraz gatunku zastosowanego drewna. Etap ten wykonuje się minimum dobę po cyklinowaniu, aby móc wcześniej usunąć z parkietu wszystkie drobinki.

cyklinowanie podłogi

Cyklinowanie parkietu - zalety

 • wyrównanie powierzchni
 • usunięcie wszelkich rys oraz ubytków
 • odświeżenie wyglądu parkietu
 • pozbycie się starych warstw lakierów
 • usunięcie zabrudzeń
 • całkowita zmiana wyglądu podłogi
 • niższy koszt od wymiany podłogi na nową

Cyklinowanie parkietu cena

Cyklinowanie cena usługi w zależności od rodzaju parkietu może wynosić:

 • lamparkiet i mozaika od 30 –do 33 zł za m2
 • parkiet „mijanka” (wzór okrętowy) od 20 do 24 zł za m2
 • surowe deski od 20 do 22 zł za m2
 • deski malowane farbą olejną od 50 do 55 zł za m2

Dlaczego warto skorzystać z firmy oferującej usługi parkieciarskie?

Cyklinowanie parkietu nie jest procesem prostym do wykonania i wymaga wiele poświęconego czasu. Przede wszystkim do tej czynności potrzebna jest wprawa, odpowiednia wiedza oraz specjalistyczny sprzęt. Warto więc znaleźć profesjonalną firmę, która właściwie przeprowadzi renowację podłogi. Specjalista szybko oceni stan posadzki i jest w stanie doradzić w zakresie jej renowacji. Po ukończeniu pracy poleci również klientowi, jakimi produktami powinien pielęgnować podłogę. Co ważne, firmy oferujące takie usługi posiadają specjalistyczne sprzęty i wiedzą jak z nich prawidłowo korzystać. Osoba chcąca samodzielnie wycyklinować podłogę musi liczyć się z koniecznością wynajęcia wszystkich sprzętów, a także nauki ich obsługi. Warto pamiętać, iż nieumiejętne wykorzystanie narzędzi do cyklinowania może spowodować uszkodzenia parkietu. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wynajęcie doświadczonego specjalisty.


Cyklinowanie jest niezbędną czynnością, którą warto przeprowadzić, kiedy parkiet stracił swój blask, posiada wiele rys i jest wyraźnie uszkodzony. Czynność ta nie jest wcale prosta, wymaga odpowiedniego sprzętu, a także wiedzy dobrze jest powierzyć to zadanie fachowcom. Dokładne zeszlifowanie parkietu odświeży jego wygląd i wyrówna powierzchnię, dzięki czemu będzie służyć swoim użytkownikom przez kolejne długie lata.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »