Rusztowania budowlane – kiedy warto je mieć oraz jaki rodzaj wybrać?

Rusztowania budowlane to istotny element podczas wszelkiego rodzaju operacji budowlanych na budynkach. Dzięki rusztowaniom w bezpieczny sposób przeprowadzisz wszelkie potrzebne prace na wysokościach, prace budowlane oraz instalacyjne.

rusztowania budowlane

Aby jednak było to możliwe, wybrane rusztowanie musi być wygodne w użyciu oraz spełniać wszelkie konieczne wymagania. Do pracy na rusztowaniu budowlanym konieczny jest odpowiedni fachowiec specjalista, który zna i stosuje obowiązujące zasady bezpieczeństwa w praktyce.

Rusztowania budowlane – w jakich sytuacjach warto je mieć?

Rusztowania budowlane to konstrukcje wznoszone tymczasowo aby umożliwić pracę na wysokości. Mają różną wysokość, która wynosi od 3 do nawet kilkudziesięciu metrów wysokości. Wyróżniamy następujące podstawowe konstrukcje rusztowań budowlanych:

 • stojące,
 • jezdne (inaczej rusztowanie na kółkach),
 • mocowane (inaczej rusztowanie elewacyjne).

Z zasady wykorzystywane są one także w innych branżach, nie tylko w budownictwie. Rusztowania budowlane przydadzą się nam w sytuacjach prac budowlanych prowadzonych na zewnątrz, takich jak na przykład prace:

 • wznoszenie ścian,
 • prace elewacyjne,
 • prace na dachu,
 • prace wykończeniowe,
 • prace montażowe,
 • prace instalacyjne.

Rusztowania budowlane - rodzaje i typy

Jeżeli chodzi o typy rusztowań to są one bardzo rozbudowane. Istnieje wiele ich podziałów w zależności od przyjętych kryteriów. Do najczęściej spotykanych zaliczymy podział ze względu na konstrukcję i materiał, z którego są one wykonane.

 Ze względu na rodzaj konstrukcji są to typy rusztowań takie jak:

 • ramowe,
 • modułowe,
 • kozłowe,
 • specjalne,
 • stojakowe,

Ze względu na materiał, z którego są wykonane, wyróżniamy:

 • rusztowanie aluminiowe,
 • rusztowania drewniane,
 • rusztowania stalowe.

Na zakończenie warto dodać, że najczęściej wybieranym i kupowanym rodzajem rusztowań przez osoby początkujące i prywatne na własny użytek są rusztowanie aluminiowe na kółkach, które mają najbardziej przyjazny sposób montażu i użytkowania, nawet dla prawdziwych nowicjuszy. Dobrze sprawdzą się one również w pracach budowlanych, montażowych i instalacyjnych prowadzonych wewnątrz budynku. Elementy tego rusztowania mogą być równie dobrze stosowane jako drabina oraz podest roboczy.

Ile kosztuje postawienie rusztowania budowlanego?

Ceny za najprostsze modele rusztowań jezdnych to koszt rozpoczynający się już od około 2,5 tysiąca złotych. Oczywistym jest tutaj fakt, iż im bardziej dany model jest zaawansowany i oferujący lepsze warunki pracy tym jego cena ewidentnie wzrośnie, nawet do kwoty kilkunastu tysięcy zł. Z kolei wynajem rusztowań plasuje zdecydowanie inne ceny. Wszystkie zależą od tego, jakiej konstrukcji potrzebujemy oraz przez jaki okres chcemy z niej korzystać. Rusztowanie ruchome o wysokości około 2-3 m to koszt kilkunastu złotych za dobę użytkowania. Natomiast za wysokość 10 m zapłacimy już od 50 do 60 zł za dobę pracy.

Ile kosztuje ustawienie rusztowania elewacyjnego?

Z kolei rusztowania elewacyjne i ich koszt zwykle jest przeliczany na m2 powierzchni, jaką mają pokryć. A więc są to ceny od około 20 gr za 1 m2. Warto również wspomnieć o tym, że jeżeli nie chcemy sami składać tego rusztowania, możemy poprosić, aby w usłudze najmu  znalazł się również jego montaż i demontaż.

Rusztowania budowlane - czy warto wybrać to rozwiązanie?

Jak widać rynek rusztowań jest bardzo rozbudowany, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Dostępne modele sprawdzą się zarówno w pracach dla profesjonalnych ekip budowlanych, jak i również na własny użytek. Rusztowania budowlane są bardzo powszechnie stosowane, zarówno w budownictwie jak i innych pracach na wysokościach. Dzięki temu oferują w pełni bezpieczne prace z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. To bardzo ważne, ponieważ upadki z wysokości są zazwyczaj dość groźne. Dzięki spowszechnieniu prac z użyciem rusztowań możemy liczyć na bardzo konkurencyjne i atrakcyjne ceny, zarówno za kupno jak i wynajem. To bardzo dobre rozwiązanie, które będzie korzystne dla każdego konsumenta. Prace z użyciem rusztowań oferują bowiem o wiele większą precyzję i solidność, niż te z użyciem innych metod, o czym warto pamiętać przed podjęciem i zleceniem jakichkolwiek prac z tego zakresu.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »