Malowanie natryskowe – kompleksowy poradnik

Malowanie natryskowe to technika, która polega na natryskiwaniu farby na ścianę lub inną powierzchnię. Strumień farby, wydobywa się z urządzenia pod siłą ciśnienia, a następnie zostaje rozproszony, tak by pod postacią aerozolu, wydostać się na powierzchnię. Co jeszcze warto wiedzieć o tej technice? Jak przebiega malowanie ścian agregatem?

ile kosztuje malowanie ścian

Malowanie agregatem – potrzebne urządzenia

Malowanie natryskowe ścian wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu, na który składa się przede wszystkim pistolet natryskowy. To właśnie w nim umieszcza się substancję do malowania. Może to być bejca, farba, bejca lub lakier, które są następnie rozpylane w postaci bardzo drobnych kropelek. Taki strumień wydostaje się z urządzenia pod wpływem sprężonego powietrza z dyszy, która może przybierać różne kształty. W zależności od niego rozpylana farba może przybierać formę strumienia okrągłego lub płaskiego.

Pistolet natryskowy składa się również z przewodu ciśnieniowego, który łączą urządzenie z kompresorem. Pomiędzy nimi znajduje się regulator ciśnienia oraz filtr, którego głównym zadaniem jest usuwanie wody i innych cząsteczek. Malowanie agregatem w pomieszczeniach przebiega zazwyczaj przy użyciu kompresora o mocy 1,5 KM i  pojemności 50 litrów.

Malowanie natryskowe - zastosowanie

Technikę malowania agregatem stosuje się malowania różnego rodzaju powierzchni. Najczęściej jest ona wykorzystywana do:

  • malowania ścian, murów oraz do przymocowanych do ich powierzchni elementów - np. drzwi, bram, grzejników itp.;
  • pojazdów i ich karoserii;
  • pokrywania farbą burt statków;
  • impregnacji elementów wykonanych z drewna;
  • wykańczaniu elementów, które ze względu na swoją skomplikowaną formę, sprawiają problem przy malowaniu za pomocą pędzla lub wałka.

Malowanie agregatem - zalety

Ten rodzaj malowania zdobył rzesze fanów na całym świecie ze względu na łatwość swojego zastosowania. Malowanie natryskowe nie wymaga bowiem dużych nakładów siły, przebiega znacznie szybciej oraz zapewnia idealnego pokrycia farbą. Metoda ta przyczynia się także do ograniczenia nadmiernej ilości farby.

malowanie agregatem

Malowanie agregatem - cena

Zastanawiasz się pewnie, ile kosztuje malowanie agregatem? Koszty takiej usługi uwzględniają m.in. czynności związane z:

  • przygotowaniem ściany -  czyli naprawą ubytków w ścianie, jej mycia, zagruntowania itp.
  • przygotowaniem pomieszczenia do malowania - zabezpieczeniem mebli i podłogi (poprzez owinięcie ich folią zabezpieczającą);
  • koszty robocizny.

Często jednak podana cena nie uwzględnia wydatków, jakie ponosi się za materiały. W zależności od fachowca, cena ta może wahać się od 4 do 6 zł za każdy m2 powierzchni.

Ile kosztuje malowanie ścian?

Wbrew pozorom tradycyjne metody malowania ścian, wcale nie są tańsze niż malowanie natryskowe. Przede wszystkim trzeba wiedzieć o tym, że dla osiągnięcia zadowalającego efektu, ścianę należy pomalować dwukrotnie. Cena ta może wahać się pomiędzy 10 a 15 zł za m2 powierzchni. Nie zawiera ona dodatkowych usług, np. za gruntowanie ściany, wypełnianie istniejących w niej ubytków, zrywanie starej tapety z jej powierzchni itp.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »