Jak wykonać szalowanie fundamentów?

Prawidłowo i solidnie wykonany fundament to najważniejszy czynnik, który ma wpływ na odpowiednią pracę budynku w przyszłości. Popełnione na tym etapie błędy, mają swoje konsekwencje przez wiele lat i wpływają na przebieg procesu budowy oraz użytkowanie budynku po jej zakończeniu. Z tego względu warto zapoznać się z podstawowymi zasadami szalowania fundamentów.

szalowanie fundamentów

Szalowanie fundamentów

Przy niezbyt spoistych gruntach, ławy fundamentowe zazwyczaj wymagają szalowania. Wtedy mieszankę betonową należy wylać w przygotowane wcześniej deskowania. Mają one tymczasowe konstrukcje, izolujące beton od gruntu i umożliwiają mu uzyskanie odpowiednich parametrów, a także nadają fundamentowi właściwy kształt. Szalunki usuwa się z gruntu po zastygnięciu mieszanki. Niektóre z nich można wykorzystać przy kolejnych w niezmienionej formie. Pozostałe się rozbiera, a drewno można przeznaczyć na inne cele.

Wybór metody posadowienia oraz wykonania fundamentów zależny jest od kilku czynników, szczególnie od warunków geologicznych, czyli typu oraz nośności na obszarze budowlanym i głębokości jego przemarzania. Decyzję o wyborze metody posadowienia ostatecznie podejmuje projektant, który uwzględnia wykonane przez konstruktorów wyliczenia. Zazwyczaj fundamenty wykonuje się z betonu albo żelbetonu i posadawia się je bezpośrednio w gruncie. Wykorzystuje się przy tym metodę deskowania, czyli szalowania fundamentów albo korzysta z gotowych form – szalunek systemowy.

Rodzaje szalunków fundamentowych 

Budując domy jednorodzinne, zazwyczaj wykorzystuje się szalunki jednorazowe. Zwykle wykonuje się je z drewna albo wodoodpornej sklejki. Poza tymi rodzajami tymczasowych form, do dyspozycji są także szalunki, które umożliwiają ich wielokrotne wykorzystywanie. Wyróżnić można 3 odmiany szalowania:

  • przesuwne szalunki - nadają się do ponownego wykorzystania bez konieczności ich demontażu. Wystarczy przesunąć je w nowe miejsce,
  • przestawne szalunki - po uzyskaniu właściwości przez mieszankę betonową są demontowane i mocowane w innym miejscu. Mogą być ścienne lub stropowe. Te drugie to pulpity ze sklejki, które oparte są na gęsto rozmieszczonych drewnianych dźwigarach typu H 20.
  • ślizgowe szalunki - nie zmieniają swojej postaci; są gotowe do nowych zastosowań po przesunięciu w płaszczyźnie.

Jak prawidłowo wykonać szalowanie fundamentów?

Warto wiedzieć, że fundament szalowy jest pracochłonny oraz podnosi koszt całej budowy. Uchodzi jednak za bardziej pewny i solidny. Szalunek z desek jest formą przyszłego fundamentu oraz eliminuje ryzyko połączenia się betonu z gruntem. Należy pamiętać, że wylanie mieszanki betonowej bezpośrednio do wykopu, który wyłożony jest folią dopuszczalne jest jedynie wtedy, gdy grunt jest dobrze zwarty i spoisty. Jeżeli na działce grunt jest gorszej jakości, np. w wykopie obsypuje się ziemia, szalunek jest nieodzowny.

Stawiając fundamenty w gruncie należy pamiętać, aby poszerzyć wykop. Powienien być szerszy z obu stron, niż planowana ława. Wysokość deskowania to zazwyczaj 30-40 cm. Poszczególne elementy należy złączyć ze sobą przy pomocy sztywnych, metalowych ram. 

Szalunkowe prace należy zacząć od zalania wykopu tzw. betonem chudym. To sprawi, że przyszły fundament będzie bardziej trwały oraz uzyska właściwą porowatość. To z kolei spowoduje, że będzie bardziej odporny na mróz. Na chudym betonie należy ustawić szalunki i ułożyć zbrojenie. Należy zadbać przy tym o prawidłowe wypoziomowanie desek. Szalunkowe deski warto także polać wodą, zanim zostanie wylana w nie mieszanka betonowa. 

Beton, który trafia do szalunków powinien mieć odpowiednią konsystencję, być zawibrowany oraz zostać wylany w taki sposób, aby szczelnie i dokładnie wypełnić formy. Mieszanka lepiej sie rozprowadza, kiedy jest zawibrowana pogrążanym wibratorem. Nie należy rozcieńczać jej z wodą. Ławy fundamentowe należy wyrównać zgodnie z potrzebą za pomocą drewnianych łat, a kolejno zabezpieczyć przed zbyt szybkim wyschnięciem. 

Bardzo ważną kwestią jest to, aby nie przyspieszać schnięcia betonu, który został zastosowany na fundamenty. Mieszanka powinna być systematycznie polewana wodą albo zastygać pod foliowym przykryciem przez okres okolo 1 tygodnia. Szalunki usuwa się w odpowiedni dla ich typu sposób po stwardnieniu betonu. Następnie można przystąpić do kolejnych prac budowlanych.

szalowanie fundamentów

Szalunki z desek - czy warto?

Deski to najpopularniejszy oraz tani materiał wykorzystywany do budowy szalunków. W tym przypadku stosuje się deski sosnowe o grubości około 2,5 - 3,2 cm. Deskowanie jest łatwe w wykonaniu, ale pracochłonne w montażu. W trakcie zużywa się bardzo dużo desek, szczególnie w trakcie budowy ścian fundamentowych i szalunków stropu. Zdarza się, że do podparcia deskowania niezbędne są także drewniane stemple.

Precyzyjne wykonanie szalunków ma kluczowe znaczenie dla każdej późniejszej pracy przy budynku. Stworzenie solidnego fundamentu wymaga czasu oraz dokładności. Właściwie wykonane fundamenty są gwarancją stabilności obiektu, czyli bezpieczeństwa osób w nim przebywających. Z powyższych względów wykonanie szalunków najlepiej powierzyć fachowej ekipie budowlanej.


Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »