Fundamenty i ściany fundamentowe – jak zbudować tanio i profesjonalnie?

Budowa domu rozpoczyna się na długo, zanim na placu budowy zostanie wbita pierwsza łopata. Zaczyna się zawsze od geodezyjnego wytyczenia budynku, fundamentów oraz ścian piwnic. Czy znasz wszystkie rodzaje fundamentów stosowane w budownictwie?

Fundamenty i ściany fundamentowe

Dopiero po wylaniu fundamentów można wyjść z pracami “wyjść z ziemi”. Jednak już na tym etapie warto dokładnie przemyśleć takie kwestie, jak wybór materiałów, bo będzie to decyzja mająca ogromny wpływ na ostateczny koszt postawienia domu. Po wykonaniu wykopów, wylaniu fundamentów, postawieniu ścian fundamentowych albo ścian piwnic przyjdzie czas na wykonanie izolacji poniżej poziomu gruntu, doprowadzenie przyłączy, aż w końcu za zasypanie wykopów.

Fundamenty, ściany fundamentowe, ściany piwnic – podstawowe pojęcia

Fundamenty – elementy konstrukcyjne przenoszące na podłoże gruntowe obciążenia z całego budynku, wykonane zazwyczaj z betonu lub żelbetonu, albo murowane z cegieł albo kamieni, a w przypadku lekkich budowli wykonane z drewna. Odpowiedni sposób posadowienia budynku zależy od właściwego rozwiązania fundamentu i ma zapewnić:

 • równomierne i minimalne osiadanie budynku
 • stateczność budowli
 • odpowiednią do nośności i poziomu przemarzania gruntu głębokość posadowienia
 • ochronę budowli przed wpływem wilgoci
 • łatwe wykonanie

Ściany fundamentowe - ściany konstrukcyjne (nośne), przenoszące wszystkie obciążenia własne i przejmowane z innych elementów konstrukcji budynku, wykonane bezpośrednio na fundamentach. Możliwe są dwa rozwiązania: ściany fundamentowe oddzielające pomieszczenia piwnic od gruntu lub ścian obsypane z obu stron gruntem.

Ściany piwnic - jeden z rodzajów ścian fundamentowych, oddzielających pomieszczenia piwnic od gruntu. Określa się w ten sposób również ściany dzielące przestrzeń podpiwniczenia na mniejsze pomieszczenia piwniczne.

Rodzaje fundamentów w zależności od sposobu posadowienia

Z uwagi na sposób posadowienia wyróżnia się:

 • Fundamenty bezpośrednie, które przekazują obciążenia wprost na grunt, w tym:
  • ławy fundamentowe - umieszczane zwykle pod murami lub pod szeregiem słupów
  • stopy fundamentowe -budowane pod pojedynczymi filarami lub słupami
  • ruszty fundamentowe - rozwiązanie stosowane najczęściej na gruntach słabonośnych , aby zwiększyć ich sztywność
  • skrzynie fundamentowe - rozwiązanie sprawdzające się na terenach szkód górniczych
  • płyty fundamentowe
  • bloki fundamentowe - zwykle w przyczółkach mostowych
 • Fundamenty głębokie, które przekazują obciążenia w sposób pośredni, w tym:
 • pale fundamentowe - normalne, zawieszone lub stojące
 • studnie fundamentowe
 • ściany szczelinowe - pojedyncza sekcja ściany szczelinowej to bareta, znajdująca się pod płytą fundamentową, ścianą lub słupem. Jeśli istnieje konieczność przeniesienia dużych obciążeń spotyka barety składają się z kilku przecinających się odcinków. Głebokość niektórych baret wynosi nawet 150 m.
 • kesony - stalowe lub żelbetowe skrzynie, z których po zatopieniu dnem do góry w zbiorniku wodnym lub rzece usuwa się wodę, służące do wykonywania prac hydrotechnicznych na dnie zbiorników wodnych.
 • słupy fundamentowe
 • kolumny fundamentowe.

Zanim powstaną fundamenty

Bardzo istotne jest geotechniczne badanie gruntu na działce, zwłaszcza gdy budynek ma mieć podpiwniczenie. Na podstawie badania, geotechnik będzie w stanie przygotować szczegółowy opis warunków na działce (w tym zwłaszcza rodzaju gruntu, poziomu wód gruntowych) i wydać zalecenia na temat posadowienia domu. Jeśli okaże się, że fundamenty z gotowego projektu wymagają zaadaptowania, trzeba się liczyć z kosztem od 350 - 800 złotych. Czasami konieczna jest wymiana gruntu. To koszt około 15 - 20 tys. zł.

fundamenty

W zależności od zakresu prac oraz regionu koszt wykonania odwiertów, oraz przygotowania dokumentacji przez geotechnika wynosi zwykle 600 - 1400 zł. Kolejny wydatek to wytyczenie fundamentów przez uprawnionego geodetę, który wyznaczy narożniki zewnętrzne i osie domu i sporządzi mapę. Zwykle jest to kwota rzędu 500 - 700 zł za wyznaczenie punktów charakterystycznych i drugie tyle za mapę. Mechaniczne wykonanie wykopu obejmuje wynajęcie sprzętu i operatora - 80 - 150 zł za godzinę pracy. Ręczne wykopy kosztują więcej, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z gruntem spoistym.

Materiały budowlane na fundamenty, ściany fundamentowe i ściany piwnic

W naszym kraju najczęściej wykonuje się fundamenty żelbetowe i betonowe, gdyż osiadają one stopniowo, w sposób ciągły razem z budynkiem, w odróżnieniu od fundamentów murowanych z kamieni lub cegieł, wrażliwych na naruszanie naturalnych warunków gruntowo-wodnych na skutek drgań i robót ziemnych. Natomiast ściany fundamentowe i ściany piwnic stawia się najczęściej z bloczków betonowych lub wylewa w szalunkach, a ostatnio również z keramzytobetonu. Całkowity koszt wykonania fundamentów zależy od wybranych materiałów, ich obrysu, izolacji i robocizny, a także od zastosowanych rozwiązań.

Słowa kluczowe:

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »