Jak prawidłowo wykonać szalowanie fundamentów?

Solidnie wykonany fundament jest najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na to, czy stawiany budynek będzie w przyszłości prawidłowo pracować. Błędy popełnione na tym etapie mszczą się przez lata i mają wpływ zarówno na przebieg samego procesu budowy, jak i na użytkowanie obiektu po jej zakończeniu, więc warto poznać podstawowe zasady związane z fundamentowaniem i szalowaniem, aby uniknąć najczęściej popełnianych uchybień wykonawczych.

szalowanie fundamentów

Metoda posadowienia i wykonania fundamentów zależy od kilku czynników, ale przede wszystkim od warunków geologicznych, czyli od rodzaju i nośności gruntu na działce budowlanej, a także głębokości jego przemarzania (w naszej strefie klimatycznej jest to zwykle głębokość 0,8 – 1,2 metra). Ostateczną decyzję o metodzie posadowienia i wykonania fundamentów budynku podejmuje projektant, uwzględniając wyliczenia wykonane przez konstruktorów. Najczęściej wykonuje się fundamenty z betonu lub żelbetonu posadawiając je bezpośrednio w gruncie, wykorzystując metodę deskowania (szalowania) lub korzystając z gotowych form (szalunek systemowy).

Szalowanie fundamentów - podstawowe rodzaje

Szalowanie, nazywane inaczej deskowaniem stanowi rodzaj specjalnej formy, która ma za zadanie nadać kształt mieszance betonowej. Szalówka (deskówka) jest tymczasową konstrukcją wykonaną z drewnianych desek lub płyt z wodoodpornej sklejki, ewentualnie metalu. W przypadku domów jednorodzinnych wykorzystuje się zazwyczaj szalowanie jednorazowe, ale można użyć również szalowania inwentaryzowanego z elementów, które zostaną wykorzystane ponownie. Jeśli zostanie podjęta decyzja o zastosowaniu szalowania powtarzalnego, do dyspozycji są trzy jego odmiany: szalowanie przestawne, które demontuje się po stwardnieniu betonu i montuje w razie potrzeby w innym miejscu; szalowanie przesuwne, które bez demontażu przesuwa się w nowe miejsce oraz szalowanie ślizgowe, przesuwane w płaszczyźnie tzw. lica konstrukcji bez zmiany postaci.

Jak prawidłowo wykonać szalunek?

W przypadku konstrukcji betonowych lub żelbetowych, a z takimi mamy do czynienia przy wykonaniu fundamentów, szalunek z desek lub wodoodpornych płyt stanowi formę pod przyszły fundament. Elementy szalunku łączone są ze sobą z wykorzystaniem sztywnych ram metalowych. W przypadku fundamentów stawianych w gruncie dolna część wykopu musi być z obu stron odpowiednio szersza od ławy fundamentowej. Zwykle wysokość deskowania wynosi 30 - 40 centymetrów. Fundament z deskowaniem jest dość pracochłonny w wykonaniu, ale skutecznie zapobiega połączeniu mieszanki betonowej z gruntem. Przed ułożeniem deskowania w wykopie zalewa się je tak zwanym chudym betonem, który pełni funkcję warstwy izolacyjnej i zabezpiecza beton przed zlaniem się z ziemią.

szalowanie
Szalunek

Szalowanie decyduje o trwałości całego budynku

Daje to gwarancję późniejszej trwałości fundamentu, a także korzystnie wpływa na jego porowatość, a więc czyni go bardziej odpornym na mróz. Na chudy beton należy następnie nałożyć deskowanie i zbrojenie. Deskowanie musi być ustawione bardzo precyzyjnie i wypoziomowane. Bezpośrednio przed wylaniem mieszanki betonowej warto polać szalunek wodą. Ostatnim etapem jest wylanie przygotowanej wcześniej mieszanki betonowej. Beton musi wypełnić deskowanie bardzo dokładnie, można go ewentualnie wyrównać łatami prowadzonymi po szalunku i zagęścić. Nie należy dodawać wody, gdyż może to doprowadzić do osłabienia fundamentów. Zabetonowaną ławę fundamentową trzeba zabezpieczyć przez zbyt szybkim wysychaniem betonu. Służą do tego specjalne folie, ale można też polewać ją wodą przez okres mniej więcej tygodnia.

Jak widać, precyzyjne wykonanie szalunków ma zasadnicze znaczenie dla wszystkich późniejszych prac przy budowanym obiekcie. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i nie przyspieszać sztucznie schnięcia betonu. Wykonanie solidnego fundamentu wymaga czasu i dokładności. Prawidłowo wybudowane fundamenty to gwarancja stabilności domu, a więc bezpieczeństwa ludzi, którzy mają w nim zamieszkać.

Słowa kluczowe: ,

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »