Sufit podwieszany – kompleksowe informacje

Sufit podwieszany oprócz tego, że maskuje instalacje, kable, wycisza pogłos w pomieszczeniu, to daje sposobność dużych możliwości aranżacyjnych. Może być zamontowany w sypialni, salonie, ale także w kuchni, łazience czy na poddaszu. Konstrukcja sufitu podwieszanego to najczęściej struktura składająca się z profili i dopasowanych do siebie różnych elementów.

sufity podwieszane

Sufit podwieszany – rodzaje instalacji

Sufity podwieszane powinny być montowane w pomieszczeniach o wysokości przynajmniej 2,8 m, jeśli wnętrze jest niższe, taki rodzaj instalacji może je zbytnio pomniejszyć. Jest kilka rodzajów instalacji stosowanej w konstrukcji sufitów podwieszanych:

  • Stelaż jednopoziomowy to delikatna konstrukcja przeznaczona do mniejszych pomieszczeń, mocowana jest na krótkich łącznikach,dzięki czemu można tylko nieznacznie obniżyć sufit. System tego rodzaju umożliwia schowanie przewodów elektrycznych.
  • Stelaż jednopoziomowy krzyżowy, tego rodzaju podwieszany sufit przeznaczony jest do większych pomieszczeń, można go zawiesić na wysokości od 15 do 150 cm. Dzięki rozstawieniu szerokich profili uzyskuje się więcej miejsca, które można przeznaczyć np. na docieplenie wnętrza wełną mineralną.
  • Stelaż krzyżowy dwupoziomowy, umieszczany jest na specjalnych hakach, przeznaczony jest do wysokich pomieszczeń. Przed przykręceniem płyt, trzeba zamontować stelaż z profili nośnych, profile główne i nośne łączy się stosując łączniki krzyżowe. Sufit podwieszany-konstrukcja tego typu umożliwia uzyskanie sporej ilości miejsca na ukrycie izolacji oraz wszystkich elementów instalacji.

 Należy pamiętać, że nie wszystkie instalacje mogą być szczelnie zakryte, podwieszany sufit nie powinien zasłaniać instalacji gazowej, ponieważ ewentualne nieszczelności trudne będą do wykrycia, jeśli nie będzie można wyczuć zapachu gazu.

Sufit podwieszany - zalety

Sufity podwieszane wykonane z płyt kartonowo-gipsowych są najlepszym rozwiązaniem na ukrycie niedoskonałości stropu, dają też ciekawe możliwości stylizacji. Interesującym przykładem może być zastosowanie w sufitach podwieszanych wielopoziomowych wersji łukowych. Jest to dosyć skomplikowana forma montażu, płyty układane są po łuku, ale wynik estetyczny jest niezwykle intrygujący. Należy pamiętać, że zamontowany łukowy sufit podwieszany-cena tego typu konstrukcji może być dużo wyższa niż standardowych, prostokątnych systemów. Sufity podwieszane tego typu mogą składać się z kilku warstw zabudowy, wszystkie warstwy są z reguły widoczne. Sufit podwieszany pozwala na nietypowe rozmieszczenie oświetlenia, często stosowane są lampy ledowe w formie wyspy lub opaski. Takie rozwiązanie przydaje się także wtedy, kiedy trzeba oświetlić tylko jedną część sufitu, np w przedpokoju.

Forma w jakiej występują sufity podwieszane, pozwala na szerokie możliwości aranżacyjne, mogą to być np. minimalistyczne proste formy albo zastosowanie niekonwencjonalnych kolorów. Elementy tego typu umożliwiają podkreślenie wybranej stylistyki pomieszczenia. Sporą zaletą jest także amortyzacja dźwiękowa, którą zapewnia zastosowanie podwieszanego sufitu, w tym wypadku wykorzystywane są specjalne dźwiękochłonne płyty.

Sufit podwieszany - montaż i przygotowanie płyt kartonowo - gipsowych

Na początku trzeba dokładnie zmierzyć pomieszczenie, aby dobrać określoną ilość profili i płytNa potrzeby wybranego sufitu podwieszanego można także odpowiedni uformować płyty. W domowych warunkach należy je kształtować:

 - na sucho, płyta umieszczana jest w formie, która  ma odpowiedni zarys,

 - na mokro, poprzez nakłuwanie i zwilżanie płyty należy doprowadzić jej strukturę do takiej plastyczności, aby można było ją umieścić w przygotowanych wcześniej formach i pozostawić minimum na jedną dobę do wyschnięcia.

Profile trzeba równo rozmieścić na powierzchni sufitu, dołączyć odpowiednią liczbę wieszaków i łączników. W następnej kolejności przykręcane są płyty za pomocą specjalnych wkrętów. Ostatnia część prac to szpachlowanie spoin między płytami, sufit podwieszany jest gotowy po pomalowaniu całej jego powierzchni.

Jeśli końcowy efekt ma spełnić nawet najbardziej wymagające oczekiwania  i odpowiednio spełniać swoją funkcję warto montaż sufitu podwieszanego powierzyć profesjonalistom.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »