Malowanie mieszkania – samodzielnie czy warto skorzystać z usług profesjonalistów?

Nowoczesne obiekty mieszkalne, dostarczane na rynek deweloperski wymagają prac wykończeniowych. W niektórych przypadkach wykonano wstępne prace, jak ułożenie podłogi, czy biały montaż. W dalszym ciągu pozostaje kwestia finalnego wykończenia pomieszczeń, w tym ich malowania. W związku z kosztami samego kupna mieszkania, wiele osób zastanawia się nad sposobem samego wykonania prac. To naturalne, iż w głowie pojawia się myśl: "być może sam pomaluję pokoje". Może wydawać się to dość sensownym sposobem na pewne oszczędności. Trzeba jednak pamiętać, iż spora część kosztów, związanych z malowaniem wynika z ceny farb i innych materiałów.

malowanie mieszkania

Nie ma to jak profesjonaliści

Stan deweloperski to dość obszerne pojęcie, które nie ma konkretnej definicji. Każdy deweloper samodzielnie ustala zakres prac, które zobowiązuje się wykonać w obrębie danego obiektu. Rzadko zdarza się, aby pomieszczenia były wykończone w stu procentach. Z jednej strony deweloperzy świadomi są różnicy w gustach poszczególnych klientów, z drugiej taki system działania pozwala na szybsze zamknięcie projektu i rozpoczęcie nowej inwestycji. Najczęściej ściany, jak również sufity są już wyprowadzone.

Oznacza to, że zastosowano szpachlę gipsową, jak też gładź, dzięki czemu zniwelowano wszelkie nierówności, jak też ubytki. Dlatego prace malarskie wystarczy zacząć od nałożenia gruntu malarskiego oraz przystąpienia do samego malowania. Trzeba jednak podjąć środki mające na celu ochronę podłogi i innych elementów. Chociaż proces ten nie wymaga specjalnych umiejętności, bywa irytujący dla osób, które nie posiadają doświadczenia w zabezpieczaniu powierzchni folią malarską, czy taśmą. Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy to pewność, iż prace przeprowadzone będą z należytą ostrożnością. 

Malowanie mieszkania, w zależności od jego wielkości, trwa z reguły kilka dni. Istotny jest jednak zakres pracy, jak też ilość pracowników. Ta jednak nie ma wpływu na końcowy koszt usługi, ponieważ przedsiębiorcy stosują ceny za metr kwadratowy. 

Ten remont trwa w nieskończoność

Niestety, ale w trakcie towarzyskim spotkań, można słyszeć głosy, iż kilkudniowy remont przeciąga się już kolejny tydzień. I nie jest to wina ekipy remontowej, a chęci samodzielnego wykonania pracy. Trzeba wziąć pod uwagę, iż tego typu prace mogą być na prawdę czasochłonne, a ich realizacja wymaga wzięcia kilku dni wolnego lub pracowania w godzinach popołudniowych. Wygodniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnej ekipy, jak wiele osób zastanawia się ile kosztuje malowanie mieszkania? W przypadku remontu wszystko zależy od zakresu prac. W najbardziej kompleksowej usłudze zawarte są:

  • mycie ścian i sufitów
  • usuwanie starej warstwy farby
  • prace związane z redukcją ubytków
  • gruntowanie powierzchni
  • rozłożenie folii malarskiej w celu zabezpieczenia pomieszczeń
  • malowanie (jedną lub dwoma warstwami farby, w zależności od siły krycia)

Ceny mogą być różne od regionu, w którym zamawia się usługę. Do kosztu robocizny trzeba doliczyć także koszty za materiały. Najdroższe są oczywiście farby. 

Kupno farby - na co zwrócić uwagę?

Malowanie mieszkania wymaga kupna materiałów. Można samodzielne dokonać zakupu lub zlecić to ekipie, wskazując wcześniej na kolor, który ma znaleźć się na ścianie lub suficie. Dzięki Internetowi można także wspólnie poszukać produktów, które okażą się najbardziej wydajne. Niektóre z osób zastanawiają się, czy faktycznie istnieje potrzeba usuwania starej warstwy farby. Jeśli takowa pozostanie, może dojść do szybszego złuszczenia się nowego koloru, jak też potrzebna będzie większa ilość farby w celu całkowitego zakrycia starej. Jeśli chodzi o malowanie mieszkania cena średnio wynosi 60 złotych za m2. Mowa tutaj o kompleksowo wykonanej usłudze, od czyszczenia i usuwania starej warstwy, po nałożenie nowej. 

Ile kosztuje malowanie mieszkania 50m2?

Wszystko zależy, czy dotyczy to nowego mieszkania, czy remontowanego. W przypadku nowych obiektów, gdzie wykonano wstępne prace wykończeniowe, cena obejmować będzie samo malowanie i zabezpieczenie pomieszczeń. W tym przypadku całkowity koszt wyniesie 2250 złotych. Jest to kwota uśredniona, jednak bardzo atrakcyjna. W zamian klient zyskuje profesjonalnie wykończone pomieszczenia.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »