Rozbiórka domu – ile kosztuje, jakie formalności należy spełnić?

Rozbiórka domu i budowa nowego to często najbardziej opłacalna inwestycja. Wyburzenia i rozbiórki są na porządku dziennym w Stanach Zjednoczonych. Tam nawet trzydziestoletnie domy uważane są za niemodne i przestarzałe. Kupującemu nieruchomość bardziej zależy na ziemi i dobrej lokalizacji niż na długotrwałych remontach starego domu. Dlatego wielu inwestorów woli wyburzyć zabudowania, zamiast latami doglądać remontów. Warto porównać szacunkowe koszty i czas realizacji obu rozwiązań: rozbiórka lub generalny remont.  Zapewne więcej plusów znajdzie się po stronie wyburzenia.

ile kosztuje rozbiórka domu

Najczęstsze przyczyny rozbiórek domów i innych nieruchomości

Na portalach z ogłoszeniami o sprzedaży nieruchomości, można znaleźć bardzo atrakcyjne oferty zakupu ziemi wraz ze starymi zabudowaniami. Czasem w ogłoszeniu wyraźnie zaznaczone jest, że dom wchodzi w cenę działki. To prawdziwa okazja, gdyż wystarczy przeprowadzić rozbiórkę zniszczonej zabudowy i postawić nowy dom. Również w przypadku dziedziczenia nieruchomości, lepiej wyburzyć niefunkcjonalny dom niż inwestować w kosztowne remonty, przebudowy i modernizacje. Takie podejście mają amerykanie. Wiedzą, że koszt remontu i modernizacji przewyższa znacznie kwoty przeznaczone na budowę nowego domu.

Drugą ważną grupą inwestorów, którzy najczęściej decydują się na wyburzenie nieruchomości, są deweloperzy. W miejscu starego, niefunkcjonalnego domu lub kamienicy można zbudować nowoczesny obiekt mieszkalny, handlowy lub biurowy. Deweloperzy doskonale wiedzą, ile kosztuje rozbiórka domu. Koszty poniesione na profesjonalne wyburzenie są symboliczne w porównaniu do zysków, jakie osiągnąć można ze sprzedaży lub najmu lokali w nowej zabudowie. Deweloperzy i inwestorzy takich przedsięwzięć zatrudniają fachowe ekipy budowlane specjalizujące się w rozbiórkach. To najlepszy, najszybszy i najbezpieczniejszy sposób na wyburzenie starej, niefunkcjonalnej nieruchomości.

Szacunkowy koszt rozbiórki domu murowanego lub drewnianego

Wielu inwestorów zastanawia się, ile kosztuje rozbiórka domu? Wszystko uzależnione jest od typu nieruchomości, jej gabarytów, lokalizacji, materiałów użytych przy budowie. Należy brać pod uwagę koszt wywozu gruzu, uprzątnięcia terenu, demontażu instalacji oraz zabezpieczenia terenu. Tego typu prace: rozbiórkowo-porządkowe najlepiej powierzyć fachowcom. Ekipa z doświadczeniem odciąży inwestora. Profesjonalnej firmie rozbiórkowej wystarczy kilka dni, by przygotować teren pod budowę nowego domu. 

Cena rozbiórki związana jest z następującymi czynnikami:

- wielkość nieruchomości, ilość pięter, rodzaj dachu,

- materiały użyte do budowy: może to być rozbiórka domu drewnianego o charakterze letniskowym, wówczas drewno nadaje się do ponownego użycia lub do sprzedaży, co pomniejsza koszty rozbiórkowe. W przypadku starych kamienic w ciągu zabudowy koszty są najwyższe. Przewyższają je tylko budynki z betonu z elementami stali (żelbeton). Taka rozbiórka wymaga specjalistycznego sprzętu i wyszkolonej ekipy budowlano-rozbiórkowej.

- lokalizacja nieruchomości: w terenie otwartym, zabudowania wolnostojące są łatwiejsze do rozbiórki niż kamienice i plomby w zwartej zabudowie miejskiej,

- rodzaj formalności do załatwienia: na rozbiórkę obiektów zabytkowych niezbędne jest zezwolenie konserwatora, co zwykle wydłuża procedurę, niewielkie obiekty budowlane typu domki letniskowe, altany lub garaże nie wymagają zezwolenia na rozbiórkę, dlatego ekipa rozbiórkowa może działać szybciej,

- ilość kontenerów na gruz oraz możliwość sprzedaży lub recyclingu niektórych elementów: metalowych rur, instalacji, drewnianych desek, cegły rozbiórkowej.

Często przy pomocy ekipy budowlanej udaje się odzyskać cenne materiały, które pomniejszają koszty rozbiórki. Rozbiórka domu drewnianego może okazać się najbardziej opłacalna. Stare drewno jest powtórnie wykorzystywane do produkcji desek tarasowych, do oryginalnych mebli, a nawet dzieł sztuki. Profesjonalna segregacja drewna i sprzedaż to podwójna oszczędność: nie trzeba płacić za wywóz odpadów i można na takiej rozbiórce dodatkowo zarobić. 

Formalności wymagane podczas planowania rozbiórki domu

W prawie budowlanym istnieją jasne wytyczne dotyczące pozwoleń na rozbiórkę. Zgodę na wyburzenie domu należy uzyskać, jeśli obiekt jest zabytkiem i chronią go przepisy prawa. Rozbiórka domu zabytkowego jest możliwa, choć procedury mogą trwać dłużej niż rok. Właściciel musi udowodnić, że budynek stwarza zagrożenie oraz utracił cechy zabytku. Ponosi koszt inwentaryzacji, czyli zobowiązany jest do wykonania dokumentacji fotograficznej i pomiarowej wyburzanego domu. Podobne warunki należy spełnić, gdy nieruchomość położona jest na terenie chronionym, np. we wsi z zabytkowym układem działek siedliskowych. W pozostałych przypadkach wystarczy zgłoszenie planowanej rozbiórki. Jeśli chodzi o zabudowania gospodarcze, garaże, altany, niewielkie obiekty o powierzchni poniżej 25 m2 nie trzeba podejmować żadnych działań administracyjnych. Jeżeli na budynek nie było wymagane pozwolenie na budowę, przepisy nie wymagają również zgłaszania rozbiórki. Wówczas ekipa rozbiórkowa może przystąpić do demontażu zabudowań.

Samodzielna rozbiórka domu może być bardzo ryzykowna. Profesjonalne ekipy wyburzeniowe znają i stosują procedury bezpieczeństwa. Należy pamiętać o zamówieniu kontenerów na gruz i segregacji odpadów. W tych wszystkich czynnościach pomocni będą robotnicy z ekipy rozbiórkowej. Fachowcy pomogą także odzyskać cenne elementy, które można sprzedać lub powtórnie wykorzystać. Pomoc ekipy polecana jest zarówno przy rozbiórce domu z cegły, jak i drewnianych zabudowań. Może się okazać, że po sprzedaży materiałów z rozbiórki, zwróci się cały koszt tej inwestycji.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »