Ocieplenie poddasza – jaki materiał wybrać?

W trakcie termoizolacji domu niezwykle istotne jest właściwe docieplenie dachu, gdyż to właśnie przez niego występują spore straty ciepła. Ocieplenie poddasza jest również pierwszym krokiem w przekształcaniu go, na powierzchnię użytkową. Na jaki materiał izolacyjny, warto się zdecydować?

ocieplenie poddasza wełną

Ocieplenie poddasza styropianem

Styropian jest najbardziej znanym i najczęściej stosowanym materiałem do ocieplania domu. Można go zastosować również do izolacji poddasza. Styropian odznacza się świetnymi właściwościami termoizolacyjnymi co ważne, jest tani w zakupie. Do wyboru są dwa rodzaje styropianu: biały i szary. Podczas produkcji styropianu szarego dodaje się do niego grafit, dzięki czemu jest on cieńszy i zapewnia lepszą izolację termiczną. Przeważnie montowany jest nakrokwiowo, a między krokwiami używa się styropianu białego. Ten materiał ma jednak swoje wady, przede wszystkim nie gwarantuje izolacji akustycznej. Do poddasza będą przenikać wszystkie dźwięki dochodzące z zewnątrz. Oprócz tego, płyty styropianowe nie są zbyt elastyczne, ich dopasowanie do poddasza może okazać się nieco problematyczne. Przez zbytni nacisk można doprowadzić do ich odkształcenia.

Ocieplenie poddasza wełną

Kolejnym materiałem, który może zostać użyty do ocieplenia poddasza, jest wełna mineralna (wełna skalna). Produkuje się ją przeważnie z bazaltu, w trakcie tego procesu skała jest topiona, po czym formowana w bloki. Bardzo dobre rozwiązanie do docieplenia poddasza, zyskujące coraz większą popularność. Dużą zaletą wełny jest to, że jest to materiał niepalny i ma niski współczynnik przewodności cieplnej lambda. Świetnie dopasowuje się do miejsca montażu, dzięki swojej wysokiej sprężystości. Wadą wełny jest jej spory ciężar i wysoka nasiąkliwość. Jej montaż jest bardzo czasochłonny.

Ocieplenie poddasza pianką

Wiele inwestorów decyduje się na ocieplenie poddasza pianką poliuretanową. To idealny produkt do izolacji dachów oraz poddaszy. Pianka gwarantuje 100% szczelności izolacji, co ważne nie zmienia swoich właściwości z biegiem lat. Nie przepuszcza powietrza, pozwala więc na oszczędność wydawanych środków na ogrzewanie. Materiał ten nie przepuszcza również wody, nie trzeba więc obawiać się powstania na poddaszu pleśni czy grzybów. Ocieplenie poddasza pianką to bardzo szybka metoda, która trwa jeden dzień. Jest to również materiał całkowicie bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Ocieplenie z użyciem pianki nie powoduje obciążenia dachu. Pianka poliuretanowa sprawdza się w przypadku dachów o lekkiej konstrukcji, gdzie nie ma możliwości wybrania innych materiałów. Można jej użyć wszędzie, gdzie występuje utrudniony dostęp czy jest wiele załamań konstrukcji. Pianka dotrze do wszystkich zakamarków, zapewniając szczelną izolację. Jej wadą jest jedynie wysoka cena.

W jaki sposób ocieplić poddasze wełną mineralną?

1. Zmierzenie rozstawu krokwi na poddaszu

Najpierw trzeba precyzyjnie zmierzyć odległość między krokwiami w świetle, po to, aby potem dociąć wełną na właściwy wymiar.

2. Dopasowanie płyty z wełny mineralnej

Następnym krokiem jest odmierzenie odcinku wełny, muszą być szersze o 2 cm, od odległości między krokwiami w świetle. Dzięki temu można bez problemu utrzymać wełnę pomiędzy krokwiami, bez konieczności dodatkowego mocowania.

3. Ułożenie pierwszej warstwy ocieplenia pomiędzy krokwiami

Wełnę należy układać na wcisk pomiędzy krokwiami, ocieplenie musi do siebie i części konstrukcji poddasza szczelnie przylegać. Trzeba uważać, aby nie wypychać na zewnątrz membrany dachowej. Jeśli poddasze jest szczelne, trzeba zostawić szczelinę wentylacyjną (grubość 3-6 cm).

4. Montaż rusztu stalowego

W skład rusztu wchodzą wieszaki do poddasza o regulowanej wysokości (kształt litery U) oraz profile typu C, które biegną w sposób prostopadły do krokwi. Wieszaki należy zamontować do krokwi, po czym przykręcić do nich profile skośne. W listwach rusztu można umieścić pozostałości wełny, będą one pełniły funkcję podparcia wełny pierwszej warstwy.

5. Ułożenie drugiej warstwy ocieplenia

Celem drugiej warstwy jest usunięcie liniowych mostków termicznych, które pochodzą od drewnianych elementów więźby dachowej. Wełna musi zostać ułożona pod krokwiami, pomiędzy listwami podwieszonego rusztu.

6. Montaż paroizolacji i okładziny połaci oraz stropu nad poddaszem

W przypadku pomieszczeń wilgotnych (np. łazienka) stosuje się dodatkowo folię paroizolacyjną. Jeśli pomieszczenie jest suche (np. salon), wówczas do rusztu należy przykręcić jedynie warstwę wykończeniową.

ocieplenie poddasza styropianem

Ocieplenie poddasza cena materiałów

  • Styropian: o grubości 15 cm to koszt od 22 zł/m2, a za styropian grafitowy trzeba zapłacić od 34 zł brutto/m2.
  • Wełna mineralna: o grubości 20 cm to wydatek rzędu ok 70 zł/m2
  • Pianka poliuretanowa: o grubości 15-20 cm to koszt od 44 zł/m2 do 76 zł/m2

Ostateczna decyzja dotycząca wyboru materiału zależy przede wszystkim od posiadanego budżetu oraz możliwości instalacyjnych. Jeśli bierze się pod uwagę jedynie cenę, w tym wypadku najkorzystniejszym rozwiązaniem okazuje się styropian. Jednak gdy ważne jest przede wszystkim szybkie i sprawne ocieplenie poddasza, lepszą propozycją będzie zastosowanie pianki. Wełna mineralna jest dla osób, które cenią sobie wszechstronność materiału, jego trwałość i doskonałe właściwości.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »