Zlew granitowy – jakie ma zalety? Czy warto go wybrać?

Kuchnia to serce domu. Tutaj spędzamy najwięcej czasu podczas przygotowywania posiłków bądź jedzenia wspólnych obiadów. Wszystkie sprzęty są w tym miejscu niezwykle ważne. Jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak istotny jest niepozorny zlew kuchenny. Jest on potrzebny zarówno przed, jak i w trakcie przygotowywania wszelkich posiłków. Ekonomika przestrzeni, prostota i łatwość w utrzymaniu czystości to jego największe zalety. Jaki jest  więc idealny zlew granitowy, jak wybrać model dla siebie i na co należy zwrócić uwagę? Odpowiadamy.

jak zamontować zlewozmywak granitowy

Zlew kuchenny – jaki wybrać? 

Zlewozmywak jest niezbędnym elementem każdej kuchni, bez którego ciężko wyobrazić sobie jej użytkowanie. Tradycyjne ciężkie zlewy to już prawdziwy przeżytek. Obecnie najczęściej spotkamy produkty wykonane ze stali nierdzewnej lub granitu. Są one bardzo lekkie, poręczne i proste w utrzymaniu czystości. Dlatego też uzyskały dużą przewagę nad tradycyjnymi rozwiązaniami. Dodatkowo mają one niezwykle ciekawe formy, kształty i wymiary.

Zlewozmywak jedno - czy dwukomorowy?

Zlewozmywak granitowy jednokomorowy to często najtańsza opcja wyboru, jednak ma ona wiele zalet. To jego bardzo elegancka i minimalistyczna forma, która doskonale odnajdzie się w modnych wnętrzach. Może posiadać on dodatkowo ociekacz, bądź samą powierzchnię zlewu. Dobrze sprawdzi się u osób z małą ilością miejsca w kuchni, jak również będzie odpowiedni przy małej ilości domowników. Z kolei zlewozmywak granitowy dwukomorowy wprowadza dodatkową powierzchnię użytkową i nowe zastosowania, doskonale nada się zarówno do mycia i jednoczesnego płukania mięsa czy odcedzania wody z potraw. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy więc od naszych osobistych preferencji. 

Jak zamontować zlewozmywak granitowy?

Sposób zamontowania zlewozmywaka jest w pełni zależny od jego modelu oraz rodzaju. Można go zarówno nakładać na szafkę jak i wpuścić w blat. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie:

  • Zlewozmywak należy ułożyć na specjalnie przeznaczonej do tego szafce. Przydadzą się również wkręty drewniane.
  • Następnie dokładnie ustawiamy zlew i wykonujemy konieczne pomiary.
  • Po ustaleniu jego dokładnego położenia wkręcamy wkręty w taki sposób, aby nałożyć na nie zlewozmywak.
  • Dociskamy i sprawdzamy, czy się nie rusza. Gotowe!

Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości warto zwrócić się w stronę specjalistów i im powierzyć to zadanie.

jak wyczyścić zlewozmywak granitowy

Jak wyczyścić zlewozmywak granitowy?

Zanim zaczniesz poszukiwać skutecznych sposobów na usunięcie zanieczyszczeń ze zlewu, powinnaś wypróbować płyn do naczyń. Po każdej zakończonej pracy w kuchni, a także na wieczór umyj go dokładnie gąbką i detergentem, a będzie on przez długi czas wyglądać dobrze. W razie wystąpienia jakichś problemów zawsze możesz pokusić się o zakup profesjonalnych środków czyszczących, jednak pozostaw to jako ostateczność. 

Zlewozmywak granitowy - co jeszcze warto o nim wiedzieć? 

Decydując się na zakup zlewozmywaka granitowego kuchennego, należy zadbać o wiele kwestii. Jest to nieocenione miejsce użytkowe, dzięki któremu skutecznie wykonamy wszelkie prace w kuchni. Jego montaż może być problematyczny, jednak zachowanie czystości nie powinno przysporzyć nam problemów. Wystarczy odpowiednio o niego zadbać, aby przez wiele lat cieszył oko i przydawał się podczas codziennych obowiązków. 

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »