Wskazówki dotyczące konserwacji dachu

Dach stanowi w każdym budynku podstawową ochronę przed wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Budynek pozbawiony tej ochrony nie nadaje się do użytku. Skuteczność tej najważniejszej zapory przed deszczem, śniegiem oraz wahaniami temperatur w dużym stopniu zmniejszają również wszelkiego typu uszkodzenia i usterki. Nie mniej ważna jest konserwacja dachu, która pozwoli określić, czy dachówki lub ocieplenie są w dobrym stanie.

Pracownik podczas konserwacji dachu

Jak wygląda proces konserwacji dachu?

Ich naprawa to proces czasochłonny i wymagający dużych inwestycji, zwłaszcza jeśli dojdzie już do uszkodzenia lub zniszczenia konstrukcji, więc wychodząc z ekonomicznego (a także zdroworozsądkowego!) punktu widzenia, zdecydowanie korzystniej jest zastosować do sprawdzonej niemal w każdej dziedzinie zasady, że lepiej jest zapobiegać niż później leczyć. Systematyczna konserwacja dachu pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych i kosztownych w naprawie niespodzianek. Jeżeli każdą usterkę i uszkodzenie wpływające na trwałość i szczelność dachu usunie się zaraz na początku, dach będzie wspaniale wyglądał, a co najważniejsze – gwarantował wieloletnie użytkowanie bez konieczności wykonywania żmudnych remontów. Co to oznacza w praktyce? Jak dbać o dach o dach swojego domu?

Praktyczne wskazówki dotyczące konserwacji dachu

Ochrona dachu przed uszkodzeniem i jego prawidłowa konserwacja powinna obejmować dwie kwestie:

  • systematyczną kontrolę stanu technicznego dachu w celu sprawdzenia, czy nie wymaga on naprawy,
  • wykonanie regularne prace konserwacyjne, które wzmacniają jego elementy i zapobiegają powstawaniu usterek i nieszczelności.

Właściwa konserwacja dachu zaczyna się tuż po zakończeniu prac montażowych. Należy jak najszybciej, a najlepiej natychmiast usunąć dachu i rynien wszelkie pozostałe po montażu przedmioty i narzędzia. Fragmenty blachy, śruby, zapominane elementy wykończeniowe leżąc luzem mogłyby szybko doprowadzić do powstania uszkodzeń.

Konserwacja dachu, czyli kontrola stanu technicznego i czystości dachu - co najmniej raz do roku!

Przynajmniej raz do roku należy przeprowadzić kontrolę powierzchni dachu. W praktyce oznacza to, że należy wejść na dach i zobaczyć, czy jakieś jego elementy nie uległy uszkodzeniu. Fachowcy zalecają przeglądy dwa razy do roku: przed zimą i po zimie. Dokładniejsza kontrola musi być bezwzględnie przeprowadzona raz na pięć lat. Obejmuje ona sprawdzenie również stanu łączników, a zwłaszcza ich mocowania. Jeśli okaże się, że łączniki są uszkodzone, należy je wymienić, a niekiedy także załatać. Konieczna jest ponadto kontrola powłoki.

Należy przyjrzeć się stanowi technicznemu krawędzi koszy dachowych oraz elementów systemy dachowego. Na konieczność dokonania napraw wskazują pęcherze, zadrapania, pęknięcia, widoczne odpadające kawałki kolorowej powłoki, a także jej nierównomierne blaknięcie w różnych miejscach. Zaniedbanie ich naprawy to duże ryzyko narażenia powierzchni dachu na zniszczenie, a także bardzo niebezpiecznej dla elementów metalowych korozji. Przykrym efektem będzie nie tylko przeciekanie dachu, ale także konieczność kosztownego remontu za kilka lat. Należy poszukać uszkodzonych dachówek. Nawet dachówki tylko częściowo uszkodzone warto wymienić, bo jest to zdecydowanie tańsze niż wymiana całego dachu.

konserwacja dachu

Niebagatelna jest również kwestia czystości. O ile zwykły brud zazwyczaj bywa po prostu zmywany przez deszcz, to suche liście, fragmenty gałęzi i tym podobne niepożądane przedmioty należy czyścić samodzielnie. Dotyczy to przede wszystkim systemów rynnowych, gdyż niedrożne rynny w sezonie zimowym to główna przyczyna niebezpiecznego oblodzenia, a w dalszej perspektywie - korozji. Czyszczenie dachu powinno obejmować także usuwanie zalegającego śniegu w sezonie zimowym.

Konserwacja dachu - na co koniecznie należy zwrócić uwagę?

Dobrze konserwowany dach to gwarancja bezpieczeństwa mieszkańców. Dlatego podczas przeglądu dachu trzeba koniecznie:

  • Sprawdzić stan krokwi. Krokiew to bardzo istotny element konstrukcyjny dachu, który odpowiada za przenoszenie obciążeń (np. od śniegu, siły wiatru oraz ciężaru własnego). Bardzo istotna jest jakość drewna, ale nawet bardzo dobre drewno wymaga systematycznej impregnacji preparatami chroniącymi przed wilgocią, ogniem, bakteriami, glonami, grzybami i owadami.
  • Sprawdzić stan rynien i całego systemu rynnowego. Odpływ wody deszczowej i z topniejącego śniegu mogą zablokować gałązki, suche liście, a nawet zabawka wrzucona przez dziecko. Zablokowane rynny oznaczają ryzyko odpadnięcia tynków i pojawienia się wilgoci również wewnątrz budynku. Kontrola systemu rynnowego wymaga również sprawdzenia szczelności, zwłaszcza na łączeniach. W tym celu należy do rynny wlać wodę i poszukać ewentualnych miejsc przecieku
  • Poszukać oznak korozji. Metalowe elementy dachu mogą pod wpływem wilgoci ulegać rdzewieniu. Rdzę trzeba usunąć za pomocą specjalnej drucianej szczotki, a następnie ponownie pomalować metalową powierzchnię, co zapobiegnie szerzeniu się korozji.
  • Zwrócić uwagę na obecność glonów, grzybów, ziemi i kurzu. Nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale powodują korozję, gdyż zatrzymują wodę na powierzchni dachu. Należy je bezwzględnie usunąć za pomocą wody pod ciśnieniem lub miękkiej szczotki. Uporczywe zabrudzenia wymagają czasami zastosowania preparatów z detergentami przeznaczonymi do czyszczenia powierzchni.
  • W razie konieczności wykonać niezbędne prace blacharskie i uszczelnienia.
 
Słowa kluczowe:

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »