Wiata garażowa – alternatywa dla tradycyjnego garażu

Marzy się wam na działce solidna i elegancka wiata garażowa, która będzie pełniła funkcję garażu dla Waszego auta, a dodatkowo funkcjonalnego pomieszczenia gospodarczego? Postawienie wiaty to w gruncie rzeczy nic trudnego, trzeba się jednak zabrać do tego przedsięwzięcia z głową i dobrze poznać obowiązujące w tym zakresie aktualne przepisy.

wiata garażowa

Wiata garażowa – zaplanuj budowę

Wiele osób decyduje się na samodzielne przeprowadzanie wszystkich prac związanych z wybudowaniem wiaty garażowej, wychodząc z założenia, że tak zwany system gospodarczy jest najbardziej praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem, ale można sobie uprościć całe zadanie zlecając wykonanie robót profesjonalnej firmie, która dysponuje doświadczeniem i zatrudnia rzetelnych fachowców z odpowiednimi umiejętnościami, którzy przywiozą ze sobą wszystkie potrzebne narzędzia i maszyny i postawią upragnioną wiatę w mgnieniu oka, a przy tym nie zrujnują Waszego portfela. Waszą rolą jako inwestorów i zleceniodawców będzie w takiej sytuacji jedynie wybór pasującego wam pod względem estetycznym i funkcjonalnym projektu, uzyskanie wymaganych przepisami zezwoleń lub pozwoleń (jak się okazuje, jest to zasadnicza różnica), zakup odpowiednich materiałów budowlanych, a na koniec zaakceptowanie wykonanego przez firmę zlecenia. Jak się do tego zabrać?

Wiata garażowa - od czego zacząć budowę?

Na początek nieco teorii, bo okazuje się, że chociaż wszyscy doskonale wiedzą, jak wygląda i do czego służy wiata samochodowa, to w gruncie rzeczy nawet w przepisach prawa budowlanego nie ma ścisłej definicji tego rodzaju budowli. Tutaj dochodzimy do pierwszej ciekawostki: otóż według prawa budowlanego budowla nie jest bynajmniej tym samym, co budynek. W praktyce oznacza to duże ułatwienie, ponieważ wybudowanie budowli nie wymaga zakupienia sporządzonego przez profesjonalnego architekta projektu. Atrakcyjne projekty wiat można bez trudu znaleźć na stronach internetowych lub skorzystać z pomocy wynajętej firmy, która oferuje budowanie i montaż gotowych wiat. Jeżeli już koniecznie szukać definicji to każda wiata jest po prostu lekką budowlą z przykryciem w postaci konstrukcji powłokowej lub tradycyjnego dachu wspartego na słupach będących głównym elementem nośnym budowli, lub podwieszanego.

Duże wiaty stosowane na przystankach autobusowych i peronach kolejowych, a także do przykrycia dużych powierzchni (na przykład parkingów albo peronów kolejowych) buduje się w oparciu o stalowy szkielet. W przypadku zwykłej wiaty na działce często stosowanym materiałem jest drewno lub blacha. Wiaty garażowe nie gwarantują izolacji cieplnej, bo zwykle nie mają ogóle ścian albo stawia się jedną lub dwie ściany, natomiast są w stanie zapewnić osłonę przed deszczem i wiatrem.

Wiata garażowa - koszty

Zastanawiając się nad tym, jakie jest koszty postawienia wiaty samochodowej trzeba uwzględnić kilka czynników, w tym rodzaj podłoża, wielkość wiaty, cenę materiałów i robocizny oraz koszty transportu zakupionych materiałów. Czasami powierzchnia gruntu przewidzianego na wiatę wymaga utwardzenia. Można też zrobić podłoże z wylewki lub wyłożyć je kostką brukową. Kolejny element, który trzeba kupić to słupy konstrukcyjne oraz zadaszenie. W tej roli sprawdzą się drewniane deski (estetyczne i trwałe, jeśli zostaną poddane odpowiedniej konserwacji), dachówka lub blachodachówka, płaty blachy falistej i tym podobne materiały. Warto zainwestować w materiały dobrej jakości, aby wiata garażowa była solidna i wytrzymała, a do montażu całej konstrukcji zatrudnić fachowców z prawdziwego zdarzenia, którzy swoją robotę wykonają szybko i precyzyjnie.

Bardzo istotna jest powierzchnia wiaty. Jeżeli wiata garażowa będzie miała do 25 metrów kwadratowych, to przed rozpoczęciem prac wystarczy uzyskać zwykłe zezwolenie. Natomiast, jeżeli powierzchnia planowanej wiaty ma przekroczyć magiczne 25 metrów kwadratowych, bo na przykład ma pomieścić dwa auta albo na działce o powierzchni 500 metrów kwadratowych planujecie postawienie większej niż dwie ilości wiat, bezwzględnie trzeba będzie uzyskać pozwolenie na budowę.

Żeby je zdobyć trzeba złożyć wniosek w starostwie lub innej właściwej jednostce, zawierający Wasze oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, kopię mapy z zaznaczoną lokalizacją wiaty oraz projekt budowlany wiaty i jej parametry techniczne. Urząd musi odpowiedzieć Wam w ciągu określonego w przepisach czasu. Jeżeli nie będzie żadnej odpowiedzi, możecie spokojnie przystępować do stawiania wiaty. Brak decyzji oznacza w tym przypadku akceptację wniosku.

 
Słowa kluczowe:

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »