Schody drewniane jako istotny element aranżacji wnętrza

Traktowanie schodów jako przykrej konieczności związanej z dużym wydatkiem to błąd. Bardzo często zdarza się tak, że to właśnie one mają ogromny wpływ na wystrój i klimat danego pomieszczenia, w zależności od tego, gdzie się znajdują. Schody drewniane z powodzeniem mogą być centralnym punktem danego wnętrza, wokół którego będzie zbudowana cała aranżacja. Ich wybór zdecydowanie nie powinien być podyktowany wyłącznie walorami praktycznymi, choć te oczywiście są równie ważne. Jak zatem wybrać odpowiednie schody wewnętrzne?

Drewniane schody – do jakich wnętrz?

Tak naprawdę, drewno jest na tyle uniwersalnym materiałem, że można zaryzykować stwierdzenie, że pasuje do każdego wnętrza. W zależności od zdolności i kreatywności stolarza z powodzeniem da się stworzyć coś na wskroś nowoczesnego, do pomieszczeń urządzonych minimalistycznie. Równie dobrze np. schody dębowe będą pięknie prezentować się we wnętrzach o stylu skandynawskim. Ten sam rodzaj drewna może mieć nieco inny charakter we wnętrzu industrialnym, szczególnie po dodaniu do niego czarnych metalowych elementów. No i oczywiście stworzony dla drewna – styl rustykalny. Tu schody z drewna będą wręcz jedynym słusznym wyborem.

Jak zrobić schody drewniane?

Oczywiście proste schody będzie w stanie wykonać zręczny majsterkowicz z dobrze wyposażonym warsztatem. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach podjąć takie wyzwanie, lepiej postawić na inne rozwiązania. Jedną z możliwości jest np. zakup gotowych schodów. Wbrew pozorom jest to możliwe i w niektórych marketach budowlanych czy też sklepach internetowych można kupić zestaw, do samodzielnego złożenia. Istnieje kilka zalet takiego rozwiązania:

  • jest szybkie (wystarczy udać się do sklepu lub zamówić online);
  • jest wygodne;
  • jest stosunkowo tanie (wystarczy kwota około 1-2 tys.zł aby kupić proste schody);
  • daje możliwość dopasowania schodów do wysokości wnętrz.

Niestety ma ono też kilka wad. Przede wszystkim ich estetyka może być dla nie których niewystarczająca. Brak dodatkowych elementów osłaniających otwór na schody czy ich nieznaczna szerokość powoduje, że nie sprawdzą się w każdym wnętrzu. Gdy w grę wchodzą bardziej skomplikowane rozwiązania, takie jak schody drewniane zabiegowe, wówczas najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy stolarza.

Schody drewniane – cena

Tym, co nas interesuje przy wykończeniu wnętrz, zwykle jest cena. W przypadku schodów trudno podać konkretne kwoty, bo wiele zależy od tego, jaki gatunek drewna wybierzemy, jak duże mają być nasze schody i jaki jest poziom skomplikowania zamówienia. Można jednak przyjąć, że na gotowe schody z marketu trzeba przeznaczyć kwotę od 1-2 tys. zł. W przypadku schodów od stolarza trzeba przygotować się na wydatek rzędu od 7-9 tys. zł wzwyż.

Choć zamówienie schodów nie należy do najniższych wydatków, ma ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądało wnętrze naszego domu. Czasem warto poszukać kompromisu pomiędzy stylem, a ceną. Niekiedy jednak dobrze jest zwiększyć budżet na ten cel już teraz, by za kilka lat nie stanąć przed koniecznością wymiany schodów na takie, które lepiej wpiszą się w charakter wnętrza.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »