Schody drewniane – co trzeba wiedzieć?

Schody to jeden z ważniejszych elementów każdego budynku. Są one w ciągłym użytku, dlatego, aby spełniały swoją funkcję przez długie lata, powinny być wykonane z trwałego i funkcjonalnego materiału – na przykład drewna. Jak wybrać i zrobić schody drewniane?

schody

Drewniane schody i ich zalety

Drewno, to materiał, który wprowadza do wnętrza ciepło i sprawia, że staje się ono dużo bardziej przytulne. Jest miły w dotyku, ładnie się prezentuje a do tego jest trwały i funkcjonalny. Schody drewniane są na tyle uniwersalne, że można je bez problemu dopasować do każdego, nawet najbardziej wymagającego wnętrza. Mogą być wykonane z różnego rodzaju drewna, a do najczęściej spotykanych należą schody dębowe, jesionowe, sosnowe, mahoniowe czy bukowe. Aby schody pięknie wyglądały i spełniały swoją funkcję przez długi czas, należy o nie odpowiednio dbać, unikać zrzucania na nie ciężkich przedmiotów czy wchodzenia po schodach w brudnych butach. Nie powinno się zapominać o ścieraniu z nich kurzu, czy piasku, ponieważ mogą one działać jak papier ścierny na drewno.

Rodzaje i konstrukcje schodów drewnianych

Oprócz tego, że schody mogą zostać wykonane z różnych typów drewna, występują także w różnych kształtach i rodzajach, co ułatwia dopasowanie ich do indywidualnego budynku czy wnętrza. Należą do nich między innymi:

  • Schody policzkowe – opierające się na dwóch bocznych belkach policzkowych.
  • Schody osiodłane – to rodzaj schodów, którego szczególną zaletą jest możliwość wymiany poszczególnych stopni, gdyż nakładane są one na tak zwane „zęby” wycięte w policzkach.
  • Schody policzkowo-osiodłane – mieszanina schodów policzkowych i osiodłanych, stopnie nakładane są na policzek wewnętrzny w taki sposób jak w schodach osiodłanych i wpuszczany w policzek zewnętrzny, zamontowany do ściany.
  • Schody policzkowo-sztycowe – od zewnątrz stopnie są połączone policzkiem przymocowanym do ściany, natomiast od wewnątrz łączą je drewniane lub metalowe bolce.
  • Schody dywanowe – wyglądem przypominają dywan spływający po niewidzialnych schodach. Nie posiadają belek policzkowych, a stopnie i podstopnie są jednakowej długości.
  • Schody o nieregularnym kształcie – posiadają belki policzkowe i poręcz o nieregularnym kształcie.
schody drewniane zabiegowe

Kiedy brakuje miejsca na tradycyjne, proste schody w małym i niskim budynku świetnie sprawdzą się nowoczesne drewniane schody zabiegowe, posiadające konstrukcję z biegiem skręcającym pod kątem 180 bądź 90 stopni. W miejscu skrętu stopnie przyjmują kształt trapezów bądź trójkątów. Istnieje również możliwość wykonania prostego podestu w miejscu skręcania się schodów.

Ile kosztują drewniane schody?

Cena schodów drewnianych jest mocno uzależniona od wielu różnych czynników, waha się w tak szerokich granicach, jak szeroki jest wybór rodzaju konstrukcji i drewna.

Najprostsze, najtańsze gotowe schody można kupić już za około 1500 złotych, do tego należy doliczyć koszt lakieru oraz ewentualnego montażu. Koszt drewnianych schodów wykonanych na zamówienie zależy również od potrzebnych wymiarów, często trzeba doliczyć do nich także koszt wykonania balustrady.

Schody wykonane z drewna dostępnego w kraju będą dużo tańsze od tych wykonanych z egzotycznych rodzajów drewna, na przykład afromozji czy wenge – chcąc wykonać schody z takiego materiału należy liczyć się z inwystycją rzędu od 10 do nawet 100 tysięcy złotych.

jak zrobić schody drewniane

Drewniane schody to tradycyjny, ponadczasowy i ciągle bardzo popularny rodzaj schodów. Mogą być wykonane w różnym stylu i z różnego tupu drewna, co sprawia, że są uniwersalne i można je dopasować do każdego wnętrza. Trwały materiał jakim jest drewno wprowadza do mieszkania ciepło i naturę, a do tego jest funkcjonalny i przyjemny w użytkowaniu.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »