Remont na jesień – zalety i wady

Remont w okresie jesiennym - czy to dobry moment na zmiany? W życiu każdego posiadacza mieszkania lub domu wraz z upływem czasu pojawia się chęć przeprowadzenia zmian, unowocześnienia wnętrza, wymiany sprzętów czy reorganizacji dotychczasowego wystroju. Kiedy najlepiej urealnić takie plany? Sprawdzamy korzyści i wady wynikające z remontu podczas jesiennych miesięcy.

zlecę remont mieszkania

Najwięcej zleceń remontowych przypada z reguły na wiosnę i lato. Spragnieni zmian klienci dokonują rezerwacji w tym czasie z kilku powodów. Dłuższe zimowe wieczory sprzyjają intensywniejszemu przesiadywaniu w domu, a to z kolei pozwala dostrzec obecne w mieszkaniach niedociągnięcia oraz natchnąć do wprowadzenia świeżych akcentów. Jest to także czas urlopów, kiedy wiele rodzin wyjeżdża na wakacje zostawiając klucze zaufanej ekipie remontowej, albo przeciwnie – chce wykorzystać ten czas na dopilnowanie fachowców i kontrolę postępów nad wykonywanym zleceniem.

Remont na jesień - większa dostępność ekip budowlanych

Takie zintensyfikowanie prac ekip budowlanych maleje wraz z kolejnymi miesiącami - w efekcie wrzesień, październik i listopad są już mniej obłożone zleceniami remontowymi. Sezonowy marazm w tej branży powoduje, że w przypadku wystąpienia nagłej potrzeby remontu u właściciela mieszkania możliwe jest uzyskanie luki w grafiku u firmy budowlanej jeszcze w tym samym roku. Nie oznacza to wcale, że znaleziona ekipa z wolnym terminem jest niesolidna czy nie cieszy się popularnością - jesienne i zimowe miesiące nie są najpopularniejszym okresem na przeprowadzanie renowacji.

Co więcej, wykonanie remontu na koniec sezonu może także pozytywnie wpłynąć na jakość ukończonych prac. Mniejsza ilość zleceń remontowych to także mniejszy stres i presja czasu, co może przełożyć się na precyzję wykonywanej pracy, kiedy na pracownikach nie ciąży perspektywa kolejnego zlecenia.

Kolejną zaletą są też większe możliwości negocjacyjne między zleceniodawcą a ekipą remontową. W okresie zastoju i mniejszego zainteresowania usługami budowlanymi można o wiele łatwiej wynegocjować korzystniejsze warunki i uzyskać upust cenowy lub wykonanie ponadprogramowej usługi gratis.

Co więcej - postępujące ocieplenie i wzrost temperatur sprawiają, że nawet w listopadzie warunki do wykonania częściowej pracy na zewnątrz są sprzyjające i nie utrudnią działania ekipie remontowej.

Remont na jesień to tańsze materiały budowlane

Zlecenia remontowe przeprowadzane jesienią to także szansa na oszczędności. Markety budowlane starają się wówczas pozbyć zgromadzonych zapasów oraz końcówek serii, które zalegają w magazynach. Pełne zatowarowanie na półkach jest też często spowodowane rezygnacją poprzednich klientów, którzy mimo opłaconej zaliczki nie odebrali całości zamówienia w terminie. Wówczas sklep chcąc pozbyć się zapasów oferuje atrakcyjne zniżki.

zlecenia remontowe

Remont jesienią - ograniczenia

Przeprowadzenie renowacji w przedziale wrzesień - listopad ma jednak też wady. O czym mowa?

Ograniczony wachlarz prac

Późna jesień i zima wyklucza przeprowadzenie prac zewnętrznych. W przypadku realizacji zleceń remontowych wewnątrz - trzeba się liczyć z koniecznością zapewnienia optymalnej temperatury w przypadku tzw. "mokrych" prac, czyli przy tynkowaniu i gipsowaniu. Podczas malowania konieczne jest zapewnienie równomiernego nagrzania pomieszczenia - w przeciwnym razie może dojść do zmian w odcieniu farby.

Co więcej - może się zdarzyć, że materiały budowlane będą dłużej wysychać.

Jesienią i zimą należy zwrócić uwagę na transport materiałów oraz miejsce ich przechowywania

Okazuje się bowiem, że nawet krótkotrwała ekspozycja materiałów na niskie temperatury może spowodować szkody i doprowadzić do utraty pierwotnych właściwości. Przemieszczanie się komunikacją miejską, długie oczekiwanie na przyjazd środka transportu - to wszystko może uszkodzić lakiery, tynki czy kleje. Transport oferowany przez markety budowlane staje się wówczas uzasadnionym wyborem. Niemniej istotne jest też miejsce przechowywania takich materiałów - jeśli będzie to zawilgocona piwnica lub strych z cieknącym dachem - wówczas ryzyko zniszczenia zdecydowanie wzrasta.

Drewniane detale są szczególnie wrażliwe na różnice temperatur

Wszelkie drewniane elementy (np. panele podłogowe) są szczególnie narażone na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych i zmiennych temperatur. W przypadku znacznych różnic (zimno-ciepło) podczas transportu i dostarczenia paneli - najkorzystniej jest odczekać kilka dni, aby dostosowały się do panujących wewnątrz warunków i temperatury. W przeciwnym razie pojawia się ryzyko odkształceń.

Czy warto zlecić remont na jesień?

Przeprowadzenie zlecenia remontowego podczas jesiennych miesięcy ma swoje dobre i złe strony. Do niewątpliwych atutów należy większa dyspozycyjność ekip budowlanych, tańsze materiały oraz możliwość negocjacji cen. Utrudnienia może stanowić ograniczony wachlarz przeprowadzanych prac czy konieczność zapewnienia optymalnej temperatury podczas wysychania farby. Niemniej ważne jest także miejsce magazynowania materiałów budowlanych. Zapewnienie dogodnych warunków z właściwą temperaturą może stanowić wyzwanie logistyczne. Dlatego też decyzja o planowanym przeprowadzeniu zlecenia remontowego powinna być poprzedzona dogłębną analizą.

 

 

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »