Remont dachu od A do Z

Remont dachu to kosztowna procedura wymagająca starannych przygotowań i pracy fachowców. By taki wydatek miał jednak sens, należy przeprowadzić go etapami z uwzględnieniem nie tylko pokrycia dachu, ale przede wszystkim podtrzymującej go konstrukcji, czyli więźby. Co warto wiedzieć o remoncie dachu, i na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę, by końcowy efekt był zadowalający i trwały? Ile kosztuje remont dachu, i jak trafnie określić ostateczną kwotę wydatku?

ile kosztuje remont dachu

Całkowita wymiana czy tylko remont dachu?

Pierwszym i podstawowym elementem pozostaje trafna ocena stanu faktycznego pokrycia dachu, więźby i całej konstrukcji poddawanej renowacji. Zdarza się, że więźba dachu jest w dobrym stanie i nie wymaga całkowitej wymiany, co znacznie redukuje końcowy wydatek. Takiej weryfikacji powinien dokonywać fachowiec, który trafnie oceni stan belek jak i całej konstrukcji, która nierzadko tylko wydaje się solidna, a w rzeczywistości nie jest stabilna i grozi zawaleniem.

Takie badanie pozwala wykryć m.in.:

  • Zapadający się dach – jeżeli na belkach widoczne są ugięcia, pęknięcia czy skręcanie drewnianych części więźby, może to świadczyć o powolnym zapadaniu się dachu i konieczności wymiany konstrukcji.
  • Zacieki na skosach i suficie strychu – oznacza to nic innego jak to, że dach przecieka. Po tych śladach łatwo jest zlokalizować źródło przecieku, co może świadczyć również o nadgniłych belkach i nieszczelnych dachówkach.
  • Grzyb na konstrukcji belek – domowy grzyb ma właściwości spulchniające i powodujące gnicie i uszkodzenie belek konstrukcji więźby dachowej. Takich belek nie da się już zwykle uratować, i konieczne staje się wymienienie całej więźby.
  • Zarobaczenie drewna – w niektórych przypadkach da się uratować całość konstrukcji więźby, usuwając jedynie elementy zarobaczone, natomiast najczęściej w starych konstrukcjach bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wymiana całości więźby wraz z pokryciem dachu.

Trafna ocena stanu faktycznego więźby dachowej i pokrycia dachu pozwala nie tylko odpowiednio dobrać prace remontowe, ale przede wszystkim wycenić wstępnie całą usługę wraz z materiałami.

 

Czym najlepiej pokryć dach?

Możliwości wyboru w tym zakresie jest naprawdę dużo, jednak warto brać pod uwagę głównie kwestie takie jak estetyka, trwałość i jakość materiałów. Jest to inwestycja na lata, dlatego nie warto oszczędzać na tak istotnej i funkcjonalnej części domu. Wybór materiału do pokrycia dachu w dużej mierze zależy od rodzaju jego konstrukcji – co to oznacza? Budowa i kształt, a także kąt nachylenia dachu decyduje o efekcie końcowym użycia danego materiału do pokrycia. Najczęściej wykorzystywane są dachówki, których stosunkowo niską cenę i dużą wytrzymałość cenią sobie budowlańcy i osoby dokonujące remontu.

Na uwagę zasługują również płytki dachowe, które są bardzo lekkie, a przede wszystkim wyglądające estetycznie dzięki barwnikowi dodawanemu do materiału. Można wybrać ich wersję gładką bądź przypominającą łupki. Wielką popularnością cieszą się również blacho dachówki, które stanowią klasyczne i najtrwalsze jak na razie na rynku pokrycie dachu. Ich ewentualna wymiana jest tania i bez problemu można uzupełniać pojedyncze ubytki w razie większego wiatru czy wichury. Ostateczny wybór pokrycia dachu powinno konsultować się jednak z budowlańcem, który wraz z ekipą będzie przeprowadzał remont dachu – koszt ostateczny nie zmieni się wraz z konsultacjami, a można uzyskać naprawdę fachowe wsparcie.

ile kosztuje remont dachu

Remont dachu – praktyczne wskazówki dla laika

Większość prac remontowych oraz potrzebnych narzędzi i materiałów zapewniają budowlańcy, którzy podejmują się remontu dachu, by klient nie musiał na własną rękę szukać odpowiednich materiałów. Właściciel domu powinien natomiast zaopatrzyć się w odpowiedni kontener lub zamówić ciężarówkę, które pomogą wywieść materiał z rozbiórki starej więźby oraz dachu. Ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie terenu dookoła domu, ponieważ w trakcie prac technicznych jakiś element może spaść, uszkadzając np. meble ogrodowe czy krzewy i kwiaty.

Niewątpliwie jednak kluczową kwestią pozostaje wybór odpowiedniej ekipy budowlanej, która wymieni dach domu. Powinni być to fachowcy, którzy są doskonali w swoim fachu, mają dobre opinie i recenzje a przede wszystkim profesjonalnie podchodzą do zadania. Można posiłkować się oczywiście opiniami znajomych czy rodziny, którzy wcześniej korzystali z takich usług i byli zadowoleni ze współpracy. Są jednak pewne wytyczne, którymi trzeba się kierować bezwzględnie, nawet kiedy ekipa ma dobrą opinię. Są to:

  • Ustalenie zasad współpracy – przed rozpoczęciem prac warto spotkać się z przedstawicielem firmy i omówić przebieg prac. Trzeba również poruszyć kwestie terminu zakończenia remontu oraz ostatecznego rozliczenia. W przypadku tak dużego przedsięwzięcia konieczne jest spisanie odpowiedniej umowy.
  • Poproszenie o kosztorys – takie rozwiązanie pozwoli porównać oferty cenowe i ostatecznie wybrać tę, która spełnia możliwości finansowe i jest najatrakcyjniejsza.
  • Sprawdzenie ekipy budowlanej – zapoznanie się z ich dotychczasowymi projektami i przeprowadzonymi remontami pozwoli ocenić, czy ich praca zaspokaja potrzeby klienta. Dużo mówi również o dokładności i estetyce prac, co jest bardzo ważne przy remoncie dachu.
 

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »