Prace na wysokości

Prace wysokościowe to zadanie dla specjalistów. Tego typu zlecenia wykonują jedynie odpowiednio przygotowani, a także wyposażeni w specjalistyczny sprzęt fachowcy, posiadający w tej dziedzinie ogromne doświadczenie. Warto od razu zaznaczyć, że nie każdy może wykonywać taką pracę - niezbędne jest do tego uzyskanie odpowiedniego certyfikatu.

prace wysokościowe

Prace wysokościowe – co to takiego?

Usługi alpinistyczne, czyli prace wysokościowe, to czynności wykonywane na bardzo dużej wysokości. Do takich procesów wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt, który zapewnia wykonawcom całkowite bezpieczeństwo. Firmy alpinistyczne specjalizują się między innymi w malowaniu czy odświeżaniu elewacji, zabezpieczeniu danego budynku przed ptakami, myciu elewacji oraz czyszczeniu dachów czy rynien. 

Alpiniści są równie często wynajmowani do odśnieżania dachów oraz montowania reklam na wysokich częściach budynku. Specjaliści w tej dziedzinie myją także okna wieżowców - taki widok jest częsty w dużych miastach. Alpiniści sprawdzą się również tam, gdzie konieczne jest przycięcie jakiegoś drzewa. Ich doświadczenie, a także najwyższej jakości sprzęt sprawdzi się również do naprawiania usterek, jakie powstały na najwyższych piętrach elewacji. 

Oczywiście zakres usług jest znacznie szerszy i często zależy od samego klienta - jego potrzeb czy indywidualnej wizji. Alpiniści są bowiem w stanie wykonać szereg różnych czynności, do których niezbędny jest sprzęt linowy. Firmy oferują zatem również usługi niestandardowe, których wykonanie oraz cena ustalana jest indywidualnie z każdym zainteresowanym. 

Jaki sprzęt do pracy na wysokości?

Firmy alpinistyczne wyposażają swoich pracowników w najlepszej jakości sprzęt, który gwarantuje bezpieczeństwo wykonywania rozmaitych czynności na wysokości. Prace wysokościowe to działanie ryzykowne - upadek może przecież doprowadzić danego pracownika do śmierci bądź poważnego uszczerbku na zdrowiu. Dobranie odpowiedniego sprzętu, który będzie działał niezawodnie w każdej sytuacji, jest zatem niezwykle istotne. Zdecydowanie najważniejszym elementem wyposażenia pracownika firmy alpinistycznej, są szelki bezpieczeństwa. Mają one za zadanie zapobiec ewentualnemu wypadkowi, a w razie jego wystąpienia, nadać ciału najbardziej optymalną pozycję. Pozwoli ona na zminimalizowanie szkód, jakie mogą powstać w przypadku takiej niebezpieczniej sytuacji. Szelki bezpieczeństwa mogą skutecznie spełnić swoją funkcję jedynie wtedy, gdy będą odpowiednio połączone z innymi elementami za pomocą linek asekuracyjnych. Niezbędny będzie także amortyzator bezpieczeństwa, adapter do CRW, a także statyw bezpieczeństwa. Niezwykle istotnym elementem jest także urządzenie samozaciskowe, które występuje z liną roboczą oraz zatrzaskami. Nie można również zapomnieć o kasku do pracy na wysokości!

Rozbudowanie profesjonalnego zestawu sprzętu do prac na wysokości zależy głównie od potrzeb samego pracownika. Warto jednak pamiętać, że należy inwestować jedynie w sprzęt alpinistyczny, który posiada certyfikat bezpieczeństwa CE. Uprząż do pracy na wysokości powinna być również zgodna z ogólnoeuropejską normą PN-EN 361:2002. Posiadanie sprawdzonego pod tym kątem sprzętu gwarantuje każdemu alpiniście bezpieczeństwo podczas wykonywanych prac na wysokości

Zlecenia alpinistyczne

Firmy alpinistyczne są obecnie bardzo popularne - popyt na usługi związane z pracami wysokościowymi jest niezwykle duży. Zlecenia dla alpinistów dotyczą wielu różnych działań. Wynajęcie specjalistów do mycia elewacji czy przycinania zbyt rozrośniętego drzewa jest najlepszym rozwiązaniem. Próba samodzielnego wykonywania prac na wysokości - bez odpowiedniego sprzętu, a przede wszystkim doświadczenia, może skończyć się naprawdę źle. Korzystanie z usług takich specjalistów nie jest wcale dużym obciążeniem finansowym. Wiele firm proponuje bowiem bardzo przystępne ceny, a także błyskawiczne wykonanie niezbędnych czynności. Taka współpraca na pewno będzie dla każdego sporym udogodnieniem, zatem warto z niej niezwłocznie skorzystać!

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »