Ocieplanie domu styropianem – jak to zrobić?

Ocieplenie domu jest absolutnie konieczne. Nie jest to trudne przedsięwzięcie, choć potrzeba do niego odpowiednich umiejętności i wiedzy. Jednak nawet one nie wystarczą, jeśli wybierzemy nieodpowiedni materiał. Styropian nadaje się do tego zadania idealnie, ale nie istnieje tylko jeden jego rodzaj. Jak wybrać odpowiedni i jak sprawić, aby ocieplanie było wykonane poprawnie? Na to, jak i inne pytania, postaramy odpowiedzieć się w poniższym artykule.

ocieplenie domu styropianem

Ocieplanie styropianem – dlaczego warto?

Styropian nie bez powodu jest najczęściej używanym materiałem izolacyjnym w Polsce. Jest tani, świetnie izolujący, jak i bardzo uniwersalny. Dzięki niemu ocieplimy wszystkie elementy domu – poddasze, ściany zewnętrzne, fundamenty, jak i dach. 

W teorii, jak pisaliśmy, ocieplanie styropianem nie jest trudne, ale potrzebna jest do tego odpowiednia wiedza i umiejętności, gdyż inaczej praca zostanie wykonana niedokładnie. Izolacja tym materiałem jednocześnie daje nam niezwykły komfort zimą, jak i latem, zatrzymując odpowiednią temperaturę w środku mieszkania. Wszystko to wpływa również pozytywnie na roczne koszty ocieplenia. 

Jaki styropian wybrać?

Co ciekawe, choć mamy bardzo wiele parametrów styropianu, nad którymi warto się zastanowić, najważniejszym z nich jest jego kolor. Dlaczego? Wszystko to przez współczynnik przewodzenia ciepła. Im ciemniejszy materiał, tym współczynnik jest niższy, a więc korzystniejszy. 

Szary styropian, właśnie przez niższy współczynnik przewodzenia ciepła, może być używany w cieńszych płytach, które będą równie dobrze izolować, co grubszy, biały styropian. Przyda się więc on najbardziej tam, gdzie potrzebujemy izolacji, ale nie możemy pozwolić sobie na grube izolatory. 

Cena ocieplenia domu styropianem różni się w zależności właśnie od materiału wykorzystywanego. Grafitowy, szary styropian jest droższy jednostkowo, ale jego mniejsza ilość może zapewnić równie dobre ocieplenie, jak styropian biały. 

Gdzie użyć styropianu grafitowego?

W skrócie - wszędzie tam, gdzie potrzebujemy świetnej izolacji przy najmniejszej jej grubości. Ten efektywny materiał sprawdzi się w wielu przypadkach.

Najczęściej znajdziemy jego zastosowanie przy izolacji:

  • stropodachów pełnych i wentylowanych,
  • balkonów i tarasów,
  • podłóg na gruncie,
  • ścian zewnętrznych.

Wszędzie, gdzie nie musimy uważać na grubość materiału, styropian biały sprawdzi się równie dobrze cenowo, jak i jakościowo.

Jak dobrze ocieplić mieszkanie?

Warto wystrzegać się wielu popularnych błędów, gdy ocieplamy dom styropianem. Najlepiej zlecić to zaufanej firmie, która zrobi to profesjonalnie, jednak nawet i wtedy mogą zdarzyć się jakieś błędy. Przyjrzyjmy się najczęstszym.

Złe przygotowanie podłoża

Podłoże pod płyty styropianowe musi być równe, stabilne, suche i po prostu czyste. Inaczej cała praca pójdzie na marne. Jeśli podłoże jest jednak nierówne i nie możemy nic z tym zrobić, trzeba wykorzystać płyty styropianowe tak, aby po ich nałożeniu powierzchnia była płaska.

Złe rozłożenie płyt na ścianie

Płyty muszą być bardzo dokładnie, starannie i ciasno ułożone obok siebie. Nie mogą być układane równo - powinno znaleźć się przesunięcie każdej płyty o połowę jej długości, aby stworzyć tzw. "mijankę". 

Niepoprawne osadzenie kołków

Zbyt głębokie osadzenie kołków spowoduje zniszczenie struktury termoizolacyjnej. Z drugiej strony, zbyt płytkie osadzenie kołków sprawi, że mogą pozostać wypukłości, które będą w pełni widoczne.

Ocieplenie styropianem przy nieodpowiedniej pogodzie

Prace ociepleniowe powinny mieć miejsce tylko i wyłącznie powyżej 5°C, ale jednocześnie temperatura nie może przekraczać 25°C. Oczywiście nie może też padać. Wszystko to, że materiały, które są używane przy montażu płyt styropianowych, a w szczególności klej, zmieniają swoje właściwości.

Koszty ocieplenia styropianem

Ile kosztuje ocieplenie domu styropianem? To wszystko zależy od wykorzystanego materiału, jak i metody izolowania. Dla przykładu metoda lekko mokra z użyciem białego styropianu zazwyczaj będzie kosztować nas w okolicach 130-150 zł/m2. Użycie grafitowego styropianu mogłoby z lekka podwyższyć koszty, jednak styropian wciąż jest najtańszym materiałem izolacyjnym, a jednocześnie niezwykle dobrze wykonującym swoje zadanie.

Słowa kluczowe:

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »