Jak prawidłowo wykonać dach?

Dach to jeden z elementów domu, który nieprawidłowo wykonany będzie sprawiał wiele problemów! Każde niedociągnięcie powstałe na tym etapie inwestycji będzie skutkowało większymi lub mniejszymi problemami w trakcie eksploatacji budynku. Odpowiednia konstrukcja, dobrej jakości materiały i solidne wykonanie - to wszystko składa się na prawidłowo wykonany dach.

jak zrobić dach

Dach jednospadowy – prosta konstrukcja, która gwarantuje niezawodność

Dach jednospadowy to najprostsza konstrukcja, która charakteryzuje się niskim kosztem oraz prostotą wykonania. Konstrukcja taka jest gwarantem dobrego spływu wody z połaci, wymaga jedynie klasycznego okapu z orynnowaniem. Warto zaznaczyć, że dach taki jest na etapie wykańczania budynku zdecydowanie tańszy w ociepleniu. Jest to szczególnie istotne w przypadku wykorzystania wełny mineralnej.

Jak zrobić dach jednospadowy, by nie narazić się na problemy? Przy budowie takiego dachu stosuje się klasyczną konstrukcję z wykorzystanie krokwi, ścianki stolcowej, kolankowej i belek, które podtrzymują płatew. Dach jednospadowy może być wykończony zarówno dachówką(ceramiczną, betonową), jak również blachodachówką lub blachą.

Na rodzaj konstrukcji takiego dachu największy wpływ ma rozpiętość, która nie powinna przekraczać 6-7 metrów.

Dach dwuspadowy - tania w budowie alternatywa dla dachów kopertowych

Taki rodzaj dachu jest bardziej skomplikowany od konstrukcji jednospadowej. To jednak nadal stosunkowo prosta i tania alternatywa dla dachów kopertowych z dużą ilością wykuszy i lukarn.

Dachy dwuspadowe są często wykorzystywane w projektach, które zawierają poddasze użytkowe. Charakteryzują się stosunkowo niską ceną i łatwym wykończeniem.

Dachy takie są przeważnie dość strome, dobrze odprowadzają wodę opadową i nie sprzyjają gromadzeniu się śniegu. Pokrycie wykonywane jest w taki sam sposób jak w przypadku dachu jednospadowego. Przeważnie wykorzystuje się dachówkę i blachodachówkę.

Jak zrobić dach dwuspadowy, by zachować jego dobre parametry? Należy wykonać go z wykorzystaniem więźby dachowej, która będzie konstrukcją nośną dla pokrycia. Wybór rodzaju(płatwiowo-kleszczowa, krokwiowo-jętkowa) zależy od konkretnego projektu. Niezwykle istotną rzeczą, która ma wpływ na trwałość dachów dwuspadowych, jest odpowiednie podparcie krokwi na drewnianej murłacie. Powinna ona zostać we właściwy sposób przymocowana do betonowego wieńca. Zastosowanie stalowych mocowań poprawi trwałość dachu i zapewni lepszą odporność na wiatr.

Dach płaski - czy warto go stosować?

Dachy płaskie przez wiele lat nie kojarzyły się z budownictwem jednorodzinnym. Stosowano je przeważnie w przypadku budynków przemysłowych. Obecnie rozwiązanie to jest coraz częściej wykorzystywane również w domach jednorodzinnych. Coraz większa popularność stropodachów sprawia, że inwestorzy szukają sprawdzonych rozwiązań, by poprawić ich jakość.

Zamiast drewnianej konstrukcji wykorzystuje się tu betonowe stropy wzmocnione stalową konstrukcją, która zapewnia odpowiednią sztywność i trwałość. W przypadku dachów płaskich nie stosuje się klasycznego pokrycia w postaci dachówki czy blachy. Decydując się na taki dach, trzeba mieć na uwadze, że wszelkie niedociągnięcia w wykonaniu hydroizolacji będą skutkować przeciekami.

Jak wykonać dach płaski i na co zwrócić uwagę? Najważniejszą rzeczą jest wykorzystanie odpowiednich materiałów. W tym wypadku nie warto oszczędzać. Dobra papa termozgrzewalna położona w odpowiedni sposób zapewni trwałość na wiele lat. Ewentualne ubytki w izolacji, które powstają w trakcie użytkowania, można z powodzeniem zaklejać, wykorzystując specjalne masy bitumiczne

Jakość wykonania - podstawa, która zapewnia trwałość

Niezależnie od tego, na jaki dach się decydujemy, warto zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania każdego z elementów pokrycia dachowego. Wykorzystanie sezonowanego drewna do konstrukcji więźby dachowej wydaje się niezbędna. Niestety coraz częściej przy budowie wykorzystywane jest mokra tarcica, która pod wpływem suszenia bezpośrednio na dachu zaczyna zmieniać swoje wymiary, kurczy się i kręci.

To wszystko ma wpływ na trwałość dachu. Nie bez znacznie ma również jakość wykonania każdego z elementów. W przypadku stropodachów szczególną uwagę należy zachować przy zgrzewaniu papy. Wszelkie niedoskonałości powstałe na tym etapie pracy będą skutkować przeciekaniem.

Odpowiednio dobrane materiały i wykonanie dachu zgodnie z projektem to gwarancja solidniej konstrukcji, która posłuży przez wiele lat bez przykrych niespodzianek.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »