Niwelacja terenu – wszystko, co musisz wiedzieć przy budowie domu i zakładaniu trawnika

Przed rozpoczęciem prac budowlanych oraz założeniem trawnika konieczne są czynności, związane z wyrównaniem podłoża, wyznaczeniem odpowiedniego poziomu oraz przygotowaniem terenu w postaci usunięcia gruzu, kamieni oraz innych, niepożądanych elementów, znajdujących się w glebie. Prawo budowlane nie określa definicją terminu "niwelacja terenu", jednak w praktyce stosuje się go w dwóch znaczeniach. Dostosowanie terenu działki do poziomu drogi jest niezbędne dla bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowania, a także estetyki. 

niwelacja terenu pod trawnik

Niwelacja terenu – co obejmuje zakres prac?

Niwelacja terenu w rozumieniu usług geodezyjnych obejmuje działania, związane z wyznaczeniem poziomu. Określenie punktów nad poziomem morza oraz dostosowanie do nich ternu przyszłej budowy lub ogrodu przydomowego jest niezbędne i powinno zostać zgłoszone w biurze Inspektoratu Budowlanego. Niwelacja terenu może być ujmowana również jako dostosowanie podłoża do założenia trawnika, polegające na usunięciu z gleby pozostałości gruzu, kamieni oraz przygotowaniu jej poprzez spulchnienie i wyrównanie poziomu. Niwelowanie terenu pod trawnik w przeważającej większości dokonywane jest za pomocą specjalistycznych urządzeń, takich jak glebogryzarka, spulchniająca glebę na idealną dla wysiewu głębokość 15 cm lub wertykulator mechaniczny. 

Niwelacja terenu pod trawnik - czy da się wykonać samodzielnie?

Niwelacja terenu pod trawnik profesjonalnie wykonywana jest za pomocą urządzeń, takich jak glebogryzarka. O efektywności jej pracy można przekonać się, obserwując wzrost trawnika na równym podłożu w sezonie wysiewu. Wysokiej jakości urządzenia nie są jednak dostępne, jeśli chcesz dokonać niwelacji terenu samodzielnie. Jeśli nie masz dostępu do wertykulatora, polecane jest samodzielne usunięcie odpadów z gleby oraz nadanie jej odpowiedniego pH, sprzyjającego założeniu trawnika. Konieczne będzie spulchnienie gleby poprzez zagrabienie oraz ułożenie jej za pomocą walca. Przed wysiewem należy ponownie zagrabić ziemię i rozsiewać nasiona tak, aby miały szansę znaleźć się około 1 cm pod ziemią. Aby tak się stało należy po wysiewie je zagrabić, wyrównując teren i obficie podlać. Ziemia nie powinna ulec przesuszeniu. 

Niwelacja terenu cena - na co się przygotować?

Koszt niwelacji terenu może znacząco się różnić w zależności od powierzchni, przygotowanej do wyrównania, zakresu niezbędnych prac, a także maszyn, użytych do osiągnięcia optymalnych rezultatów. Ile kosztuje niwelacja terenu w sytuacji, gdy chcesz założyć trawnik przydomowy? licz się z opłatą za m2, wynoszącą od 11 zł za m2. Decydującym czynnikiem będzie wielkość terenu oraz czy konieczne będzie usunięcie nadmiaru ziemi, czy też dowiezienie jej.

Niwelacja terenu jest procesem czasochłonnym i wieloetapowym, a jej wykonanie wymaga zastosowania wiedzy i specjalistycznego sprzętu. Cena niwelacji terenu będzie zależna również od przeznaczenia. Z pewnością firma, zajmująca się pracami ziemnymi w zakresie przygotowania terenu pod budowę będzie oferowała wyższe ceny niż przedsiębiorstwo, którego zadaniem jest przygotowanie terenu pod założenie trawnika i ogrodu przed domem. 

Niwelacja terenu może odbyć się wieloma sposobami, zarówno przy użyciu profesjonalnych narzędzi, jak i samodzielnie, wykorzystując siłę swoich mięśni oraz proste narzędzia ogrodowe. Warto zauważyć, że efekt idealnego trawnika o równym podłożu bez zanieczyszczeń nie jest możliwy do uzyskania domowym sposobem. Aby cieszyć się idealnie równym podłożem, warto zastosować urządzenia, dzięki którym trawnik będzie wzrastał na równej nawierzchni.

Profesjonalna niwelacja terenu jest zadaniem, wykonywanym przede wszystkim na rzecz właścicieli dużych terenów, takich jak boiska sportowe, tereny rekreacyjne lub przestrzeń publiczna. Właściciele prywatnych posesji przede wszystkim korzystają z urządzeń typ wertykulator, dzięki którym założenie trawnika oraz niwelacja podłoża po sezonie zimowym pozwala uzyskać optymalne efekty. Takie urządzenia można zakupić za cenę kilkuset złotych lub wypożyczyć za kaucją. 

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »