Natryskowe malowanie ścian – co warto wiedzieć?

Ściany można malować przy wykorzystaniu różnych technik. Oprócz wykorzystania zwyczajnego pędzla, warto postawić na malowanie natryskowe. Jest to niezwykle interesująca możliwość polegająca na aplikowaniu farby pod ciśnieniem na przygotowaną wcześniej powierzchnię. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat. 

Jakie sprzęty są potrzebne podczas malowania natryskowego?

Aby malowanie natryskowe ścian było możliwe, należy skompletować odpowiedni sprzęt. Z pewnością przyda się:

  • przewód ciśnieniowy, który pozwoli na połączenie pistoletu z kompresorem, 
  • regulator ciśnienia, 
  • filtr (odpowiada za usuwanie wody, przecieków oleju i innych cząsteczek). 

Warto zaznaczyć, że na rynku dostępne są aparaty natryskowe ssące, które posiadają zbiornik farby pod pistoletem, nadają się do malowania mniejszych powierzchni, a także aparaty natryskowe grawitacyjne, w których zbiornik z farbą znajduje się na górze pistoletu, taki aparat przeznaczony jest do ciężkich prac na większych obszarach. 

Co warto wiedzieć o malowaniu natryskowym? 

Technika malowania ścian natryskowo polega na wyrzucaniu drobinek farby przy wysokim ciśnieniu przy pomocy specjalnego agregatu hydrodynamicznego. 

Malowanie agregatem opiera się na umieszczaniu w sprzęcie farby, która pod wpływem sprężonego powietrza zostaje rozbita na małe krople i wydostaje się z dyszy prosto na podłoże, które trzeba pomalować. 

Malowanie natryskowe to bardzo nowoczesna metoda, która umożliwia wygodne i szybkie pomalowanie dużych powierzchni (średnia prędkość to 4 m2 na minutę). Przy wykorzystaniu tej techniki, wystarczy jednokrotnie pomalować podłoże. Farba rozkłada się równomiernie, nie ma żadnych zacieków, a efektem jest jednolita, gładka powłoka. 

Malowanie agregatem krok po kroku

Malowanie natryskowe ścian nie jest skomplikowane, należy jednak zapoznać się z podstawowymi informacjami na ten temat. Pierwszym etapem pracy jest właściwe zabezpieczenie powierzchni, które nie będą malowane. Następnie należy przygotować farbę zgodnie ze wskazówkami producenta. Przed otwarciem pojemników należy je dokładnie wstrząsnąć. 

Kolejnym krokiem jest przygotowanie sprzętu. W tym calu należy połączyć pistolet malarski z kompresorem przy pomocy specjalnego przewodu ciśnieniowego, który posiada specjalny regulator ciśnienia. Następnie trzeba napełnić zbiornik właściwą ilością farby, tak aby wystarczyło jej na pokrycie wymaganej powierzchni. Dzięki temu zachowana zostanie ciągłość pracy i zmniejszy się możliwość pojawienia zacieków. 

Pistolet natryskowy należy skierować w odległości od 15 do 20 cm od malowanego podłożą. Farbę rozprowadza się swobodnym ruchem w linii prostej, przy czym nie powinno się usztywniać nadgarstka. Ważne jest także to, aby nie przerywać malowania, aby nie doprowadzić do powstanie plan. 

Po zakończeniu prac, należy dokładnie wyczyścić wszystkie elementy agregatu. W zależności od tego jaką farbę się używa, należy wykorzystać wodę lub specjalny rozpuszczalnik. Jest to bardzo ważne. 

Malowanie natryskowe to bardzo popularna i praktyczna metoda. Dzięki jej wykorzystaniu można pomalować bardzo duże powierzchnie bez obawy o zacieki czy nieestetyczne plamy. Malowanie agregatem także znacznie przyspiesza działanie. 

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »