Jak zbudować dom i ile będzie to kosztowało?

Budowa domu to proces, który napawa dużą dawką energii - jest to wielki moment w życiu wielu osób. Jednak wraz z przyjemnością i wizją mieszkania w pięknej budowli, przychodzą kwestie techniczne i prawne, bez których próżno marzyć. Postawienie domu jednak nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy poznać kilka faktów i sposobów - właśnie po to powstał ten artykuł.

budowa domu,

Budowa domu – jak zacząć?

Na początku trzeba zadbać o wszystkie wymagania formalne, gdyż bez nich trudno będzie cokolwiek zdziałać. Jeśli mamy już działkę budowlaną, kolejnym krokiem będzie projekt budowy, który można dostosować indywidualnie bądź kupić w pełni gotowy. Ten pierwszy będzie bliższy pełni wymagań, które się przed nim postawi, jednak może być droższy. 

Projekt pozwoli ubiegać się o pozwolenie na budowę - jednak on sam nie wystarczy. Potrzebna będzie też decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jak i mapa sytuacyjno-wysokościowa w stali 1:500. Warto dokładnie znać kosztorys całości, zanim postaramy się o wszystkie potrzebne zgody. Zwykle mówi się o tym, że powinno się mieć budżet o 20% większy od planowanych wydatków, aby móc spać spokojnie i nie martwić się o ewentualne dodatkowe koszty.

Czas oczekiwania na pozwolenie na budowę trwa ustawowo do 65 dni. Warto pamiętać, że ważność takiego pozwolenia wygasa po 3 latach.

Jak przebiega budowa?

Wszystko zaczyna się od stanu zerowego, gdzie następuje odgrodzenie placu budowy. Kiedy doświadczony geodeta wyznaczy miejsce budowli w terenie, zaczyna się proces budowy. Na początku trzeba zadbać o piwnicę, jak i fundamenty. Warto pamiętać o rozprowadzeniu poziomych elementów kanalizacyjnych.

Kiedy wszystko to będzie już gotowe, przechodzimy do fazy stanu otwartego. Tutaj powstaną ściany zewnętrzne, stropy i schody. Po ich wybudowaniu nastąpią prace nad pokryciem dachu, kominem, jak i oknami. Warto wiedzieć, że zakończenie tego etapu zajmie średnio 40-50% całego potrzebnego budżetu. 

Kolejny etap jest zwany stanem surowym zamkniętym, gdyż dom ochroniony już jest przed środowiskiem zewnętrznym, ale jeszcze daleko mu do pełni funkcjonalności. Tutaj zostanie wykonana cała instalacja elektryczna, kanalizacyjna, jak i gazowa. Następnie skupienie przejdzie na okna i drzwi, które będą musiały zostać zainstalowane, jak i odpowiednio zabezpieczone przed utratą ciepła.

Na końcu budowy skupić się będzie trzeba na wykończeniach, które są najczęściej najprzyjemniejszym czasem dla właściciela, gdyż to od nich zależy estetyczność, ale i praktyczność domu. Ściany działowe, kuchnia, łazienka, malowanie ścian, jak i wiele innych rzeczy będą musiały być wykonane, zanim dom będzie zdatny do zamieszkania. Sam wystrój jest oczywiście również niezwykle ważną częścią domu, ale już nie z perspektywy budowlanej. Ten aspekt zostawia się projektantom wnętrz, jak i samym właścicielom. 

 

Ile kosztuje budowa domu?

Dla przykładu warto podać, ile kosztuje budowa domu o wielkości 100 m². Biorąc statystki z roku 2019, taki dom będzie średnio kosztował potencjalnego właściciela 253 tys. zł. Tendencja wzrostowa, jeśli chodzi o ceny, jest do zauważenia od lat, więc nie ma co długo czekać na budowę domu. 

Ile kosztuje budowa domu parterowego, a ile piętrowego? To często zadawane pytanie. W parterowych domach najdroższą częścią jest dach, który kosztuje średnio 51 tys. zł przy 100 m². W domach piętrowych, nawet przy 140 m², koszt ten będzie zdecydowanie niższy. 

Niestety, od bieżącego roku, a więc 2021, koszty budowy domu wzrosną diametralnie, a to wszystko przez podwyższone wymogi pod względem termoizolacyjności. Do wszystkich elementów narażających na utratę ciepła będzie trzeba użyć materiałów dużo lepszej jakości, co z jednej strony zapewnia trwałość izolacji, ale z drugiej kosztuje dodatkowe, niemałe pieniądze. 

Budowa domu trwa zwykle około dwóch lat, ale wszystko to jest oczywiście zależne od formalności, fachowców, jak i sposobu jego budowy. Jak da się zauważyć, jest bardzo dużo rzeczy, o których trzeba pamiętać, gdy pojawia się myśl o wybudowaniu domu, ale nie jest to niezwykle trudne przedsięwzięcie. Wystarczą chęci, budżet i trochę cierpliwości. 

 

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »