Jak zaplanować instalację elektryczną w domu?

Projekt instalacji elektrycznej jest istotnym elementem planu całego budynku, bez względu na to, czy jest to dom jednorodzinny, czy kamienica. Dobrze zaplanowana instalacja elektryczna jest w pełni bezpieczna i funkcjonalna, dzięki czemu dobrze spełnia swoje podstawowe zadania. Jak dobrze zaplanować instalację elektryczną w domu i jakie błędy są najczęściej popełniane na tym etapie?

instalacja elektryczna w domu

Instalacja elektryczna w domu

Instalacja elektryczna w domu to sieć przewodów o zróżnicowanych parametrach, która rozlokowana jest w całym budynku. Podstawowym zadaniem instalacji jest doprowadzenie energii elektrycznej do każdego pomieszczenia w domu. Dobrze zaplanowana elektryka powinna być przede wszystkim bezpieczna oraz funkcjonalna.

Bezpieczeństwo instalacji to zależy w dużej mierze od sposobu jej wykonania, wykorzystania wysokiej jakości elementów i podzespołów oraz zastosowania się do obowiązujących norm i procedur. Funkcjonalność instalacji wiąże się przede wszystkim z wygodą, zapewnieniem odpowiedniej ilości kontaktów i dostęp do energii w każdym miejscu w domu.

Planowanie instalacji elektrycznej – na co zwrócić uwagę?

Projekt instalacji najczęściej leży po stronie wykonawcy. Nie mniej jednak zawsze powinien się on opierać na oczekiwaniach i potrzebach mieszkańców. Planując instalację, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, takich jak:

  • rozmieszczenie oraz rodzaj oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach,
  • planowane rozmieszczenie urządzeń elektrycznych i sprzętów RTV/AGD,
  • rozmieszczenie włączników lub ewentualnych paneli kontroli,
  • sposób sterowania oświetleniem zewnętrznym i wewnętrznym,
  • liczbę potrzebnych gniazdek, obwodów, włączników.

Wszystkie te dane trzeba przekazać wykonawcy projektu, co pozwoli tak zaprojektować instalację elektryczną, aby realnie wyeliminować ryzyko wystąpienia przeciążenia obwodów.

Instalacja elektryczna w domu - schemat

 Instalacja elektryczna w domu powinna zostać przedstawiona na specjalnym schemacie, na którym oznaczone są dokładnie wszystkie przewody, obwody, włączniki, gniazdka i inne elementy instalacji.

Schemat instalacji elektrycznej w kuchni

W kuchni znajduje się wiele różnego rodzaju sprzętów elektrycznych i elektronicznych, w związku z czym projekt instalacji kuchennej wymaga szczególnej uwagi. Pomieszczenie powinno zostać zaopatrzone w odpowiednią ilość kontaktów oraz dodatkowe oświetlenie.

Schemat instalacji elektrycznej w łazience

To również szczególne pomieszczenie, jeżeli chodzi o elektrykę. Z jednej strony duża ilość sprzętów, takich jak pralka, suszarka czy grzejniki elektryczne. Z drugiej strony wysoka wilgotność i ryzyko kontaktu z wodą. Warto zaopatrzyć gniazda w klapki, dzięki którym woda nie dostanie się do środka. Również oświetlenie w łazience jest z reguły rozbudowane, bardzo często łazienki nie mają okien lub są one stosunkowo niewielkie.

Schemat instalacji w pokojach dziennych

Ilość sprzętów elektrycznych z reguły jest mniejsza niż w przypadku łazienki bądź kuchni. Zwiększa się za to zapotrzebowanie na urządzenia mobilne, które trzeba ładować. Najlepiej w komfortowych miejscach, blisko stołu lub kanapy. Rozbudowany jest też system oświetlenia, które dodatkowo pełni funkcję dekoracyjną.

instalacja elektryczna w domu

Budowa instalacji elektrycznej

Rozdzielnica

Rozdzielnica to główny element instalacji, za pomocą którego energia jest rozdzielana pomiędzy urządzenia. Rozdzielnica chroni również cała instalację przed zwarciem lub przeciążeniem. Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym zazwyczaj wyposażona jest w rozdzielnicę tablicową. Ze skrzynką i licznikiem połączona jest kablem.

Obwody

Instalacja elektryczna w domu podzielona jest na kilka obwodów. Te natomiast doprowadzają prąd do gniazd, oświetlenia i pojedynczych urządzeń. Liczba obwodów zależy od wielkości domu, ilości zaplanowanych gniazdek elektrycznych i innych parametrów.

Osprzęt elektryczny

Do niezbędnego osprzętu należą przede wszystkim łączniki, puszki, gniazdka czy przedłużacze.

Instalacja elektryczna w domu - cena

Ceny wykonania projektu oraz montażu instalacji mogą się znacznie różnić. Cena instalacji elektrycznej zależy przede wszystkim od wielkości budynku, a co za tym idzie liczby obwodów i punktów elektrycznych. Również ceny wykorzystanych materiałów znacznie wpływają na koszt całej instalacji.

Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym to z pewnością koszt rzędu kilku tysięcy. Firmy zajmujące się montażem instalacji często rozliczają projekt na podstawie punktów elektrycznych, którego cena oscyluje w granicach od 40 do 70 zł. Punkt wypustowy rozdzielni to zazwyczaj koszt około 90-100 zł, natomiast cena tzw. białego montażu to około 10-20 zł za punkt.

Instalacja elektryczna w domu to jeden z najważniejszych elementów. Bez względu na to, czy planujemy modernizację starej instalacji, czy zupełnie nową, należy dokładnie zastanowić się nad potrzebami energetycznymi i dokładnie zaplanować schemat instalacji dla poszczególnych pomieszczeń. Dobrze zaplanowana instalacja daje gwarancję komfortu użytkowania oraz poczucie bezpieczeństwa.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »